Monaster Świętych Cyryla i Metodego w Ujkowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Zabudowania klasztoru – widok ogólny
Zabudowania klasztoru – widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Miejscowość Ujkowice
Ujkowice 110
37-713 Maćkowice
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Rodzaj klasztoru monaster
Eparchia Diecezja przemysko-nowosądecka
Archimandryta Nikodem (Makara)
Klauzura nie
Typ monasteru męski
Liczba mnichów (2014) 12
Obiekty sakralne
Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego
Cerkiew Watopedzkiej Ikony Matki Bożej
Założyciel klasztoru Nikodem (Makara) i Atanazy (Dębowski)
Fundator Włodzimierz (Tarasewicz)
Styl postmodernistyczny
Materiał budowlany kamień, cegła, beton
Data budowy od 1986
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Ziemia 49°50′19″N 22°41′41″E/49,838722 22,694667
Strona internetowa klasztoru

Monaster Świętych Cyryla i Metodego w Ujkowicachprawosławny klasztor męski w Ujkowicach pod Przemyślem. Wspólnota podlega biskupowi diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasztor greckokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Monaster męski w Ujkowicach powstał w 1986 na mocy specjalnego dekretu biskupa greckokatolickiego, Włodzimierza Tarasewicza, który przed swoją śmiercią korzystając z udzielonych mu przez Stolicę Apostolską pełnomocnictw erygował katolicki klasztor obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce na prawach stauropigialnych.

Założycielami monasteru byli mnisi: Nikodem i Atanazy. W 1984 powrócili oni do Polski ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z chęcią założenia neounickiej wspólnoty zakonnej. Obaj duchowni byli byłymi paulinami z Jasnej Góry, którzy w 1980 podczas pobytu za granicą przeszli z obrządku łacińskiego na obrządek bizantyjski i otrzymali święcenia kapłańskie w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim.

24 lipca 1986 po zgodzie Prymasa Polski, Józefa Glempa ojcowie Nikodem i Atanazy zakupili gospodarstwo rolne pod Przemyślem i w budynkach gospodarczych zorganizowali kaplicę oraz dom zakonny. Już na początku swojej misji na Podkarpaciu spotkali się z niechęcią, zarówno ze strony lokalnej społeczności jak również duchowieństwa rzymskokatolickiego diecezji przemyskiej.

Klasztor prawosławny[edytuj | edytuj kod]

W 1994 z powodu patowej sytuacji mnichów ujkowickich w konflikcie z łacińskim arcybiskupem przemyskim Ignacym Tokarczukiem oraz wiernymi parafii rzymskokatolickiej w Ujkowicach ojcowie Nikodem i Atanazy odeszli z Kościoła katolickiego, przeszli na prawosławie i podporządkowali się jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Wspólnota monastyczna[edytuj | edytuj kod]

W 2014 w monasterze było 12 zakonników, w tym 9 mnichów[1]. Jest to największy męski klasztor prawosławny w Polsce. Klasztor jest lokalnym sanktuarium prawosławnym i ośrodkiem pielgrzymkowym. Znajduje się w nim ikona Pocieszenia i Dobrej Rady z Monasteru Watopedzkiego.

Na terenie monasteru mieści się cerkiew Świętych Cyryla i Metodego; budowana jest też druga – pod wezwaniem Watopedzkiej Ikony Matki Bożej[2].

Przypisy

  1. Kalendarz prawosławny 2015, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN-1425-2171, s.215
  2. Strona monasteru Świętych Cyryla i Metodego w Ujkowicach

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ks. A. Kuryłowicz, Prawosławne ośrodki zakonne na ziemiach polskich w okresie powojennym [w:] red. A. Mironowicz, U. Pawluczuk, P. Chomik, Życie monastyczne w Rzeczypospolitej, Zakład Historii Kultur Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2001, ISBN 83-902928-8-2, ss.268–270