Ewangelizacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koncert ewangelizacyjny. Misja Muzyczna DCN

Ewangelizacja (gr. euaggelizein – głosić dobrą nowinę) – propagowanie głównych kanonów wiary chrześcijańskiej, a przede wszystkim nauki o Jezusie.

Ewangelizacja[edytuj | edytuj kod]

Ewangelizacja to nie tylko nauczanie i przekazywanie wiedzy, ale opowiadanie o osobie Jezusa Chrystusa. Główny przekaz ewangelizacji skupia się na męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Cechą charakterystyczną ewangelizacji, w przeciwieństwie do katechizacji, jest skupienie się na poznaniu Jezusa, a nie na przekazywaniu nauk moralnych obowiązujących chrześcijanina. Adresatami ewangelizacji są niewierzący, ale też wierzący, którzy nigdy nie doświadczyli osobistej relacji z Bogiem (czasami to głoszenie nazywane jest neoewangelizacją lub drugą ewangelizacją).

Istnieje wiele form ewangelizacji: za właściwą można przyjąć każdą, jaka nie wykracza poza normy etyczne i moralne zapisane w Biblii. Istnieją misje ewangelizacyjne, stowarzyszenia chrześcijańskie, Szkoły Nowej Ewangelizacji, fundacje, wykorzystujące także muzykę jako nośnik treści ewangelizacyjnych, inicjatywy lokalnych denominacji (koncerty, wykłady, dyskusje itp).

Jeśli ewangelizacja dotyczy terenów i społeczności niegdyś chrześcijańskich, bywa określana jako reewangelizacja.

Ewangeliści[edytuj | edytuj kod]

Billy Graham w Düsseldorf (1954)

W protestantyzmie ktoś, kto regularnie głosi kazania w kościele, nazywany bywa kaznodzieją. Ewangelista w niektórych kościołach – zwłaszcza ewangelikalnych – to kaznodzieja, który głosi poza obiektami kościelnymi, który podróżuje od miasta do miasta i od kościoła do kościoła, aby rozpowszechniać Ewangelię Jezusa Chrystusa[1].

Liczni chrześcijanie rozmaitych denominacji mogliby przypisać sobie tytuł ewangelisty, ponieważ zajmują się rozpowszechnianiem Ewangelii. W wielu Kościołach uważa się, że jedną z najważniejszych funkcji kościelnych jest rozpowszechnianie wiary, iż Jezus jest Zbawicielem świata.

Świadkowie Jehowy prowadzą na całym świecie działalność kaznodziejską - przez niepłatnych ochotników, określanych głosicielami, głównie przez głoszenie od domu do domu[2].

Tytuł ewangelisty często jest związany z osobami, takimi jak baptysta Billy Graham i zielonoświątkowiec Reinhard Bonnke, którzy prowadzą duże zgromadzenia w namiotach, na stadionach, w istniejących budynkach kościelnych, lub tych, którzy głoszą w miejscach publicznych, np. na ulicy do przypadkowych przechodniów (ten typ głoszenia był charakterystyczny dla Jana Wesleya). Powoływane są specjalne organizacje, które zajmują się organizowaniem kampanii ewangelizacyjnych (np. BGEA, CFAN). Głoszenie Ewangelii dokonuje się też za pośrednictwem telewizji (tele-ewangeliści), lub internetu (ewangeliści internetowi).

Wielkie protestanckie kampanie ewangelizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz J. Zieliński. Billy Graham – ewangelista niezwyczajny. „Słowo Prawdy”. Numer 9, s. 10, wrzesień 2008. 
  2. „Wykonuj dzieło ewangelizatora”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 10–14, 15 marca 2004. ISSN 1234-1150. , Biblioteka Internetowa Strażnicy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]