Nir Jafe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nir Jafe
ניר יפה
Nir Jafe
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 61 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

632
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Nir Jafe
Nir Jafe
Ziemia 32°34′14″N 35°14′45″E/32,570556 35,245833
Portal Portal Izrael

Nir Jafe (hebr. ניר יפה; ang. Nir Yafe) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska jest położona na wysokości 61 metrów n.p.m. w południowej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Okoliczny teren jest płaski, opada jednak delikatnie w kierunku północnym. W odległości 3 km na południowy zachód od wioski rozpoczynają się wzgórza płaskowyżu Wyżyny Menassesa. Spływają stamtąd strumienie Taibe (na zachód od wioski) oraz Ta'anach (na wschód). W odległości 8 km na wschód od wioski wznoszą się zbocza masywu Wzgórz Gilboa. W odległości 2 km na południowy zachód przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jej otoczeniu znajduje się miasto Afula, kibuce Megiddo i Jizre’el, moszawy Mele’a, Gadisz, Ha-Jogew, Awital i Dewora, oraz wioska komunalna Merkaz Omen. Na północny zachód od wioski jest port lotniczy Megiddo, a na północy jest baza wojskowa Amos.

Nir Jafe jest położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osada została założona w 1956 roku przez żydowskich imigrantów z Tunezji, jako część bloku osiedli rolniczych Chevelu Ta'anach (hebr. חבל תענך). Blok ten składa się z trzech niemal identycznych wiosek rolniczych (moszawy Gadisz i Mele’a, oraz wioska Nir Jafe), pośrodku których znajduje się centralna wioska (wieś komunalna Merkaz Omen) pełniąca wszystkie podstawowe funkcje bloku. Początkowo był to typowy rolniczy moszaw[4]. Gdy w latach 80. XX wieku nastąpił kryzys ekonomiczny moszawu, wielu jego mieszkańców wyjechała. W ramach restrukturyzacji przekształcono osadę w wioskę komunalną, prywatyzując lokalną gospodarkę. Na początku XXI wieku wybudowano nowe osiedle mieszkaniowe[5].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa i boisko do piłki nożnej.

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w sąsiedniej wiosce Merkaz Omen. Szkoła średnia jest w mieście Afula[6]. Wioska posiada własną synagogę i mykwę.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie. W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, komunalny zakład usługowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez wioską przechodzi droga nr 6714, którą jadąc na południe wjeżdża się w środek bloku osiedli (moszawy Gadisz, Mele’a i wioska Merkaz Omen), a w kierunku północnym jest wyjazd na drogę nr 675. Jadąc nią na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 65, lub jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 6724 prowadzącą na południe do bloku osiedli rolniczych (moszawy Dewora, Barak, Addirim i wioski Merkaz Chewer).

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-28].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  4. Nir Jafe (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  5. Nir Jafe (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  6. Nir Jafe (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]