The Brooklyn Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Brooklyn Tower
Ilustracja
The Brooklyn Tower (2022)
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Nowy Jork

Adres

DeKalb Avenue 9, Flatbush Avenue Extension 340

Typ budynku

drapacz chmur

Wysokość całkowita

325

Wysokość do dachu

325

Kondygnacje

93

Rozpoczęcie budowy

2017

Ukończenie budowy

2023

Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „The Brooklyn Tower”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „The Brooklyn Tower”
Ziemia40°41′27″N 73°58′54″W/40,690833 -73,981667
Strona internetowa

The Brooklyn Tower (pierwotnie określany jako 340 Flatbush Avenue Extension i 9 DeKalb Avenue) – drapacz chmur o przeznaczeniu, głównie mieszkalnym, w dzielnicy Downtown na Brooklynie w Nowym Jorku. Jego projekt został opracowany przez przedsiębiorstwo SHoP Architects. Położony jest w pobliżu stacji metra DeKalb Avenue, w pobliżu nowojorskiej ulicy Flatbush Avenue. Drapacz chmur The Brooklyn Tower został połączony z budynkiem banku Dime Savings Bank, zaprojektowanym przez Mowbraya i Uffingera, pochodzącego z XX wieku.

The Brooklyn Tower jest pierwszym drapaczem chmur o ponad 300 metrach wysokości na Brooklynie, najwyższym budynkiem na tego okręgu oraz najwyższym nowojorskim spośród tych, które nie znajdują się w okręgu Manhattan. Obecnie u podstawy Brooklyn Tower znajduje się XX-wieczny budynek banku Dime Savings Bank Building, posiadający fasadę z białego marmuru z perystazami. Obecne wnętrze banku zawiera sześciokątną rotundę, która służy jako przestrzeń handlowa. Budynek obejmuje pomieszczenia socjalne o powierzchni 120 000 stóp kwadratowych (11 000 m²). W części powyżej, The Brooklyn Tower zawiera 150 mieszkań z prawem własności i 425 do wynajęcia, o łącznej powierzchni około 466 000 stóp kwadratowych (43 300 m²).

Budynek banku Dime Savings Bank, który został połączony z wieżowcem The Brooklyn Tower, został wybudowany w latach 1906–1908. Pierwotny budynek banku, przez ponad sto lat działał jako główny oddział Dime Savings Bank. Bank został sprzedany w 2014 roku, a wieżowiec Brooklyn Tower został zbudowany jako aneks do budynku Dime Savings Bank. Wiecha znajdująca się na nadbudówce drapacza chmur The Brooklyn Tower została wybudowana w październiku 2021 roku, a sprzedaż mieszkań własnościowych w budynku rozpoczęła się w 2022 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Drapacz chmur The Brooklyn Tower znajduje się pod numerem 9 przy nowojorskiej arterii komunikacyjnej DeKalb Avenue i pod numerem 340 alei Flatbush Avenue Extension, w dzielnicy Downtown Brooklyn w Nowym Jorku[1][2][3]. Wieżowiec sąsiaduje z innymi wieżowcami o różnym przeznaczeniu, takimi jak trzy wieżowce City Point bezpośrednio od zachodu i wieżowcem One Willoughby Square jedną przecznicę na zachód. Budynek stoi naprzeciwko wejścia na stację metra DeKalb Avenue, na której zatrzymują się pociągi nowojorskiego metra[4][5]. Brooklyn Tower mierzy 1066 stóp (325 m) wysokości, ma 93 kondygnacje. Wieżowiec znajduje się kilka przecznic od dawnych najwyższych budynków na Brooklynie, Brooklyn Point i 11 Hoyt. Obydwa zostały przewyższone przez The Brooklyn Tower w lipcu 2021 roku, kiedy wysokość tego ostatniego osiągnęła 721 stóp (220 m)[6][7]. Brooklyn Tower przekracza wysokość Brooklyn Point, drugiego co do wysokości budynku na Brooklynie w 2022 roku, o około 350 stóp[8].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Drapacz chmur The Brooklyn Tower został wybudowany przez JDS Development Group, a zaprojektowany został przez przedsiębiorstwo SHoP Architects[9][10][11]. Budynek składa się z dwóch elementów. Dolnej, gdzie obecnie znajduje się budynek banku Dime Savings Bank Building, którego pierwotny budynek został wybudowany w latach 1906–1908, zaprojektowany został w stylu neoklasycystycznym i znajdował się w tym samym miejscu przed istnieniem The Brooklyn Tower, lecz na potrzeby budowy wieżowca, w 2018 roku budynek banku został połączony z wieżowcem[12][13][14]. Do brzegu banku przylega drapacz chmur The Brooklyn Tower o wysokości 1066 stóp (325 m), zaprojektowany przez SHoP Architects[9][10][11]. Obiekt ten jest najwyższym budynkiem na Brooklynie, najwyższym na Long Island i najwyższym w Nowym Jorku poza dzielnicą Manhattan[15][16].

Dime Savings Bank[edytuj | edytuj kod]

Fasada Dime Savings Bank zawiera zwierciadło wody wykonane z różowego granitu, nad którym znajduje się fasada z białego marmuru[17]. Konstrukcja ta miała wzmocnić stabilność budowli[17]. Dime Savings Bank był pierwszym budynkiem banku w Stanach Zjednoczonych pokrytym marmurem pentelickim[18][19]. Do budowy banku wykorzystano ponad 2000 ton marmuru pentelicznego[20]. Budynek zwieńczony jest głęboką attyką, nad którą znajduje się poddasze na piątym piętrze[21]. Na dachu banku znajduje się gładka marmurową kopułę[22].

W południowo-zachodniej części budynku znajduje się czterostylowy portyk wejściowy wychodzący na plac miejski przy Albee Square. Przy wejściu do budynku cztery kolumny jońskie podtrzymują fryz z napisem „The Dime Savings Bank of Brooklyn” i trójkątny fronton[18][21]. Za kolumnami ganek prowadzi z placu do wielopiętrowego otworu, otoczonego marmurową ramą z motywami liści akantu. W dolnej części otworu znajdują się dwoje pojedynczych drzwi, które przedzielone są kratką z kilkoma płycinami. Bezpośrednio nad drzwiami znajdują się kraty pawężowe z panelami przedstawiającymi rzymskiego boga handlu Merkurego i różne inne postacie bogów. Powyżej znajduje się belkowanie, akroterion i duże okno pawężowe[21]. Budynek przestał pełnić funkcję banku 8 stycznia 2002 roku, a od tamtego roku pełni funkcję przestrzeni handlowej[18].

Sala bankowa[edytuj | edytuj kod]

Wnętrzne sali bankowej
Wnętrzne sali bankowej

Wnętrze zostało pierwotnie wyłożone marmurem[23][24]. Początkowo sala bankowa była znacznie mniejsza, z parawanem zamykającym trójkąt pośrodku pomieszczenia[17]. Oryginalny projekt banku obejmował podłogę z szarego marmuru i kremową ścianę z gipsu[17]. Pierwotny projekt zakładał witrażową kopułę na dachu głównej sali bankowej o średnicy 40 stóp (12 m)[25]. W tylnej części pomieszczenia znajdowały się drzwi do skarbca ważące 15 ton[25]. Za każdym razem, gdy otwierały się drzwi skarbca, trzeba było opuszczać część podłogi, aby nie doszło do przeciążenia[25]. W części tylniej sali bankowej znajdował się także gabinet zarządu sali[17]. W podziemiach banku znajdowała się strzelnica dla ochroniarzy banku, która obecnie nie jest już używana[26][27].

Sala bankowa po przejściu modernizacji to trójkąt o wymiarach 160 stóp (49 m) z każdej strony[28]. Sala ma powierzchnię 16 750 stóp kwadratowych (1556 m²), a sufit ma wysokość 40 stóp (12 m)[26]. Budynek zrobiony jest z siedmiu rodzajów marmuru[26]. Marmurowa podłoga zawiera motywy gwiazd i sześciokątów. Dolna część murów budynku wykonana jest z gładkiego piaskowca, a nad nimi znajdują się otwory, nad którymi znajdują się przewijane zworniki. Ścianę z piaskowca zwieńczono fryzem z medalionami przedstawiającymi srebrne monety dziesięciocentowe. Nad fryzem znajdują się żłobkowane pilastry flankujące, a od zewnątrz wysokie okna. Dodatkowo pod sufitem zawieszonych jest sześć żyrandoli z brązu[28].

W centrum sali bankowej znajduje się rotunda, dobudowana w latach 1931–1932. Rotunda zawiera dwanaście kolumn z czerwonego marmuru[14][29][28]. Kapitele każdej kolumny są złocone i zaprojektowane w porządku korynckim, z medalionami dziesięciocentowymi. Kolumny podtrzymują zdobione, wielokolorowe belkowanie, które otacza pośrodku błękitną okrągłą kopułę. U podstaw kolumn znajdują się także ławki z różowego marmuru. Pod kopułą znajduje się trójtarczowy zegar z brązu, który stoi na cokole z czarnego marmuru i jest otoczony marmurową ławką[30].

W południowo-zachodniej części sali bankowej po obu stronach głównego wejścia znajdują się dwie wysokie marmurowe kolumny[31]. W południowo-wschodniej części znajduje się para marmurowych kolumn, pomiędzy którymi marmurowe schody prowadzą w dół do trójkątnego holu i przedsionka. Przedsionek wejściowy do budynku ma marmurowe ściany z brązowymi kratami[32]. W obu pomieszczeniach znajdują się sufity kasetonowe. Nad holem i przedsionkiem znajduje się przestrzeń z widokiem na salę bankową[32].

Brooklyn Tower[edytuj | edytuj kod]

Zewnętrzna część wieżowca The Brooklyn Tower jest pokryta kamieniem, brązem i stalą nierdzewną z sześciokątnymi wałami rozmieszczonymi w całej fasadzie[33][34]. Projekt budynku Dime Savings Bank zainspirował projekt The Brooklyn Tower – w szczególności sześciokątny kształt sali bankowej zainspirował sześciokątną bryłę wieżowca[33][35].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

The Brooklyn Tower obejmuje przestrzeń 140 000 stóp kwadratowych (13 000 m²) powierzchni handlowej[36]. Powierzchnia handlowa obejmuje jeden lokal na niższym poziomie oraz piętra od pierwszego do czwartego banku, o powierzchni około 50 000 stóp kwadratowych (4600 m²), a także drugi lokal o powierzchni około 30 000 stóp kwadratowych (2800 m²). Dodatkowo na trzecim piętrze wieży znajduje się komercyjna powierzchnia biurowa oraz komercyjna sala gimnastyczna[37]. Wnętrza mieszkań znajdujących się w Brooklyn Tower zostały zaprojektowane przez przedsiębiorstwo Gachot Studios[8][38][39]. Projektantka wnętrz Krista Ninivaggi była odpowiedzialna za zaprojektowanie wnętrz rekreacyjnych[40].

Przestrzeń mieszkalna[edytuj | edytuj kod]

W The Brooklyn Tower znajduje się około 150 mieszkań i 425 apartamentów do wynajęcia, o powierzchni około 466 000 stóp kwadratowych (43 300 m²)[36]. Apartamenty zaczynają się na 52.[27] lub 53.[41][42] piętrze wieżowca i znajdują się ponad 500 stóp (150 m) nad poziomem gruntu[43][40]. Apartamenty nie różnią się mocno wyglądem i wyposażeniem od siebie[40].

W każdym apartamencie zastosowano wykończenia z marmuru, brązu i stali nierdzewnej, podobne do materiałów zastosowanych na zewnątrz wieżowca. W mieszkaniach znajdują się drewniane drzwi z mosiężnymi okuciami, a także mosiężne kinkiety i drzwi z czarnego granitu[44][45]. W kuchniach znajdujących się w apartamentach zastosowano wykończenia z brązu, a także artykuły gospodarstwa domowego, w tym lodówki, zmywarki do naczyń, piekarniki i pralko-suszarki[44]. W kuchniach na terenie apartamentów znajdują się również szafki w kolorze czarnym i brązowym z blatami wykonanymi z marmuru lub czarnego granitu. W łazienkach zastosowano sześciokątne płytki podłogowe i ściany z marmuru, a także szklane kinkiety[45]. Każde mieszkanie ma okna mierzące 3,4 metra wysokości. Ze względu na sześciokątną bryłę wieży, ściany w każdym mieszkaniu z reguły nie są do siebie równoległe[45].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dime Savings Bank of Brooklyn[edytuj | edytuj kod]

Wejście do Dime Savings Bank
Pocztówka z 1912 roku
Pocztówka z 1912 roku

Pierwotny budynek Dime Savings Bank of Brooklyn został wybudowany w 1859 roku[18][19]. Pod koniec XIX wieku w miarę rozwoju Brooklynu główna siedziba banku była kilkakrotnie przenoszona[19][46]. We wrześniu 1905 roku ogłoszono budowę nowego budynku biurowego jako siedziby dla Dime Savings Bank przy ulicy DeKalb Avenue i Fleet Street[47]. Zakup tej lokalizacji kosztował 230 000 dolarów[19].

Prace rozpoczęto w 1906 roku według projektów Mowbray’a i Uffingera[14][48]. Generalnym wykonawcą projektu była firma John Thatcher and Sons[25]. Budynek kosztował 600 000 dolarów, łącznie z kosztem działki wokół budynku[25]. Dime Savings Bank przeniósł się do swojego nowego budynku przy ulicy DeKalb Avenue 19 grudnia 1908 roku[23][24].

Biuro główne Dime Savings Bank zostało powiększone w 1918 roku według projektu Russella S. Walkera. Dime Savings Bank otworzył swoją pierwszą filię w Bensonhurst w 1929 roku, a następnie drugi oddział we Flatbush w 1932 roku[22][46]. W związku z coraz szerszą działalnością, bank zatrudnił Halseya, McCormacka i Helmera w celu zaprojektowania znaczącej rozbudowy swojego centralnego oddziału, który był budowany w latach 1931–1932[14][49]. Za tę rozbudowę Halsey, McCormack i Helmer otrzymali nagrodę za „wybitny budynek” od Brooklyn Chamber of Commerce, podobnie jak generalny wykonawca William Kennedy Construction Company[50].

Dime Savings Bank otworzył stałą wystawę dla nabywców domów na szóstym piętrze swojego budynku w 1944 roku, którą w pierwszym roku odwiedziło ponad 42 000 osób[51][52]. Bezpłatną wystawę dla nabywców domów otwarto na drugim piętrze w 1948 roku, a w 1949 roku przeniesiono ją na parter, przylegający do rotundy[53][54]. W ciągu pięciu lat odwiedziło ją 250 000 osób[55]. W budynku banku odbywały się także inne wydarzenia, takie jak pokaz storczyków w 1954 roku oraz wystawa dzieł Pabla Picassa w 1962 roku[56][57][58].

Zabudowa wieży mieszkalnej[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku Departament Planowania Miejskiego Nowego Jorku zatwierdził znaczną zmianę planu przestrzennego dla części śródmieścia Brooklynu, co spowodowało znaczną ekspansję powierzchni biurowej i handlowej[59]. Przedsiębiorstwa JDS i Chetrit należące do Josepha Chetrita podpisały pod koniec 2013 roku umowę na zakup sześciopiętrowego budynku biurowego 340 Flatbush Avenue Extension, sąsiadującego z Dime Savings Bank. Sprzedaży dokonano w czerwcu 2014 roku, a przedsiębiorstwa Chetrit i JDS zapłacili za to 43,5 mln dolarów[60][61].

Przedsiębiorstwa JDS i Chetrit planowały także nabycie dwupiętrowego budynku przy ulicy DeKalb i Flatbush Avenue, zajmowanego przez restaurację Junior’s[62]. Restauracja Junior’s, została otwarta w 1950 roku, w budynku mieszczącym się przy ulicy DeKalb i Flatbush Avenue[63]. Alan Rosen, właściciel budynku, wystawił go na sprzedaż w lutym 2014 roku, z zastrzeżeniem, że kupujący ponownie otworzy restaurację w budynku[63][64]. Jednak ostatecznie we wrześniu 2014 roku Rosen zdecydował się nie sprzedawać budynku[65][66].

W grudniu 2015 roku firma Fortress Investment Group udzieliła pożyczki gotówkowej w wysokości 115 mln dolarów firmom JDS i Chetrit Group na zakup terenu i refinansowanie zadłużenia związanego z Dime Savings Bank[67]. W tamtym czasie oczekiwano sprzedaży banku za ponad 100 milionów dolarów[68]. W tym samym miesiącu przedsiębiorstwa JDS i Chetrit nabyły budynek Dime Savings Bank od JPMorgan Chase za 90 milionów dolarów, wykorzystując pieniądze z refinansowania[69][70].

W lutym 2017 roku Bank OZK i Melody Finance udzieliły kredytu pomostowego na budowę Brooklyn Tower w wysokości 135 mln dolarów[1]. Prace przy budowie Brooklyn Tower rozpoczęły się w czerwcu 2017 roku[71]. W sierpniu 2018 roku spółka JDS zainwestowała dodatkowe 60 mln dolarów w kapitał własny, aby kupić udziały przedsiębiorstwa Chetrit w nieruchomości, uzyskując tym samym pełne prawo własności do projektu[72].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Plac budowy w sierpniu 2021 roku
Plac budowy w sierpniu 2021 roku

Budowa nadbudówki naziemnej rozpoczęła się w połowie 2018 roku[73]. Pożyczka na budowę The Brooklyn Tower została sfinalizowana w kwietniu 2019 roku. Stanowiło to łączną pożyczkę w wysokości 664,1 mln dolarów na budowę drapacza chmur The Brooklyn Tower[74][75][76]. Z powodu pandemii Covid-19 w Nowym Jorku ukończenie budowy przesunęło się o około cztery miesiące[8]. Do listopada 2020 roku betonowy rdzeń osiągnął 28 pięter, a montaż ściany osłonowej rozpoczął się w następnym miesiącu[77][78]. Budowa pierwszej połowy Brooklyn Tower ukończyła się w kwietniu 2021 roku[79]. W lipcu 2021 roku wysokość wieżowca przekroczyła 721 stóp, co czyniło go najwyższym budynkiem na Brooklynie[6][7]. Wiecha na budynku została zawieszona 28 października 2021 roku[40][80]. Do tego czasu przewidywano rozpoczęcie sprzedaży mieszkań w budynku na początku 2022 roku, a tymczasowe pozwolenie na użytkowanie miało zostać wydane do końca 2022 roku[43].

Do lutego 2022 roku montaż elewacji dotarł już do górnych kondygnacji mieszkalnych[81]. W marcu tegoż roku rozpoczęła się sprzedaż mieszkań powyżej 52. piętra budynku. Najtańszymi mieszkaniami były kawalerki kosztujące 875 000 dolarów, a najdroższe apartamenty z czterema sypialniami kosztujące 8 milionów dolarów[8][42][41].

Na początku 2022 roku deweloperzy zatrudnili brokera Jackie Totolo do promowania powierzchni handlowej[82]. W maju tego roku pierwszym komercyjnym najemcą budynku została firma Life Time Fitness, wynajmująca 100 000 stóp kwadratowych (9300 m²) na centrum fitness i przestrzeń coworkingową[83][84]. W ramach umowy najmu spółka Life Time miała zarządzać pomieszczeniami socjalnymi w budynku[85]. Żuraw wieżowy uczestniczący w budowie wieżowca został zdemontowany około końca kwietnia 2022 roku, a dwa miesiące później pracownicy montowali ostatnie panele elewacyjne na koronie budynku[86][87]. Elewacja budynku została w dużej mierze ukończona do października 2022 roku[88][89]. Budowę korony Brooklyn Tower ukończono w lutym 2023 roku[90][91]. W następnym miesiącu przedsiębiorstwo Stern uczestniczące przy budowie wieżowca wystawiło na sprzedaż 368 mieszkań na wynajem i powierzchnię handlową, żądając od 600 do 700 milionów dolarów za te części budynku. Do tego czasu planowano otrzymać tymczasowe pozwolenie na użytkowanie[92][93].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Katherine Clarke, JDS, Chetrit land $135M loan for Brooklyn’s tallest tower [online], The Real Deal, 24 lutego 2017 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  2. 340 Flatbush Ave Ext. Revealed, Brooklyn’s First Supertall Skyscraper [online], New York YIMBY, 9 listopada 2015 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  3. Danielle Balbi and Rich Bockmann, 9 Dekalb Avenue | JDS Development Group | Chetrit Group [online], The Real Deal, 3 sierpnia 2018 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  4. Brooklyn Bus Map. [w:] Metropolitan Transportation Authority [on-line]. listopad 2020. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  5. MTA Neighborhood Maps: Downtown Brooklyn and Borough Hall. [w:] Metropolitan Transportation Authority [on-line]. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  6. a b SHoP’s supertall skyscraper 9 DeKalb becomes tallest building in Brooklyn [online], Dezeen, 9 lipca 2021 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  7. a b 9 DeKalb Avenue Becomes Tallest Structure in Brooklyn. [w:] New York Yimby [on-line]. newyorkyimby.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  8. a b c d New York’s First Supertall Tower Outside Manhattan Rises in Brooklyn. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  9. a b The Brooklyn Tower – The Skyscraper Center [online], www.skyscrapercenter.com [dostęp 2023-11-15].
  10. a b Brooklyn Eagle Staff, ‘Brooklyn Tower’ at 9 DeKalb tops out at 1,066 feet [online], Brooklyn Eagle, 2 listopada 2021 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  11. a b The Brooklyn Tower – The Skyscraper Center [online], www.skyscrapercenter.com [dostęp 2023-11-15].
  12. Zoe Rosenberg, 1,000-Foot Tower Is Probably Coming to Downtown Brooklyn [online], Curbed NY, 5 sierpnia 2015 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  13. 73-Story Tower Would Be Brooklyn’s Tallest by Far. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  14. a b c d White, Willensky, Leadon Norval, Elliot, Fran: AIA Guide to New York City. Nowy Jork: Oxford University Press, 2010, s. 588. ISBN 978-0-19538-386-7.
  15. 340 Flatbush Avenue Ext | Chetrit Group | JDS Development [online], The Real Deal, 9 listopada 2015 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  16. Curbed Staff, First Look at Downtown Brooklyn’s 1,000-Foot Supertall Tower [online], Curbed NY, 9 listopada 2015 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  17. a b c d e The Dime Savings Bank, Brooklyn, N.Y.; Mowbray & Uffinger, Architects, W.T. Comstock, 1909, s. 10 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  18. a b c d Barbaralee Diamonstein-Spielvogel: The Landmarks of New York. State University of New York Press, 2011, s. 464. ISBN 978-1-4384-3769-9.
  19. a b c d Dime Savings Bank. [w:] New York City Landmarks Preservation Commission [on-line]. s. 3, 10. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  20. Plenty of Pentelic Marble. [w:] Stone Magazine Review Publishing Company [on-line]. s. 126. (ang.).
  21. a b c Dime Savings Bank. [w:] New York City Landmarks Preservation Commission [on-line]. s. 7, 10. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  22. a b Dime Savings Bank. [w:] New York City Landmarks Preservation Commission [on-line]. s. 8, 10. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  23. a b City Bank Moves to Its New Home: $70,000,000 Cash and $500,000,000 Securities Transferred Without the Slightest Hitch”. [w:] The New York Times [on-line]. s. 3. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  24. a b The New Building of the Dime Savings Bank. s. 1580. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  25. a b c d e Pentelic Marble Bank: First Structure of This Kind in the U. S. Nearing Completion. [w:] New-York Tribune [on-line]. s. C6. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  26. a b c Historic Bank Buildings Get a Second Act. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  27. a b A Visit to (Nearly) the Top of the Supertall Brooklyn Tower [online], Curbed, 27 października 2021 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  28. a b c Dime Savings Bank Interior. s. 7. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  29. Andrew Dolkart: Guide to New York City Landmarks. New York: John Wiley & Sons, 2009, s. 240. ISBN 978-0-470-28963-1.
  30. Dime Savings Bank Interior. s. 2, 7. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  31. Dime Savings Bank Interior. s. 7–8. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  32. a b Dime Savings Bank Interior. s. 2–8. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  33. a b Audrey Wachs, SHoP makes the Brooklyn skyline “badass” with 9 Dekalb Avenue [online], The Architect’s Newspaper, 6 lipca 2016 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  34. Justin Davidson, The Two Newest Luxury Towers Are a Mood [online], Curbed, 3 sierpnia 2023 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  35. Tanay Warerkar, Brooklyn’s Tallest Building Could Have As Many As 500 Rentals [online], Curbed NY, 17 lutego 2016 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  36. a b 340 Flatbush Ave Ext. Revealed, Brooklyn’s First Supertall Skyscraper [online], New York YIMBY, 9 listopada 2015 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  37. The Retail at 9 DeKalb Avenue. [w:] Winick Property Group [on-line]. s. 4. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  38. Condé Nast, Exclusive Look Inside Brooklyn’s Tallest Skyscraper [online], Architectural Digest, 17 maja 2022 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  39. Pei-Ru Keh, The Brooklyn Tower apartment interiors revealed [online], wallpaper.com, 5 maja 2022 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  40. a b c d Yimby Scopes Views From SHoP’s Topped-Out ‘Brooklyn Tower’ at 9 DeKalb Avenue in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 29 października 2021 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  41. a b Harrison Connery, JDS Launches Condo Sales at Brooklyn Tower [online], The Real Deal, 10 marca 2022 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  42. a b Brooklyn Eagle Staff, Condo sales launch at 93-story Brooklyn Tower [online], Brooklyn Eagle [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  43. a b 9 DeKalb Avenue is officially Brooklyn’s sole ‘supertall’ building [online], www.bizjournals.com [dostęp 2023-11-15].
  44. a b Get a first look inside the tallest tower in Brooklyn | 6sqft [online] [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  45. a b c Pei-Ru Keh, The Brooklyn Tower apartment interiors revealed [online], wallpaper.com, 5 maja 2022 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  46. a b „Brooklyn Dime Savings Bank Now 6th in Size in Mutual List”.. [w:] New York Herald Tribune [on-line]. s. 31. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  47. Take Devlin Liabilities; Wall Street Syndicate to Pay $4,000,000 for Topeka Bank Assets. [w:] The New York Times [on-line]. 2023-11-15. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  48. From Brooklyn’s biggest bank to its tallest building: Behind the scenes at the Dime Savings Bank | 6sqft [online] [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  49. Dime Savings Bank. [w:] New York City Landmarks Preservation Commission [on-line]. s. 5, 10. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  50. Wills Elected As President Of Chamber, „The Brooklyn Daily Eagle”, Brooklyn, New York, 15 maja 1933, s. 1 [dostęp 2023-11-15].
  51. Home Buyers’ Exhibit Prepared by Bank Ranges From Financing to Decorating. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  52. Home Buyer’s Exhibition Holding Local Spotlight. [w:] New York Amsterdam News [on-line]. s. 2B. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  53. Home Exhibit Expands; Bank in Brooklyn Shifts Its Display to Main Floor. [w:] The New York Times [on-line]. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  54. Special Home Week Display at Dime Savings Bank of Brooklyn. [w:] New York Herald Tribune [on-line]. s. D7. [dostęp 2023-11-15].
  55. Dime Savings Bank in Brooklyn. [w:] The New York Times [on-line]. s. 395. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  56. 3,000 Orchids Shown in Bank in Brooklyn. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15].
  57. Orchids: So Bank Stays Open Today. [w:] New York Herald Tribune [on-line]. s. 24. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  58. Bank Sets Picasso Show Of Pottery and Posters. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  59. Towers Grow in Downtown Brooklyn. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  60. JDS Development and Chetrit Group snap up Downtown Brooklyn site for new tower. nydailynews.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  61. Zoe Rosenberg, $43M Flatbush Avenue Extension Site May Get New Tower [online], Curbed NY, 3 czerwca 2014 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  62. At Junior’s Site, Bidders See Brooklyn, Too, as a City of Spires. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  63. a b Junior’s Brooklyn Site Will Be Sold to Developer, but Restaurant Will Return. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  64. Jeremiah Budin, Junior’s Seeking Developer To Top It With Condo Tower [online], Curbed NY, 20 lutego 2014 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  65. Zoe Rosenberg, Junior’s Owner Rejects $45M Cash to Keep Serving Cheesecake [online], Curbed NY, 9 września 2014 [dostęp 2023-11-15] (ang.).
  66. Junior’s, Legendary Restaurant, Is to Stay in Brooklyn. [w:] The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2023-11-15]. (ang.).
  67. Iron Hound Secures $185M in Two NYC Debt Deals for Chetrit Group [online], Commercial Observer, 22 grudnia 2015 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  68. Brooklyn landmark could become $100M-plus buy. [w:] Crain’s New York [on-line]. crainsnewyork.com. [dostęp 2023-11-16]. (ang.).
  69. Evan Bindelglass, JDS Completes Dime Bank Purchase For Brooklyn Supertall [online], Curbed NY, 26 grudnia 2015 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  70. Developers close deal that allows Brooklyn’s tallest tower. [w:] Crain’s New York Business [on-line]. crainsnewyork.com. [dostęp 2023-11-16]. (ang.).
  71. Zoe Rosenberg, Brooklyn’s first supertall tower is under construction, kind of [online], Curbed NY, 9 czerwca 2017 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  72. Danielle Balbi and Rich Bockmann, Chetrit Group out at 9 Dekalb Avenue, Brooklyn’s tallest development [online], The Real Deal, 3 sierpnia 2018 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  73. Brooklyn’s first supertall skyscraper reaches completion [online], Dezeen, 8 sierpnia 2023 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  74. T.R.D. Staff, JDS Development | 9 DeKalb Avenue | Michael Stern [online], The Real Deal, 24 kwietnia 2019 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  75. Brooklyn’s Long-Stalled Tallest Tower Poised to Rise With New Loan. wsj.com. [dostęp 2023-11-16]. (ang.).
  76. Brooklyn’s Long-Stalled Tallest Tower Poised to Rise With New Loan. [w:] Wall Street Journal [on-line]. wsj.com. [dostęp 2023-11-16]. (ang.).
  77. Michael Young, 9 DeKalb Avenue Steadily Rising Toward 1,066-Foot Pinnacle in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 9 listopada 2020 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  78. Façade Installation Begins on SHoP’s 9 DeKalb Avenue in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 26 grudnia 2020 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  79. 9 DeKalb Avenue’s Superstructure Soars Past Halfway Mark in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 27 kwietnia 2021 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  80. CBS2 Gets Inside Look At 9 DeKalb Avenue, Brooklyn’s First ‘Supertall’ Skyscraper – CBS New York [online], www.cbsnews.com, 29 października 2021 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  81. Brooklyn Tower’s Façade Reaches Final Residential Levels at 9 DeKalb Avenue in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 9 lutego 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  82. 'Extremely Persistent but Classy’: the Strategy One Broker is Using to Land High-profile Clients: Real Estate Broker Jackie Totolo Shares How She Orchestrates Deals for Clients Including Guess and Swarovski. [w:] Crain’s New York Business [on-line]. s. 31. [dostęp 2023-11-16]. (ang.).
  83. Life Time Plans 100K SF of Fitness, Coworking at JDS’ Brooklyn Supertall [online], Commercial Observer, 12 maja 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  84. Holden Walter-Warner, JDS Lands Life Time at Brooklyn’s Highest Tower [online], The Real Deal, 12 maja 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  85. T.R.D. Staff, Life Time to manage amenities at Brooklyn’s 1,000-foot tower [online], The Real Deal, 25 czerwca 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  86. Brooklyn Tower’s Construction Crane Comes Down at 9 DeKalb Avenue in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 18 kwietnia 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  87. Brooklyn Tower’s Crown Cladding Underway at 9 DeKalb Avenue in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 20 czerwca 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  88. Brooklyn Tower’s Façade Nears Completion at 9 DeKalb Avenue in Downtown Brooklyn [online], New York YIMBY, 17 października 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  89. The Brooklyn Tower – BK’s Tallest Skyscraper – is Almost Ready for its World Debut [online], BKReader, 24 października 2022 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  90. supertall ‘brooklyn tower’ by SHoP architects celebrates completion of its crown [online], designboom | architecture & design magazine, 20 lutego 2023 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  91. The Brooklyn Tower’s striking neo-Deco crown is complete [online] [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  92. Rich Bockmann, Michael Stern Selling Rental Portion of Brooklyn Tower [online], The Real Deal, 8 marca 2023 [dostęp 2023-11-16] (ang.).
  93. Brooklyn’s Tallest Building Goes on Market [online], GlobeSt [dostęp 2023-11-16] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbaralee Diamonstein-Spielvogel, The landmarks of New York, wyd. 5. ed, Albany, NY: State Univ. of New York Press, 2011, ISBN 978-1-4384-3769-9.
  • Dime Savings Bank (PDF). New York City Landmarks Preservation Commission. 19 lipca 1994.
  • Dime Savings Bank Interior. (PDF). New York City Landmarks Preservation Commission. 19 lipca 1994.
  • Andrew Dolkart: Guide to New York City Landmarks. New York: John Wiley & Sons, 2009. ISBN 978-0-470-28963-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]