Pseudokolcopłetwe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pseudokolcopłetwe
Paracanthopterygii[1]
Greenwood et al., 1966
Melanocetus murrayi
Melanocetus murrayi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Nadrząd pseudokolcopłetwe

Pseudokolcopłetwe[2], równopłetwe (Paracanthopterygii) – nadrząd ryb promieniopłetwych z infragromady doskonałokostnych (Teleostei), obejmujący ponad 1300 gatunków pogrupowanych w rzędy:

Dotychczasowe badania molekularne nie potwierdziły monofiletyzmu Paracanthopterygii.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Nibykolcopłetwe są drapieżnikami, żywiącymi się mniejszymi rybami i skorupiakami, występują zazwyczaj w dużych ławicach, zamieszkują w większości przy dnie. Cechą charakterystyczną jest obecność wabika - przekształconego promienia płetwy grzbietowej lub wyrostka skórnego, zwabiającego ofiary. U dorszowatych ciało jest wydłużone , smukłe, długa płetwa grzbietowa u wielu gatunków jest podzielona na kilka części, a u niektórych przedstawicieli podobnie zbudowana jest płetwa odbytowa. Natomiast płetwy brzuszne są znacznie przesunięte i znajdują się mniej więcej pod płetwami piersiowymi. Na ich żuchwie umieszczony jest pojedynczy, acz długi wąsik czuciowy. Z kolei morszczukowate charakteryzują się szpiczastym pyskiem, w którym umieszczone są liczne, ostre zęby. Buławikowate natomiast mają nieproporcjonalnie dużą, kościstą głowę, a ich ciało pokryte jest szorstką łuską. W przeciwieństwie do morszczukowatych i dorszowatych żywią się w większości padliną i zwierzętami bentosowymi. Żabnicowate doskonale wtapiają się w otocznie, głównie dzięki mimetycznym barwom i kształtowi ciała. Żabnicowate prowadzą osiadły tryb życia. Ich ciało jest krępe, spłaszczone grzbieto-brzusznie, głowa jest nieproporcjonalnie duża, otwór gębowy szeroki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Paracanthopterygii w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Ryby : encyklopedia zwierząt. Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk i Leszek Myszkowski (tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN : Dorota Szatańska, 2007, s. 20. ISBN 978-83-01-15140-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Joseph S. Nelson: Fishes of the World. Wyd. 4. John Wiley & Sons, 2006. ISBN 0-471-25031-7. (ang.)
  2. Dimitrij Strelnikoff: Wielka encyklopedia zwierząt, tom 24, str. 7. Oxford Educational. ISBN 978-83-7425-924-8.