Édgar Ramírez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Édgar Ramírez
Ilustracja
Imię i nazwisko Édgar Ramírez Arellanos
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1977
San Cristobal (Wenezuela)

Édgar Ramírez, właściwie Édgar Ramírez Arellanos (ur. 25 marca 1977 roku w San Cristobal) – wenezuelski aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj]

Jest synem wojennego attaché. Ze względu na charakter pracy ojca i związane z tym ciągłe przeprowadzki opanował język francuski, hiszpański, niemiecki, angielski i włoski. Ukończył studia dziennikarskie na kierunku komunikacji politycznej i dyplomacji. Przebywał przez dwa lata w stanie Barinas. Mieszkał w takich państwach jak Austria, Kanada, Kolumbia, Włochy i Meksyk. Zadebiutował na dużym ekranie w meksykańskiej produkcji ¡Aquí espaantan! (1993).

Po występie w filmie wenezuelskim Nagość (El Nudo, 2002), zdobył popularność w telenoweli kanału Venevisión Cosita rica (2003-2004). W dramacie sensacyjnym Do przodu (Punto y raya, 2004) zagrał kolumbijskieo żołnierza Pedro. Sławę międzynarodową zyskał po roli Choco, kochanka Domino Harvey (Keira Knightley) w thrillerze Tony’ego Scotta Domino (2005). W ekranizacji powieści Roberta Ludluma Ultimatum Bourne’a (The Bourne Ultimatum, 2007) wystąpił jako zabójca tytułowego bohatera – Jasona Bourne’a (Matt Damon).

Wybrana filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]