Tel Josef

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tel Josef
תל יוסף
Kibuc Tel Josef
Kibuc Tel Josef
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość -12 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

502
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Tel Josef
Tel Josef
Ziemia 32°33′23″N 35°24′04″E/32,556389 35,401111
Portal Portal Izrael

Tel Josef (hebr. תל יוסף; ang. Tel Yosef; pol. Pagórek Józefa) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 12 metrów p.p.m. na północnej krawędzi intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Charod, która jest położona między Doliną Jizreel a Doliną Bet Sze'an w Dolnej Galilei. Na północ od kibucu teren łagodnie wznosi się na płaskowyż Ramot Issachar. Wzdłuż wschodniej granicy wioski płynie strumień Josef. Teren położony na południe od wioski jest płaski, chociaż opada w kierunku wschodnim w depresję Rowu Jordanu. Przepływa tędy niewielka rzeka Charod, której wody są wykorzystywane do zasilania licznych stawów hodowlanych. W odległości 2,5 km na południe od kibucu wznoszą się strome zbocza masywu górskiego Gilboa. W górach przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jego otoczeniu znajdują się kibuce Bet ha-Szitta, Chefci-Bah, En Charod Me’uchad, En Charod Ichud, moszaw Ramat Cewi, oraz wioski komunalne Gidona i Moledet. Po stronie palestyńskiej są wioski Arabbuna i Fakua.

Tel Josef jest położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hodowla krów w kibucu Tel Josef około 1938 roku

Pierwotnie w okolicy tej istniała arabska wioska Kumja. Została ona wysiedlona i zniszczona przez żydowskich żołnierzy Hagany w dniu 26 marca 1948 roku podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Kibuc został założony w dniu 12 grudnia 1921 roku przez grupę osadników z pobliskiego kibucu En Charod. Początkowo znajdował się on niedaleko strumienia Charod, pośrodku Doliny Charod. Warunki życia pierwszych mieszkańców były bardzo trudne. Pracowali oni przy osuszaniu tutejszych bagien i mieszkali w namiotach. W rzeczywistości, przez pierwsze lata istnienia kibuc był związany z En Charod i nie był samodzielną wioską. W lipcu 1923 roku doszło do ideologicznego sporu z mieszkańcami En Charod. Zwolennicy lewicowej syjonistycznej partii politycznej Ahdut HaAvoda wyprowadzili się do kibucu Tel Josef. W 1927 roku najbardziej lewicowi mieszkańcy kibucu wyjechali do ZSRR. W tym samym roku kibuc Tel Josef stał się samodzielną gminą. W maju 1924 roku byli mieszkańcy kibucu uczestniczyli w konferencji partii Achdut HaAwoda, na której postanowiono stworzyć strategię rozwoju kibuców. W sierpniu 1927 roku utworzono organizację Zjednoczony Kibuc zrzeszającą liczne kibuce. Organizowano kursy nauki rolnictwa dla nowych imigrantów i wspierano zakładanie nowych osiedli[5]. W kwietniu 1927 roku kibuc En Charod odwiedził czechosłowacki prezydent Tomáš Masaryk. Była to pierwsza wizyta głowy państwa w Brytyjskim Mandacie Palestyny. W 1929 roku osada została wzmocniona przez grupę osadników, którzy przeprowadzili się z kibuców Tel Chaj i Kefar Giladi. W tym samym roku mieszkańcy kibucu podjęli decyzję o przeniesieniu swojej osady w nowe miejsce. Jako nową lokalizację wybrano obecne miejsce, położone około 3 km na północny wschód. W 1931 roku zasadzono pierwsze drzewka cytrusowe, dając początek tutejszym sadom. W 1936 roku uruchomiono mleczarnię specjalizującą się w produkcji twardych serów. Podczas arabskiego powstania w Palestynie (1936-1939) kibuc służył jako baza do zakładania nowych osad rolniczych w Dolinie Bet Sze'an i Dolinie Charod. Były to typowe osady rolnicze, z obronną palisadą i wieżą obserwacyjną. Podczas II wojny światowej kibuc był bazą kompanii szturmowych Palmach. W 1942 roku przy kibucu wybudowano pierwszy w Brytyjskim Mandacie Palestyny komercyjny staw hodowlany ryb[6]. W latach 90. XX wieku kibuc znalazł się w trudnościach finansowych, które wymusiły przeprowadzenie w 2009 roku procesu prywatyzacji. Zachowano kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Kibuc został nazwany na cześć syjonistycznego lidera Josefa Trumpeldora, który zginął w 1921 roku podczas obrony osady Tel Chaj[7].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią, boisko do piłki nożnej i korty tenisowe.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i szkoły średniej do sąsiedniego kibucu En Charod Me’uchad[8].

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Przy kibucu znajduje się siedziba władz administracyjnych Samorządu Regionu Gilboa.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie i hodowli bydła mlecznego. Tutejsza mleczarnia Tnuva jest nastawiona na produkcję twardych serów. Poza tym w kibucu jest niewielka drukarnia. W kibucu jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, stacja benzynowa i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na południowy zachód na drogę nr 7107, którą jadąc na północ dojeżdża się do sąsiedniego kibucu En Charod Me’uchad, lub jadąc na południe dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 71. Drogą nr 71 jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 716 (dojazd na północny wschód do moszawu Ramat Cewi i wioski Moledet) i dalej do kibucu Gewa, lub jadąc na wschód dojeżdża się do Zakładu Karnego Szata i dalej do kibucu Bet ha-Szitta.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-24].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  4. Welcome To Qumya (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  5. Israel Society. Jerusalem: Keter Publishing House, 1974, s. 75. ISBN 0-7065-1323-1.
  6. Tel Josef (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  7. Tel Josef (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-24].
  8. Tel Josef (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]