Metal Gear Solid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metal Gear Solid
Logo gry
Logo gry
Producent Konami
Wydawca PSX: Konami
PC: Microsoft
Seria gier Metal Gear
Projektant Hideo Kojima
Data wydania Japan 3 września 1998
North America 21 października 1998
Europe 26 lutego 1999
Gatunek skradanka
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature 17+
Wymagania sprzętowe
Platforma PS1, PlayStation 3, PC
Nośniki 2 CD
Kontrolery Klawiatura, Joypad

Metal Gear Solid, MGS (jap. メタルギアソリッド, Metaru Gia Soriddo) – japońska gra komputerowa wydana w 1998 roku przez Konami. Jej gatunek został określony przez producenta jako taktyczna akcja szpiegowska. Gra zyskała ogromną popularność dzięki napiętej akcji oraz możliwości skradania, dla których tłem była głęboka historia wojenna rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości.

Gra została bardzo wysoko oceniona przez recenzentów zdobywając najwyższe noty, ponadto była komercyjnym sukcesem sprzedając się w liczbie ponad 6 milionów egzemplarzy. Gra doczekała się portu na komputery osobiste, kilku sequeli i prequeli, a także remake'u na konsolę GameCube zatytułowanego Metal Gear Solid: The Twin Snakes.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Luty, rok 2005. Siły Specjalne Następnej Generacji (Next-Generation Special Forces) dowodzone przez elitarny oddział żołnierzy Foxhound przejmują bazę nuklearną na wyspie Shadow Moses w archipelagu wysp Foxa na Alasce. Na wyspie znajduje się tajna broń nuklearna, chodzący czołg, Metal Gear REX. Terroryści biorą zakładników znajdujących się w tym czasie na wyspie – Donalda Andersona (szef DARPA) oraz Kennetha Bakera (prezes firmy uzbrojeniowej ArmsTech). Żądają oni miliarda dolarów oraz ciała najpotężniejszego żołnierza wszech czasów, Big Bossa. Planują wykorzystać je do wzmocnienia genów przyszłych żołnierzy sił specjalnych, eliminując te najsłabsze, a pozostawiając jedynie geny żołnierzy. Na prośbę ministra obrony Roy Campbell, emerytowany pułkownik, wraca do służby, aby dowodzić operacją. Postanawia on ponownie zwerbować do akcji Solid Snake'a, osławionego akcjami w Outer Heaven i Zanzibar Land[1] który ma się udać na samotną infiltrację wyspy. Jego zadaniem jest uratowanie zakładników, poznanie możliwości terrorystów na atak nuklearny oraz ewentualne zatrzymanie ich, jeśli posiadają taką możliwość.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka Metal Gear Solid stawia bardziej na cichą eksplorację lokacji i omijania przeciwników oraz kamer, aniżeli na ciągłą walkę.w tym celu może np. czołgać się, czy też przylgnąć do ściany. Głośne zachowywanie się powiadamia przeciwników o pozycji Snake'a.[2] Cała grafika jest w pełnym 3D, a kamera ustawiona jest pod pewnym kątem nad głową protagonisty i tylko w kilku miejscach na chwilę zmienia swoją pozycję. Gracz ma cały czas do dyspozycji tzw. codec, dzięki któremu może zawsze dodzwonić się do określonych ludzi mogących mu pomóc (np. Mei Ling - zapisanie stanu gry; Natasha Romanenko - opis nowo zdobytej broni).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Większość aktorów podkładających głos pod postacie w wersji angielskiej posłużyło się pseudonimami, gdyż nikt z obsady nie wiedział, czy projekt był wspomagany przez SAG. Tylko trzech aktorów użyło swojego prawdziwego imienia i nazwiska.

AKTOR POSTAĆ
David Hayter Solid Snake
Cam Clarke Liquid Snake
Paul Eiding Gen. Roy Campbell
Debi Mae West Meryl Silverburgh
Jennifer Hale Naomi Hunter
Christopher Randolph Hal "Otacon" Emmerich
Kim Mai Guest Mei Ling
Renee Raudman Nastasha Romanenko
Patric Zimmerman Revolver Ocelot
Peter Lurie Vulcan Raven
Żołnierze Genome
Doug Stone Psycho Mantis
Żołnierze Genome
Tasia Valenza Sniper Wolf
Komputer
Greg Eagles Gray Fox
Donald Anderson
Allan Lurie Kenneth Baker
William Bassett Jim Houseman
Dean Scofield Johnny Sasaki
Żołnierze
Scott Dolph Żołnierze

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Angielskie wydanie gry (przetłumaczone przez Jeremy'ego Blausteina) zawiera kilka różnic w lokalizacji w porównaniu do wersji japońskiej. Wersja angielska, w przeciwieństwie do japońskiej, zawiera dodatkowy tryb Extreme, w którym przeciwnicy mają większy zasięg wzroku i wyłączony jest radar.

W Europie gra została zdubbingowana na języki: niemiecki, hiszpański, włoski i francuski. Są to dubbingi zastępujące głosy angielskie. Specjalna edycja premium, wydana w Japonii i regionach PAL, zawiera specjalne pudełko, dogtag armii FOXFOUND, bluzkę, specjalną kartę pamięci, płytę z muzyką oraz książkę ze szkicami.

Remake[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku został wydany remake Metal Gear Solid, który jest exclusivem dla konsoli GameCube.

Integral[edytuj | edytuj kod]

Metal Gear Solid: Integral to rozszerzone wydanie Metal Gear Solid, wydane w 1999 roku tylko na terenie Japonii. Wydanie to różni się od oryginału między innymi tym, że posiada tryb widoku z pierwszej osoby, inne drogi patroli przeciwników, dwie ukryte częstotliwości codecu, alternatywny strój dla Meryl i kilka mini-gier. Głosy postaci są w języku angielskim, zaopatrzone w japońskie napisy.

Wydanie to zawiera również drugą płytę z dodatkowymi misjami, zatytułowaną VR Disc. Płyta ta została osobno wydana w Ameryce Północnej pod tytułem Metal Gear Solid: VR Missions oraz w Europie jako Metal Gear Solid: Special Missions. Zawiera ona ponad 300 misji treningowych, wliczając te, w których gracz wciela się w postać Cyborg Ninja, oraz misje polegające na robieniu zdjęć Mei Ling i Naomi Hunter. Europejskie wydanie gry wymaga od gracza wczytania zapisu gry z oryginalnego Metal Gear Solid.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy