Wojownicze Żółwie Ninja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnych. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.

Wojownicze Żółwie Ninja (ang. Teenage Mutant Ninja Turtles) – fikcyjni bohaterowie komiksu, serialu animowanego oraz filmów fabularnych, opowiadających o losach czterech zmutowanych żółwi. W Polsce komiks był wydawany przez nieistniejące już wydawnictwo TM-Semic (21 numerów) i Egmont (20 numerów + 16 książeczek), a autorami są Kevin Eastman i Peter Laird.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pewnego dnia dwóch, małych, bezdomnych chłopców - Yoshi i Mashimi - spotkało mężczyznę, który nazywał się Ancient One. Zaprosił ich do siebie do domu na obiad po czym zaprzyjaźnił się z nimi. Adoptował ich. Uczył ich ninjutsu przez wiele lat. Ale po latach przyjaźń chłopców, którzy byli dla siebie jak bracia, została zachwiana przez dziewczynę - Tang Shen. Dziewczyna przychodziła do mistrza chłopców, żeby zajmować się domostwem. Mashimi i Yoshi zakochali się w niej. Tang Shen to zauważała, wolała Yoshiego. Mashimi nie mógł się z tym pogodzić. Pewnego wieczoru cała trójka wybrała się na spacer po mieście. Nagle zauważyli, że ninja atakują nieznajomego. Yoshi i Mashimi ruszyli na ratunek. Okazało się, że nieznajomym był Mortu, który zaproponował im dołączenie do Strażników. Jednak Ancient One nie zgadzał się na to, ale chłopcy i tak dołączyli do nich i musieli pokonać Shreddera Utromsa. Jednak podczas walki z nim, Mashimi przyłączył się do Shreddera i stał się jednym z Foot ninja. Pewnego wieczoru, gdy Yoshi wyszedł do Utromsów, Mashimi przyszedł do Tang Shen i ją zabił. Yoshi pomścił swą ukochaną i zamordował Mashimiego. Po Tang Shen Yoshiemu został tylko jej szczur, którego nazwał Splinter. Razem z Utromsami przybył do Nowego Jorku, gdzie założył szkołę sztuk walki. Splinter w swej klatce naśladował ruchy swego pana, ucząc się tym samym ninjutsu. Jednak Shredder odnalazł Yoshiego i chciał wyciągnąć informacje o siedzibie Utromsów, ale Yoshi milczał, więc Shredder go zabił. Podczas walki klatka ze szczurem rozbiła się. Splinter był wolny. Był świadkiem jak o mały włos ciężarówka nie przejechała niewidomego, ale podczas hamowania i nagłego skrętu spod plandeki wypadł pojemnik. Wypadając zbił trzymany przez chłopca słój z czterema żółwiami i razem z nimi wpadł do otwartej studzienki kanału. Pojemnik się rozbił, a zawarta w nim ciecz oblała żółwie. Splinter próbował zmyć ją z ich skorup i tym samym sam się nią umazał. Cała piątka zaczęła rosnąć i stawać się inteligentniejsza, aż w końcu zaczęli chodzić na dwóch nogach i mówić. Wtedy Splinter rozpoczął naukę, w której uczył ich walki wręcz, posługiwania się bronią oraz skradania się. Znalazł pewnego razu książkę o renesansie, wybrał z niej imiona dla podopiecznych: Leonardo, Michael Angelo, Donatello oraz Raphael. Z czasem stali się prawdziwymi ninja.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Leonardo – honorowy żółw, przywódca czwórki. Zawsze stosuje się do kodeksu Bushidō. Jego bandana ma niebieski kolor. Jako broni używa dwóch katan.
  • Donatello – "mózg" grupy, wynalazca, mechanik. Kieruje się inteligencją i rozumem, zawsze myśli, zanim coś zrobi. Fioletowy to kolor bandany, którą nosi. Jego bronią jest kij .
  • Michelangelo – żółw z wielkim poczuciem humoru. Jego dziwaczne pomysły nie raz wpędziły Mikey'ego i jego przyjaciół w zamieszanie. Ma pomarańczową bandanę i dwa nunchaku jako broń.
  • Raphael – impulsywny, waleczny i agresywny żółw. Zawsze idzie własną drogą i prawie nigdy nie zgadza się z innymi. Walczy dwoma sai i nosi czerwoną bandanę.
  • Splinter – honorowy szczur, sensei żółwi. Po odnalezieniu swych podopiecznych nauczył ich ninjutsu.
  • April O'Neil – przyjaciółka żółwi. Ma rude włosy i zielone oczy. Podkochuje się w Casey'u lecz nie przyznaje się do tego.
  • Casey Jones – przyjaciel żółwi. Często z nimi walczy. Nosi maskę hokeisty. Podkochuje się w April.
  • Shredder / Oroku Saki – Mistrz ninjutsu, główny przeciwnik Żółwi. Znając umiejętności Leonarda próbował przeciągnąć go na swoją stronę ofiarowując mu miecz wykonany z najczystszej stali. Jest Utromsem. Zawsze chce przeciągnąć jakiegoś żółwia na ciemną stronę.
  • Rocksteady i Bebop – pomocnicy Shreddera.
  • Krang – potwór z wymiaru X, {postać przypominająca mózg w ciele robota}.

Żółwie[edytuj | edytuj kod]

Imię Kolor opaski Broń
Leonardo "Leo" niebieski dwa miecze katana
Michaelangelo "Mikey" pomarańczowy dwa nunchaku
Donatello "Don" fioletowy kij bō
Raphael "Raph" czerwony dwa sztylety sai

Posiadają swoje motto: Atakujemy znienacka i znikamy w ciemnościach. Ulubionym daniem żółwi jest pizza.

Żółwiom Ninja nadano imiona na cześć czterech największych włoskich mistrzów renesansu.

Wersje Wojowniczych Żółwi Ninja[edytuj | edytuj kod]

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Seriale aktorskie[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne i cytaty[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Wojownicze Żółwie Ninja