Portal:Harcerstwo/Artykuł miesiąca/Archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Archiwum artykułów miesiąca Portalu:harcerstwo

Wrzesień[edytuj | edytuj kod]

Charles Alexander Eastman (ur. 19 lutego 1858 w pobliżu Redwood Falls, w dzisiejszej Minnesocie, zm. 8 stycznia 1939 w Detroit), znany też pod indiańskim imieniem Ohiyesa (w języku Siuksów – "Zwycięzca") – Indianin wychowany w tradycyjnej społeczności północnoamerykańskich Siuksów we wschodniej grupie Santee. Uczeń rządowych szkół z internatami, jeden z pierwszych dyplomowanych lekarzy medycyny tubylczego pochodzenia w USA, reformator, działacz społeczny i obrońca praw rdzennych Amerykanów, jeden z pierwszych indiańskich pisarzy i publicystów w Ameryce Północnej, nauczyciel i wychowawca młodzieży, współtwórca światowego skautingu.

Październik[edytuj | edytuj kod]

Wieża spadochronowa w Katowicach

Wieża spadochronowa w Katowicach – 35-metrowa stalowa wieża spadochronowa w Katowicach w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Jest to również owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze mieli stawić opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Obecnie pomnik poświęcony obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Jest to także jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce.

Listopad[edytuj | edytuj kod]

Założyciel Stanisław Dubois

Czerwone Harcerstwo Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, (w skrócie Czerwone Harcerstwo) - utworzona z inicjatywy Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (TUR), działająca w latach 19261939 lewicowa organizacja młodzieżowa, częściowo stosująca metody organizacji harcerskiej, organizowała działalność kulturalną i sportową, nastawiona antyklerykalnie, zwalczająca antysemityzm. Czerwone Harcerstwo zrzeszało chłopców i dziewczęta od 12 do 16 roku życia, następnie wychowankowie przechodzili do Organizacji Młodzieżowej TUR, PPS lub innych organizacji związkowych, bądź politycznych. Organizacja miała na celu wychowanie młodzieży w duchu socjalizmu i równości społecznej.

Grudzień[edytuj | edytuj kod]

Przekazanie prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu Betlejemskiego Światełka Pokoju przez harcerzy z ZHP, Pałac Prezydencki 14 grudnia 2004. Widoczny jest również naczelnik ZHP - hm. Wiesław Maślanka.

Betlejemskie Światło Pokoju - coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka", Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu i prymas Polski.

Październik[edytuj | edytuj kod]

Zuchenka ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Zuchy - najmłodsi członkowie grupy metodycznej w organizacji harcerskiej.

Związek Harcerstwa Polskiego[edytuj | edytuj kod]

Zuchy - członkowie grupy metodycznej ZHP w wieku 6-10 lat.

Podstawową jednostką organizacyjną dla zuchów jest gromada zuchowa.

W metodyce zuchowej drogę zucha wyznacza zdobycie poszczególnych gwiazdek zuchowych, oznaczanych gwiazdkami na baretce w kolorze chusty, pod Znaczkiem Zucha:

  • 1 gwiazdka - oznacza zucha ochoczego;
  • 2 gwiazdki - oznaczają zucha sprawnego;
  • 3 gwiazdki - oznaczają zucha gospodarnego.

Poczytaj o zuchach z innych organizacji...