Woroneż: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 40: Linia 40:


== Historia ==
== Historia ==
Wzmiankowany w [[1177]] roku. Woroneż założony został w [[1586]] roku, a [[prawa miejskie]] otrzymał w [[1779]] roku. W roku [[1919]] w okolicach miasta miały przebieg ciężkie walki bolszewików z oddziałami białogwardyjskimi.
Po raz pierwszy nazwę Woroneż wymienił pod datą [[1177]] roku [[Latopis Ipatijewski]] z XV wieku. Woroneż założony został w [[1586]] roku jako osada obronna na trasie najazdów Tatarów nogajskich i Tatarów krymskich. W 1682 stał się siedzibą biskupstwa prawosławnego. W końcu XVII wieku car Piotr Wielki rozkazał zbudować w Woroneżu stocznię rzeczną, co spowodowało, że miasto bardzo się rozbudowało w XVIII wieku stając się jednym z większych ośrodków na południu ówczesnej Rosji. [[Prawa miejskie]] otrzymał w [[1779]] roku. W roku [[1919]] w okolicach miasta miały przebieg ciężkie walki bolszewików z oddziałami białogwardyjskimi.


Woroneż jest znany w Rosji jako „kolebka floty rosyjskiej”, gdyż pod koniec wieku XVII [[Piotr I Wielki|Piotr I]] budował pierwsze rosyjskie okręty wojskowe właśnie w stoczniach Woroneża (Rosja nie posiadała wtedy dostępu do morza).
Woroneż jest znany w Rosji jako „kolebka floty rosyjskiej”, gdyż pod koniec wieku XVII [[Piotr I Wielki|Piotr I]] budował pierwsze rosyjskie okręty wojskowe właśnie w stoczniach Woroneża (Rosja nie posiadała wtedy dostępu do morza). W 1868 roku do miasta doprowadzono kolej. Większość budynków miasta została zniszczona podczas walk radziecko-niemieckich w 1943 roku. W latach 50. XX wieku miasto odbudowano w stylu socrealistycznym.


Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego, elektronicznego, chemicznego, spożywczego i materiałów budowlanych.
Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego, elektronicznego, chemicznego, spożywczego i materiałów budowlanych.

Wersja z 13:44, 18 gru 2013

Woroneż
Ilustracja
Rycina Woroneża z XVIII wieku (w planie wyspa Petrowska i arsenał)
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 woroneski

Burmistrz

Siergiej Koliuch

Powierzchnia

590,43 km²

Wysokość

154 m n.p.m.

Populacja (I 2010)
• liczba ludności
• gęstość


847 620 [1]
1 435,6 os./km²

Nr kierunkowy

+7 (47 32)

Kod pocztowy

394000-394099

Tablice rejestracyjne

36

Podział miasta

6 dzielnic

Położenie na mapie obwodu woroneskiego
Mapa konturowa obwodu woroneskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city}
Strona internetowa

Woroneż (ros. Воронеж) – miasto obwodowe w Rosji, nad rzeką Woroneż (dopływ Donu). Znajduje się 486 km na południe od Moskwy, na federalnej magistrali M4 „Don”. Aglomeracja woroneska liczy ponad 1,0 mln mieszkańców.

Dane ogólne

Historia

Po raz pierwszy nazwę Woroneż wymienił pod datą 1177 roku Latopis Ipatijewski z XV wieku. Woroneż założony został w 1586 roku jako osada obronna na trasie najazdów Tatarów nogajskich i Tatarów krymskich. W 1682 stał się siedzibą biskupstwa prawosławnego. W końcu XVII wieku car Piotr Wielki rozkazał zbudować w Woroneżu stocznię rzeczną, co spowodowało, że miasto bardzo się rozbudowało w XVIII wieku stając się jednym z większych ośrodków na południu ówczesnej Rosji. Prawa miejskie otrzymał w 1779 roku. W roku 1919 w okolicach miasta miały przebieg ciężkie walki bolszewików z oddziałami białogwardyjskimi.

Woroneż jest znany w Rosji jako „kolebka floty rosyjskiej”, gdyż pod koniec wieku XVII Piotr I budował pierwsze rosyjskie okręty wojskowe właśnie w stoczniach Woroneża (Rosja nie posiadała wtedy dostępu do morza). W 1868 roku do miasta doprowadzono kolej. Większość budynków miasta została zniszczona podczas walk radziecko-niemieckich w 1943 roku. W latach 50. XX wieku miasto odbudowano w stylu socrealistycznym.

Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego, elektronicznego, chemicznego, spożywczego i materiałów budowlanych.

Transport

Sport

Znane osoby

Miasta partnerskie

Linki zewnętrzne

Szablon:Link GA