Silent Hill 4: The Room

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Silent Hill 4: The Room
Logo gry
Logo gry
Producent Konami
Team Silent
Wydawca Konami
Dystrybutor Konami
CD Projekt (PL)
Projektant

Suguru Murakoshi

Kompozytor Akira Yamaoka
Data wydania

PlayStation 2:
JPN: 17 czerwca 2004
EUR: 17 września 2004
USA: 7 września 2004
POL: 27 września 2004
Xbox:
EUR: 17 września 2004
USA: 7 września 2004
Microsoft Windows:
EUR: 24 września 2004
USA: 7 września 2004
POL: 30 września 2004

Gatunek

Survival horror

Tryby gry Gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe

ESRB: Mature
PEGI: 18+

Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 2, PC, Xbox
Nośniki

DVD

Wymagania

Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce 3 lub lepsza), 3.7 GB HDD

Silent Hill 4: The Room – czwarta część popularnej serii "Silent Hill", wydana przez japońskie studio Konami. Jest to ostatnia część stworzona przez grupę Team Silent, która była twórcami poprzednich trzech części. Jest to także ostatnia część z serii zrobiona przez Japończyków. Gra była zaplanowana tuż po premierze "Silent Hill 2" i z założenia nie miała w ogóle należeć do serii - tylko nawiązywać do niej kilkoma rzeczami. W rezultacie, po premierze "Silent Hill 3", "The Room" postanowiono włączyć do serii, wydając ją na konsole PlayStation 2, XBox oraz PC.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Gra opowiada historię Henry'ego Townshenda, mieszkańca South Ashfield - małego miasteczka leżącego nieopodal Silent Hill, tytułowego miasta gry. Pewnego dnia całe życie Henry'ego zmieniło się w koszmar - zaczął miewać przerażające sny, a ponadto stał się więźniem swojego apartamentu - pokoju 302. Piątego dnia Henry odkrywa w swojej łazience tajemniczą dziurę, a ucieczka przez nią to jedyne wyjście z domowego więzienia. Postanawia więc dokonać eksploracji nieznanego świata. Dzięki dziurze trafia on do różnych miejsc, min. do lasu nieopodal Silent Hill, więzienia leżącego na środku jeziora Toluca, na stację leżącego nieopodal metra, na zewnątrz własnego mieszkania w alternatywnej wersji apartamentów, aż w końcu do szpitala St. Jerome, od którego towarzyszyć mu będzie pobita niemalże na śmierć sąsiadka.

Zakończenia[edytuj | edytuj kod]

"Silent Hill 4 The Room" oferuje 4 zakończenia (kategoryzowane na jedno najlepsze, dwa średnie i ostatnie najgorsze), wśród których żadne nie jest zakończeniem kanonicznym. Jest to pierwsza, i jak dotąd jedyna gra w serii, która nie oferuje żadnego dodatkowego zakończenia jak "UFO". Zakończenia zależą od dwóch czynników:

 • ilości pozostałych w mieszkaniu Henry'ego nawiedzień (im częściej i szybciej nawiedzenia znikały, tym większe prawdopodobieństwo na lepsze zakończenie).
 • stosunek Henry'ego do Eileen podczas podróży, chronienie ją przed potworami i noszeniu przy sobie lalki otrzymanej od tajemniczego mężczyzny (im mniejsze miała obrażenia na swoim ciele, tym większe prawdopodobieństwo ocalenia jej w ostatniej walce).

Escape

Po pokonaniu Waltera, padnie on martwy na ziemię, a jego dziecięca manifestacja zniknie. Następna scena pokaże Henry'ego odwiedzającego Eileen w szpialu, przy czym obdarowuje ją kwiatami. Kobieta oznajmia mu, że znajdzie sobie nowe miejsce zamieszkania, po czym mężczyzna kiwa z satysfakcją.

Mother

Po pokonaniu Waltera, padnie on martwy na ziemię, a jego dziecięca manifestacja zniknie. Następna scena pokaże Henry'ego odwiedzającego Eileen w szpialu, przy czym obdarowuje ją kwiatami. Kobieta oznajmia mu, że niedługo wróci do swojego apartamentu, po czym kamera pokazuje mieszkanie Henry'ego w pełni opanowane przez złe moce.

Eileen's Death

Po pokonaniu Waltera, padnie on martwy na ziemię, a jego dziecięca manifestacja zniknie. Następna scena pokazuje Henry'ego wysłuchującego wiadomości w radiu. Spikerka mówi o śmierci mieszkanki South Ashfield - Eileen Galvin.

21 Sacraments

Po pokonaniu Waltera, padnie on martwy na ziemię, po czym Henry padnie na ziemię z ogromnym bólem głowy. Zostaje opętany - 21 sakramentów zostaje dopełnione. Następna scena pokazuje dwóch Walterów przebywających w opętanym pokoju 302, a spikerka radiowa poinformuje o śmierci Henry'ego, Eileen, Franka Sunderlanda i kilku innych osób.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Lista postaci z serii Silent Hill, w sekcji Silent Hill 4: The Room.

Soundtrack[edytuj | edytuj kod]

Soundtrack do czwartej części "Silent Hill" został ponownie skomponowany przez Akirę Yamaokę, oraz wydany w trzech edycjach w trzech regionach: Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie. Na soundtracku znalazło się pięć utworów wokalnych, śpiewanych przez Mary Elizabeth McGlynn: "Room of Angel", "Your Rain", "Waiting for you" i "Tender Sugar", oraz Joe Romersę: "Cradle of forest".

Zmiany[edytuj | edytuj kod]

Silent Hill 4 ma w sobie wiele zmian w rozgrywce w porównaniu do poprzednich odsłon, głównie przez to, iż miała to być osobna gra nie należąca do uniwersum Silent Hill. Najbardziej widoczne zmiany, które różnie zostały odebrane przez fanów i krytyków, to:

 • Brak latarki uzasadniony tym, że wszystkie lokacje w grze są bardzo dobrze oświetlone.
 • Brak radia które wskazywałoby obecność potworów w pobliżu. Jednakże w pobliżu duchów Henry'ego zaczyna boleć głowa, przy czym wyraźnie zmienia się ekran.
 • Możliwość zapisu stanu gry tylko i wyłącznie w pokoju 302. Wersja PC, w porównaniu do dwóch poprzednich odsłon wydanych również na komputery osobiste, pozbawiona została możliwości zapisu w trakcie rozgrywki (quicksave'ów).
 • Zwiększenie ilości broni białej z proporcjonalnym obniżeniem ilości broni palnej (tylko dwie do używania).
 • Wprowadzenie ograniczonego inwentarza - Henry może nosić ze sobą jedynie 10 przedmiotów (pozostałe musi zostawić w skrzyni w swoim pokoju). Ponadto korzystanie z przedmiotów odbywa się w czasie rzeczywistym.
 • Przedmioty tej samej kategorii, jak np. amunicja do pistoletu, nie łączą się - każdy magazynek zajmuje 1 miejsce w inwentarzu.
 • W pokoju głównego bohatera włącza się widok FPP, natomiast w lokacjach poza mieszkaniem - TPP.
 • Pierwsza gra w serii z nieśmiertelnymi przeciwnikami - duchami.
 • Mapy lokacji nie są znajdywane gotowe, a są systematycznie rysowane wraz z odkrywaniem nowych lokacji i pokoi.
 • Przez cały czas widoczny jest na ekranie pasek zdrowia i siły uderzenia.
 • Eileen Galvin, która towarzyszyć będzie głównemu bohaterowi od połowy podróży, można wyposażyć w określoną broń (która jednakże zajmować będzie miejsce w inwentarzu Henry'ego).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Spiker radiowy wspomina o mężczyźnie Suguru Murakoshi'm, który został aresztowany przez policję[1]. W rzeczywistości Suguru Murakoshi to reżyser gry.
 • W Silent Hill 3 można znaleźć małą wzmiankę o dziennikarzu Josephie Schreiberze, który w Silent Hill 4 odgrywa drugoplanową rolę.
 • W Silent Hill 2 główny bohater odkrywa napis głoszący There was a HOLE here. It’s gone now (Tutaj była DZIURA. Już jej nie ma). Być może ma to związek z dziurami, w których bohater Silent Hill 4 przenosi się do alternatywnych rzeczywistości.
 • Jedna z drugoplanowych postaci w grze - Frank Sunderland, może być ojcem protagonisty drugiej części - Jamesa Sunderlanda. Wskazuje na to tekst Henry'ego po oglądnięciu obrazu otrzymanego od mężczyzny: I got this photo from Sunderland, the superintendent. I heard his son and daughter-in-law disappeared in Silent Hill a few years back (Otrzymałem to zdjęcie od Sunderlanda, gospodarza. Słyszałem że jego syn i synowa zniknęli w Silent Hill kilka lat temu). Nie zostało to jednak nigdy oficjalnie potwierdzone.
 • W pokoju Eileen można zobaczyć maskotkę Królika Robbie'go. To ta sama maskotka, którą można było zobaczyć w parku rozrywki w trzeciej części.
 • W Silent Hill 2 była mała wzmianka w gazecie o Walterze Sullivanie, w której było napisane, że zabił on dwoje dzieci siekierą. W Silent Hill 4 występuje potwór Victim 07+08 o dwóch głowach z twarzami małych dzieci, a sam Walter jest głównym antagonistą gry.
 • W Silent Hill: Origins w lokacji Greenfield Apartments odwiedzamy pokój 302, w którym znajduje się duża dziura w podłodze, przez którą możemy przejść do dalszej części miasta. W tym samym pomieszczeniu możemy znaleźć notkę mówiącą: SOMEONE MADE A HOLE. GO HOME TRAVIS.

Głosy[edytuj | edytuj kod]

Firma Konami nie podała informacji w napisach końcowych o tym, kto podłożył głos pod postacie w grze. Jedyni aktorzy ujawnieni to:

AKTOR POSTAĆ
Eric Bossic Henry Townshend
Anne Kunnecke Eileen Galvin
Dennis Falt Walter Sullivan
Lisa Ortiz Cynthia Velasquez
Robert Belgrade Joseph Schreiber

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Police arrested a Mr. Suguru Murakoshi after he was discovered naked, urinating from the top a utility pole in North Ashfield (Silent Hill 4 The Room. Konami, 2004)