Portal:Wielkie Los Angeles/Wybrany artykuł/archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bogaci bankruci (ang. Arrested Development, 2003-2006) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację Fox od 2 listopada 2003 roku do 10 lutego 2006 roku. W Polsce emitowany przez kanał Comedy Central Polska.

Serial opowiada o perypetiach Michaela Blutha (Jason Bateman), wdowca wychowującego trzynastoletniego syna George'a Michaela (Michael Cera), który pracuje w stoisku z mrożonymi bananami.

Przeczytaj cały artykuł


Los Angeles Times (znana także jako LA Times) – gazeta codzienna publikowana w Los Angeles w Kalifornii, rozprowadzana głównie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W dniu 22 października 2012 - tuż przed wyborami prezydenckimi - dziennik opowiedział się za wyborem Baracka Obamy na drugą kadencję[1].

Przeczytaj cały artykuł


1. ceremonia wręczenia Oscarów, 16 maja 1929

1. uroczystość wręczenia Oscarów odbyła się 16 maja 1929 roku na prywatnym przyjęciu w hotelu Roosevelt przy Hollywood Boulevard w Los Angeles. Bilety kosztowały 10 dolarów, a uroczystość oglądało poniżej 250 widzów. Cała ceremonia trwała około 15 minut. W przeciwieństwie do kolejnych ceremonii ogłoszenie zwycięzców miało miejsce miesiąc przed samą ceremonią. Samo rozdanie nagród nie było transmitowane w żaden sposób.

Na pierwszej ceremonii aktor i reżyser mógł otrzymać Oscara za całokształt pracy w ciągu roku. Przykładowo Emil Jannings otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za dwie role: Ostatni rozkaz (The Last Command) i Niepotrzebny człowiek (The Way of All Flesh).

Przeczytaj cały artykuł


Los Angeles County Museum of Art (LACMA) – muzeum sztuk pięknych[2] położone w Los Angeles przy Wilshire Boulevard 5905, w połowie drogi między oceanem i centrum miasta. Składający się z siedmiu budynków kompleks muzealny zajmuje obszar ośmiu hektarów. LACMA ma w swoich zbiorach ponad 100 000 eksponatów i jest największym muzeum na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W kolekcji muzealnej znajdują dzieła sztuki począwszy od starożytności aż do czasów współczesnych. LACMA udostępnia swoje bogate zbiory poprzez wystawy, programy publiczne i badania, przyciągając prawie milion zwiedzających rocznie. Geograficzny zakres kolekcji LACMA obejmuje cały świat, a chronologiczny – praktycznie całą historię sztuki. Na uwagę zasługują zwłaszcza kolekcje: sztuki azjatyckiej, mieszczącej się w części pawilonu zaprojektowanego przez Goffa Bruce'a dla ekspozycji sztuki japońskiej; sztuki Ameryki Łacińskiej, począwszy od arcydzieł z epoki prekolumbijskiej, a skończywszy na czasach współczesnych (prace takich artystów jak: Diego Rivera, Frida Kahlo czy José Clemente Orozco) oraz sztuki islamu, będącej jedną z najważniejszych tego typu kolekcji na świecie[2].

Przeczytaj cały artykuł


Avila Adobe – budynek wzniesiony w 1818 roku przez burmistrza Los Angeles – Don Francisco Avila, jest najstarszym stojącym do dziś budynkiem w Downtown Los Angeles. Rezydencja zlokalizowana przy historycznym deptaku Olvera Street, będącym częścią Los Angeles Plaza Historic District. Budynek wpisany jest do rejestru National Register of Historic Places pod pozycją 145.

Ściany Avila Adobe mają grubość od 75–90 cm i zbudowane są z suszonej cegły. Oryginalne stropy miały 4,6 m wysokości i wspierały się na topolowych belkach pozyskiwanych z drzew rosnących nad brzegami rzeki Los Angeles. Budynek w przeszłości pokryty był płaskim dachem.

Przeczytaj cały artykuł


Zamach na Roberta F. Kennedy'ego – wydarzenie w historii Stanów Zjednoczonych, mające miejsce 5 czerwca 1968 roku w Los Angeles, w wyniku którego zginął kandydat w wyborach prezydenckich z 1968, Robert Francis Kennedy. Sprawcą zamachu był Sirhan Bishara Sirhan.

Przeczytaj cały artykuł


Los Angeles jest drugim co do wielkości miastem w USA. Obecnie jest trzecim (po Chicago, i Nowym Jorku) z największych skupisk wieżowców w tym kraju. Znajdują się tu 53 budynki o wysokości 100 metrów wzwyż a łącznie obecnie w Los Angeles stoi 555 wieżowców. W 1929 roku wybudowano tu także The Richfield Tower o wysokości 100 metrów, jednak został zburzony aby zrobić miejsce dla nowego wieżowca - City National Tower. Obecnie w różnych fazach (budowane, zaaprobowane, planowane) jest 18 wieżowców. Pierwszy wieżowiec powstał tu w roku 1967 i jedynie przez 5 lat cieszył się mianem najwyższego w mieście. Od 1989 nieprzerwanie najwyższym budynkiem Los Angeles jest ponad 300-metrowy US Bank Tower.

Przeczytaj cały artykuł


Czarna lista Hollywood to umowna nazwa listy opublikowanej w latach 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zawierającej nazwiska scenarzystów, reżyserów, aktorów, producentów i innych ludzi związanych z show-biznesem, którym odmówiono pracy w zawodzie z powodu poglądów politycznych, zdeklarowanych bądź będących jedynie podejrzeniem. Głównie chodziło o sympatyków i członków Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych. Lista wykorzystywana była w rozgrywkach wewnątrz branżowych, często mając niewiele wspólnego z faktycznymi poglądami politycznymi osób na niej zapisanych. Na liście znaleźli się m.in. reżyser i aktor Charles Chaplin oraz reżyser Elia Kazan.

Przeczytaj cały artykuł


Los Angeles Crusade (1949) – pierwsza wielka kampania ewangelizacyjna Billy'ego Grahama, przeprowadzona w Los Angeles w 1949. Kampania została nagłośniona przez ogólnokrajową prasę, informowały o niej m.in. czasopisma należące do Hearsta. Trwała osiem tygodni – od 25 września do 20 listopada i przybyło na nią około 350 tysięcy ludzi. Podczas tej kampanii nawróciło się kilka publicznych osób, wśród nich Louis Zamperini oraz Stuart Hamblen. Krucjata dała początek nowej kulturze religijnej w Stanach Zjednoczonych. Po jej zakończeniu Graham stał się osobą znaną w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj cały artykuł


Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – doroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

Nagradzane są wstępnie nominowane filmy, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody. Uroczystość wręczenia Oscarów odbywa się zwykle wczesną wiosną. Oscary, z wyłączeniem jednej kategorii, przyznawane są przeważnie filmom anglojęzycznym. Ceremonia rozdania Oscarów od 2002 roku odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood.

Przeczytaj cały artykuł


Los Angeles Union Station

Los Angeles Union Station – największa i główna stacja kolejowa w Los Angeles. Jest jednym z największych dworców kolejowych w USA. W 2010 obsłużył 1 517 342 pasażerów.

Los Angeles Union Station obsługuje pociągi operatorów Amtrak i Metrolink. Jest także ważnym punktem przesiadkowym. Znajdują się tutaj perony podziemnej stacji metra obsługującej czerwoną, fioletową linię metra w Los Angeles, naziemnej stacji złotej linii metra, dworzec autobusowy oraz przystanek srebrnej linii w systemie Metroliner.

Przeczytaj cały artykuł


Aon Center

Aon Center – wieżowiec w Los Angeles (Kalifornia) położony w centrum miasta przy 707 Wilshire Boulevard. Budowa obiektu zakończona została w 1974 r. Wieżowiec ma pudełkowaty kształt i jest typowym biurowcem modernistycznym, posiada 62 piętra i wznosi się na wysokość 261,5 m. Kiedy budynek został wzniesiony był najwyższym biurowcem na zachód od rzeki Missisipi, aż do czasu gdy w 1982 r. na terenie Houston wybudowano First Interstate Tower. Ponadto Aon Center był najwyższym budynkiem w Los Angeles, tytuł ten stracił wraz z wybudowaniem US Bank Tower w 1989 r., mimo to nadal pozostaje drugim co do wielkości obiektem w mieście.

Przeczytaj cały artykuł



Znak Hollywood

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Hollywood zostało założone przez Harveya Hendersona Wilcoxa, który w 1886 wykupił 160 akrów (0,6 km²) ziemi i 1 lutego 1887 roku zarejestrował nazwę "Hollywood" dla nowo powstałego miasta, które sam zaprojektował. Sama nazwa "Hollywood" została zaproponowana przez żonę Wilcoxa, Daeidę, a nie jak się powszechnie uważa od nazwy krzewów, które bez powodzenia próbowano zaszczepić na okolicznych wzgórzach ("English holly" – ostrokrzew).

Przeczytaj cały artykuł



Sunset Boulevard na wysokości Bel-Air

Sunset Boulevard – ulica w zachodniej części hrabstwa Los Angeles. Rozciąga się od Figueroa Street w śródmieściu (downtown) Los Angeles do Pacific Coast Highway przy Oceanie Spokojnym w Pacific Palisades. Jest ikoną kultury Hollywood.

Mający około 24 mile długości, słynny bulwar przebiega wzdłuż lub w pobliżu Echo Park, Silver Lake, Los Feliz, Hollywood, West Hollywood, Beverly Hills, Holmby Hills, Bel-Air, Brentwood i Pacific Palisades. W dzielnicy Bel-Air przebiega wzdłuż północnej granicy kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego, funkcjonuje również jako łącznik pomiędzy północną a południowo-zachodnią częścią Beverly Hills.

Przeczytaj cały artykuł


  1. "Los Angeles Times" poparł Obamę. TVN24.pl, 2012-10-22. [dostęp 2012-11-10].
  2. a b LACMA: Overview. [dostęp 2012-03-31]. (ang.).