Marmozeta zwyczajna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marmozeta zwyczajna
Callithrix jacchus
(Linnaeus, 1758)
Marmozeta zwyczajna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd naczelne
Rodzina płaksowate
Podrodzina pazurkowcowate
Rodzaj Callithrix
Gatunek marmozeta zwyczajna
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Marmozeta zwyczajna, uistiti białoucha (Callithrix jacchus) - małpa szerokonosa z rodziny płaksowatych.

Obszar występowania[edytuj | edytuj kod]

Występuje powszechnie w lasach deszczowych położonych nad brzegiem morza i nad rzekami, zamieszkuje także inne tereny leśne na obszarze północno-wschodniej Brazylii. Populacje sztucznie wprowadzone na innych obszarach Ameryki Południowej dobrze zaadaptowały się do nowych warunków.

Rozmiary i ciężar[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała: 12-15 cm. Długość ogona: 30-35 cm. Ciężar 300-360 g.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długi ogon w szaro-białe pręgi. Sierść nakrapiana, szarobrązowa, ciemniejsza na głowie. Czoło białe, nad uszami charakterystyczne kępki białej sierści. Młode jednolicie szare.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się głównie żywicą drzew i słodkimi sokami spijanymi z nacięć na drzewach, które sama wydłubuje dolnymi siekaczami. Zjada także owoce i inne części roślin, dodatkowo wzbogacając dietę niewielkimi zwierzętami, np. owadami, żabami, ptasimi jajami, pisklętami.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Dominujące w stadzie samice zaczynają rozmnażać się w wieku 14-24 miesięcy i co roku wydają na świat dwa mioty liczące po 1-4 młodych. W wychowaniu pomagają im partnerzy i inne marmozety. Ciąża trwa 130-150 dni, a młode są karmione mlekiem przez ok. 100 dni. Długość życia sięga 10 lat na wolności, a 16 w niewoli.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Marmozeta (inna nazwa: uistiti białoucha) jest aktywna głównie za dnia. Łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Żyje w stadach liczących do 15 osobników, a ich terytorium obejmuje obszar o powierzchni ok. 10-40 hektarów. Przywódczynią stada jest rozmnażająca się samica. Bywają też stada, w których dominującą pozycję zajmuje 1 lub 2 samice, a reszta grupy składa się z ich potomstwa oraz 1 lub 2 niespokrewnionych osobników. Dominująca w stadzie samica wydziela związki chemiczne zwane feromonami, które powstrzymują rozmnażanie pozostałych samic. Zaloty rozpoczyna zwykle samica, wpatrując się w wybranego samca i wykonując pokaz oblizywania i cmokania, który on następnie odwzajemnia. Pozostałe samice pomagają opiekować się młodymi samicy przywódczyni. Marmozeta ma silne poczucie własności terytorialnej.

Przypisy

  1. Callithrix jacchus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).