Polski Kontyngent Wojskowy w Egipcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polski Kontyngent Wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy
Polska Operacja Neon-E
Historia
Państwa wystawiające

 Polska

Państwa mandatowe

 Egipt

Decyzja o użyciu

9 listopada 2023
M.P. z 2023 r. poz. 1213

Rozpoczęcie misji

13 listopada 2023

Zakończenie misji

30 listopada 2023

Liczba zmian

1

Konflikt zbrojny
wojna Izraela z Hamasem
Organizacja
Typ

transportowy

Liczebność

C-130, 1 C-295
do 150 żołnierzy i pracowników

Polski Kontyngent Wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy (PKW Egipt) – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do przeprowadzenia operacji ewakuacji lotniczej przebywających w Egipcie polskich obywateli ze Strefy Gazy w 2023 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na bazie doświadczeń z operacji ewakuacji polskich obywateli i współpracowników z Afganistanu, stanowiącej pokłosie upadku rządu afgańskiego i zdobycia przez Talibów Kabulu 15 sierpnia 2021, ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny znowelizowano ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, poszerzając ją o możliwość użycia kontyngentu wojskowego do ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku konieczności ochrony ich życia lub zdrowia, z państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego[1].

7 października 2023 palestyński Hamas rozpoczął zbrojną agresję na Izrael. W odwecie Izrael rozpoczął operację pod kryptonimem Żelazne miecze, mającą na celu eliminacje Hamasu i jego bojowników poprzez uderzenia lotnicze oraz inwazję lądową na Strefę Gazy. Na terenach objętych działaniami wojennymi w pierwszej połowie listopada przebywało ok. 30 obywateli Polski. 10 listopada 2023 zostało wydane postanowienie Prezydenta RP o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy o liczebności do 150 żołnierzy i pracowników wojska oraz dwoma samolotami transportowymi C-130 i jednym C-295 na wyposażeniu[2].

Po zniesieniu blokady przejścia granicznego w Rafah na granicy egipsko-palestyńskiej 13 listopada 2023 i umożliwieniu wyjazdu ze Strefy Gazy cudzoziemcom, w tym grupie 18 obywateli Polski, Siły Zbrojne RP rozpoczęły operację Neon-E: do Egiptu wyleciały dwa samoloty transportowe C-130 Hercules z personelem Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Wojskowej Służby Zdrowia, pracownikami cywilnymi Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz pomocą humanitarną dla Egiptu[3].

Pierwotne zakończenie operacji miało nastąpić 19 listopada, jednak została ona przedłużona do 30 listopada[4]. Władze Polski ze względów bezpieczeństwa nie ujawniły łącznej liczby obywateli Polskich ewakuowanych w ramach operacji Neon-E oraz pozostałych w Strefie Gazy. W indywidualnych przypadkach wyjazd został zablokowany przez stronę izraelską[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]