Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wlkp.
sanktuarium
Ilustracja
Św. Weronika Giuliani
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Wezwanie

św. Weronika Giuliani

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wlkp.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wlkp.”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wlkp.”
Ziemia52°44′06,20″N 15°12′57,33″E/52,735056 15,215925
Strona internetowa

Sanktuarium św. Weroniki Giuliani w Gorzowie Wielkopolskim – jest jednym z jedenastu sanktuariów należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej[1]. Należy do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim, dekanatu Gorzów Wielkopolski – Trójcy Świętej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim, w województwie lubuskim,

Historia[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1997 roku ks. proboszcz Roman Harmaciński wystosował do Kurii Biskupiej prośbę o rozpoczęcie kultu św. Weroniki Giuliani, Klaryski kapucynki w parafii NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. Inicjatywa duszpasterska mająca na uwadze ożywienie życia religijnego uzyskała aprobatę ks. biskupa Adama Dyczkowskiego, który stwierdził;

„że chociaż nie znaną jest bliżej w Kościele Polskim, a tym bardziej Zielonogórsko-Gorzowskim, to jednak wprowadzenie i rozwinięcie Jej kultu w obecnym trudnym czasie, może ożywić życie religijne parafii i będzie zaczynem nabożeństwa ekspiacyjnego za wszelkie zło w parafii, mieście i świecie”.

Uroczystego rozpoczęcia kultu Świętej w parafii gorzowskiej dokonał biskup Adam Dyczkowski w dniu 9 maja 1997 roku. Wówczas to odbyła się w świątyni uroczystość instalacji relikwii św. Weroniki Giuliani, a w trakcie Eucharystii została poświęcona kaplica pod jej wezwaniem, obraz, figura oraz pamiątki przywiezione z sanktuarium we Włoszech.

Od tego dnia świątynia stała się sanktuarium św. Weroniki. Aby wierni mogli wypraszać potrzebne łaski przez Jej wstawiennictwo. Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powierzył pełnienie obowiązków kustosza ks. prałatowi kan. prof. dr hab. Romanowi Harmacińskiemu dotychczasowemu proboszczowi parafii[2].

Kult św. Weroniki[edytuj | edytuj kod]

Święta katolicka, kapucynka, mistyczka. Urszula Giuliani urodziła (1660) się w zamożnej rodzinie Mancini w Mercatello sul Metauro we Włoszech (w ówczesnym księstwie Urbino). W wieku szesnastu lat (1677) wstępuje do zakonu kapucynek w Città di Castello i przyjmuje imię zakonne Weronika. W Wielki Piątek 5 kwietnia 1697 roku w otrzymała dar stygmatów. Po ciężkiej chorobie umiera 9 lipca 1727 roku. Pozostawiła dziennik, złożony z ok. 22 tysięcy stron z opisem wizji i absolutu (łączności) z Jezusem Chrystusem, jakich doznawała w swoim życiu. Błogosławioną ogłosił ją papież Pius VII w dniu 17 czerwca 1802 roku, zaś świętą Grzegorz XVI 26 maja 1839 roku[3].

Odpust św. Weroniki jest obchodzony 15 września w dzień święta Matki Bożej Bolesnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sanktuaria – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej [online], diecezjazg.pl [dostęp 2018-06-11] (pol.).
  2. Strona parafii NMP Królowej Polski. Historia.. [dostęp 2008-09-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. Strona parafii NMP Królowej Polski. Kult św. Weroniki Giuliani. [dostęp 2012-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-27)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]