Sieniawa Żarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sieniawa Żarska
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

żarski

Gmina

Żary

Liczba ludności (2021)

1127[2]

Strefa numeracyjna

68

Kod pocztowy

68-213[3]

Tablice rejestracyjne

FZA

SIMC

0918063

Położenie na mapie gminy wiejskiej Żary
Mapa konturowa gminy wiejskiej Żary, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Sieniawa Żarska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Sieniawa Żarska”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Sieniawa Żarska”
Położenie na mapie powiatu żarskiego
Mapa konturowa powiatu żarskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sieniawa Żarska”
Ziemia51°38′12″N 15°03′45″E/51,636667 15,062500[1]

Sieniawa Żarskawieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Żary. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Sieniawie, jako wsi lennej będącej w swojej historii w posiadaniu Bibersteinów i Promnitzów, pochodzą z XIV wieku. Budowa linii kolejowej BerlinWrocław, przebiegającej przez wieś, doprowadziła do jej rozwoju w połowie XIX stulecia.

Architektura i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Sieniawa Żarska. Kościół św. Piotra i Pawła

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są[4]:

  • kościół filialny pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła, gotycki, wzniesiony w XIV wieku, potem przebudowywany w pocz. XVI w. i rozbudowywany: wieża w 1809 r. i hełm wieży w 1867 r. Jednonawowa świątynia jest murowana z kamienia, prostokątne prezbiterium nakrywa późnogotyckie sklepienie sieciowe, od strony południowej przylega wieża, a od północy zakrystia. Dawniej kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Jerzego
  • dawna plebania, obecnie przedszkole, parterowa, ceglana, zbudowana w 1737 roku i powiększona w XX stuleciu
  • w centrum wsi znajdują się dwa pomniki – pierwszy po lewej poświęcony poległym w I wojnie światowej – drugi naprzeciwko poległym w wojnie Napoleońskiej.
  • za stadionem sportowym przy drodze prowadzonej do miejscowości Miłowice, znajdują się dwa pomniki wybudowane w 1923 r. – jeden poświęcony poległym byłym sportowcom, drugi natomiast istniejącej grupie lekkoatletycznej.

Inne zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • dobrze zachowany młyn wodny, tzw. „średni”, któremu dawniej towarzyszyły jeszcze dwa inne: „wysoki” i „niski”,
  • dwa domy mieszkalne z XVIII wieku, jeden wybudowany w 1793 r., drewniane, o konstrukcji zrębowej, częściowo podmurowane w XIX stuleciu.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W Sieniawie Żarskiej funkcjonował zespół „Jarzębinki”, który powstał w lutym 1999 roku przy Kole gospodyń wiejskich. Od początku zespołem kierowała pani Sylwia Romanowska. Akompaniatorem natomiast był Henryk Romanowski (akordeon, keyboard). Zespół wydał 2 płyty CD (jedna z utworami ludowymi i ukraińskimi, druga z piosenkami ukraińskimi) oraz płytę CD z materiałami promocyjnymi, zrealizowana przez Radio Zachód.

Od 2016 roku w Sieniawie odbywa się festiwal „Ściernisko” zainicjowany przez członka grupy „ParanienormalniRoberta Motykę[5].

Na terenie wsi działa fundacja Pięknolesie, która pozyskuje granty na działalność kulturalną i sportową we wsi[6].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Do 2006 roku w Sieniawie Żarskiej funkcjonowała publiczna szkoła podstawowa i gimnazjum. Ze względu na zły stan techniczny szkoły podstawowej oraz małą liczbę uczniów została ona zamknięta i przeniesiona do gimnazjum, a młodzież z gimnazjum przeniesiono do nowo wybudowanej placówki w Grabiku (województwo lubuskie). W 2008 roku dawną szkołę podstawową wyremontowano i przerobiono na budynek mieszkalny.

Sport[edytuj | edytuj kod]

  • Z Sieniawy Żarskiej pochodzą dwaj znani polscy zapaśnicy Józef i Mieczysław Tracz.
  • We wsi znajduje się boisko sportowe (służące sportowcom także obecnie) powstałe w 1923 roku. W rok później postawiono w lesie obok boiska obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej sportowców, mieszkańców Sieniawy.
  • W 2012 roku otwarto boisko wielofunkcyjne im. Józefa Tracza.

Piłka nożna (Delta Sieniawa Żarska)[edytuj | edytuj kod]

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Sieniawie Żarskiej sięgają końca XIX wieku, kiedy to w listopadzie 1882 roku założono Towarzystwo Gimnastyczne. Systematyczny rozwój Towarzystwa sprawił, że w okresie międzywojennym jego członkowie brali udział w zawodach m.in. w Monachium, Kolonii i Wrocławiu. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, powstał w Sieniawie Żarskiej Klub LZS. Jednym z założycieli i pierwszym prezesem był Tadeusz Kokot. W latach następnych pełnili tę funkcję: Edward Makowiecki, Jerzy Tomkiewicz, Andrzej Mrozek i Ryszard Mrzygłocki. W latach 50. uprawiano kilka dyscyplin sportowych, ale podstawową sekcją była drużyna piłkarska, która jako jedyna nie przerywała działalności przez cały okres istnienia Klubu. Piłkarze z Sieniawy występowali początkowo pod nazwą LZS, potem POM Sieniawa, a obecnie Delta Sieniawa Żarska. Na początku lat 80. na dwa sezony awansowali do klasy A.

Zapasy (UKS OSA Sieniawa Żarska)[edytuj | edytuj kod]

Uczniowski Klub Sportowy OSA jest klubem jednosekcyjnym. Zajmuje się szkoleniem adeptów zapaśnictwa. Klub ściśle współpracuje z MLKS Agros Żary, przekazując zawodników oraz zawodniczki, które osiągnęły odpowiedni wiek oraz poziom sportowy. Uczniowski Klub Sportowy OSA powstał w 2000 roku z inicjatywy mgr. Grzegorza Osockiego przy szkole podstawowej w Olszyńcu. Następnie siedziba została przeniesiona do Sieniawy Żarskiej gdzie znajduje się do dziś.

Z UKS OSA wywodzą są medaliści wielu imprez o randze międzynarodowej oraz ogólnopolskiej:

  • Marta Podedworna – mistrzyni Europy juniorek 2004, wicemistrzyni Europy juniorek 2005, wielokrotna mistrzyni Polski we wszystkich kategoriach wagowych.
  • Dominika Osocka – wicemistrzyni Europy juniorek, brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorek, brązowa medalistka mistrzostw Europy kadetów, piąta na mistrzostwach świata w Chinach 2007, uczestniczka mistrzostw świata seniorek. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.
  • Daria Osocka – mistrzyni Polski seniorek (brązowa medalistka mistrzostw Europy kadetek, brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorek, kilkukrotna mistrzyni Polski, zdobywczyni Pucharów Polski) we wszystkich kategoriach wagowych – podopieczne trenera Grzegorza Osockiego.
  • Przemysław Podedworny, Piotr Bawarowski (medaliści OOM, PPK oraz MMPK) – podopieczni trenera Jarosława Tomczaka.

Obecnie wszyscy ci zawodnicy trenują w Kadrze MLKS AGROS Żary.

Osoby związane z Sieniawą Żarską[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 122265
  2. Wieś Sieniawa Żarska w liczbach, Polska w liczbach, lipiec 2023.
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1165 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego – stan na 31.12.2012 r.. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 137–138. [dostęp 2013-03-15].
  5. Ściernisko Letnie Spotkania Kabaretowe – Ściernisko Letnie Spotkania Kabaretowe [online], scierniskokabarety.pl [dostęp 2017-09-26] (pol.).
  6. fundacjapieknolesie, „fundacjapieknolesie” [dostęp 2017-09-26].