Mister Freeze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mr. Freeze – fikcyjna postać, pojawiająca się w filmach, grach i komiksach o Batmanie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Victor Fries był wybitnym naukowcem specjalizującym się w kriogenice. Jednakże był również osobą nad wyraz niezdarną i nie miał zbyt dobrych kontaktów z otoczeniem. Lecz istniała jedna osoba, która stanowiła cały świat dla Victora – jego żona Nora. Nora była zjawiskowo piękną, wspaniałą i miłą kobietą. Widziała Victora takiego, jakim był naprawdę – dobrego człowieka. I kiedy zdiagnozowano u niej ciężką chorobę, świat Freisa legł w gruzach. By uratować swą żonę rozpoczął gorączkowe badania. Ostatecznie opracował kriogeniczny proces, który miałby za zadanie pozostawić Nore w stanie zamrożenia aż odpowiedni lek zostanie wynaleziony. Ale kiedy Victor rozpoczął ów proces jego pracodawca z Gothcorp wtargnął wraz z ochroną by zatrzymać "wyciek" pieniędzy i używanie technologii firmy bez uprzedniej zgody zarządu. Wywiązała się szarpanina, podczas której Victor został wrzucony w chemikalia i zatruł się nimi.

Po Norze słuch zaginął. Po jakimś czasie Victor odkrył, że od teraz może żyć tylko w temperaturze zbytnio nieprzekraczającej 0*C. Wykorzystując swoje naukowe możliwości stworzył kriogeniczny kombinezon umożliwiający utrzymanie danej temperatury. Victor przybrał imię (podobne do swego pierwotnego nazwiska) - Mr.Freeze i rozpoczął vendettę na dyrektorach Gothcorp. Zaczął od powolnego niszczenia firmy tak jak firma zniszczyła wcześniej jego samego. Po konfrontacji z CEO Victor odkrył, że jego żona wcale nie zginęła, ale została zamrożona tak jak on tego chciał. Wtedy jednak nieoczekiwanie pojawił się Batman i rozpoczął walkę z Frezem. Podczas walki użył swojego ray-guna. Chybił jednak i nieszczęśliwie dla niego promień lodu trafił w Komorę, w której spoczywała Nora ... komora pękła a żona Freisa zmarła. Victor obwinił Batmana o spowodowanie jej śmierci poprzysiągł mu zemstę, którą żyje po dziś dzień mimo swoich licznych pobytów w Arkham. Freeze kontynuował swoją walkę przez wiele lat. Mimo iż przyłączył się na pewien czas do Two-Face'a, generalnie woli pracować sam. Na pewien czas przejął dowództwo nad pewnym gangiem i poprowadził go do konfrontacji z Jokerem, do którego pierwotnie ów gang należał. Joker naruszył kostium Freeze'a, a jego samego wrzucił do Gotham River. Nieszczelne przewody w stroju Victora utworzyły blok lodu. Fries utrzymał się w tym stanie aż został wyłowiony przez policję. Po tych wydarzeniach ponownie został osadzony w Arkham.

Filmy i Seriale[edytuj | edytuj kod]

Mr. Freeze występował w filmie Batman i Robin, a w jego rolę wcielił się Arnold Schwarzenegger. Pojawił się w dwóch grach internetowych: Ice cold getaway i Batman vs. Mr. Freeze oraz w dwóch grach komputerowyw: Batman Zemsta i LEGO Batman: The Video Game.

Mr. Freeze pojawił się w trzech serialach animowanych: Batman : The Animated Series, w którym głosu użyczył mu Michael Ansara oraz The Batman, w którym głosu mu użyczył Clancy Brown. Występował również w serialu animowanym Batman przyszłości oraz w animowanym filmie pełnometrażowym Batman i Mr. Freeze: subzero.