Gidona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gidona
גדעונה
Widok na wioskę Gidona
Widok na wioskę Gidona
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość -17 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

243
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Gidona
Gidona
Ziemia 32°32′57″N 35°21′28″E/32,549167 35,357778
Portal Portal Izrael

Gidona (hebr. גדעונה; ang. Gid'ona) - wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska jest położona na wysokości 17 metrów p.p.m. na południowo zachodniej krawędzi intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Charod w Dolnej Galilei. Teren na południe od wioski stromo wznosi się na szczyty Ma'ale Nurit (100 m n.p.m.) i Har Saul (302 m n.p.m.) w masywie Wzgórz Gilboa. Teren położony na północ i wschód od wioski jest płaski, chociaż opada w kierunku wschodnim w depresję Rowu Jordanu. Przepływa tędy niewielka rzeka Charod, której wody są wykorzystywane do zasilania licznych stawów hodowlanych. W odległości 3 km na południe przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. Na północ od moszawu znajduje się baza wojskowa Neora. W jej otoczeniu znajdują się kibuce Gewa, En Charod Me’uchad, Tel Josef i Jizre’el, Chefci-Bah, moszawy Kefar Jechezkel, Perazon i Awital, oraz wioski komunalne Gan Ner i Merkaz Ja’el.

Gidona jest położona w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osada Gidona została założona w 1949 roku przez żydowskich imigrantów z Jemenu, jako rolniczy moszaw. Jego mieszkańcy pracowali w pobliskich kamieniołomach i przy zalesianiu Wzgórz Gilboa wykonywanemu przez Żydowski Fundusz Narodowy. Realizacja tych projektów nie stworzyła w moszawie wystarczającej infrastruktury, i wioska przeżywała duże trudności ekonomiczne. Z tego powodu z upływem lat nastąpił znaczny odpływ populacji. W 1960 roku istniejący niewielki moszaw przekształcono w wioskę komunalną, dopuszczając własność prywatną i możliwość prowadzenia własnych firm gospodarczych. Stworzono także możliwość wybudowania własnego domu lub wynajęcia istniejących już w wiosce domów. Projekt nie powiódł się w zupełności, istnieją jednak plany rozbudowy wioski[4].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wioski odnosi się do biblijnego bohatera Gedeona, który prawdopodobnie w tym miejscu rozbił obóz przed bitwą z Midianitami[a][5].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest biblioteka i boisko sportowe.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i szkoły średniej w pobliskim kibucu En Charod Me’uchad[6].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na zachód od wioski znajduje się Park Narodowy Ma'ajan Charod, który chroni obszar źródeł strumienia Charod. Strumień wypływa z kamienistej jaskini na zboczach Wzgórz Gilboa i spływa do obszernego parku, w którym zbudowano duży basen rekreacyjny. Okoliczne zbocza górskie są porośnięte sosnowy lasem. W wiosce istnieje możliwość wynajęcia noclegów[7][8].

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie, sadownictwie i turystyce. W sąsiedztwie wioski znajdują się kamieniołomy. Wielu mieszkańców pracuje poza wioską. W wiosce jest sklep wielobranżowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z wioski wyjeżdża się na północny wschód na drogę nr 71, którą jadąc na wschód dojeżdża się do kibucu Gewa, lub jadąc na zachód dojeżdża się do moszawu Kefar Jechezkel.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Sędziów 7,1: "Wstał więc o świcie Jerubbaal, czyli Gedeon, wraz z całym zgromadzonym ludem i rozbił obóz u źródeł Charod. Obozowisko Madianitów leżało na północ od pagórka More w dolinie." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-27].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  4. Gidona (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  5. Gidona (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  6. Gidona (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  7. Ma‘ayan Harod National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-05-27].
  8. Gideon’s Cave - Ma’ayan Harod (ang.). W: Jewish Virtual Library [on-line]. [dostęp 2012-05-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]