Lughnasadh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lughnasadh
Dzień 1 sierpnia
Kraje  Irlandia
Typ święta celtyckie
Znaczenie wyznacza początek żniw oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego
Inne nazwy Lúnasa, Lammas, Święto Sierpniowe, Chlebowa Uczta, Dom Zbiorów, Lughnasa, Święto Chleba
Podobne święta Samhain

Lughnasadh (wym. [luːnəsə]) – przypadające na 1 sierpnia celtyckie święto poświęcone niegdyś bogini Taltu – przybranej matce Lugha[1]. W tradycji iryjskiej również określane jest jako Brón Troghain – dosł. „Smutek/Boleść porodu” (irl. troghan – „poród”, „bóle porodowe”, „narodziny”)[2], określenie prawdopodobnie związane z wydawaniem plonów przez ziemię w tym okresie i porównaniem tego do cierpień przy porodzie.

Obecnie święto nosi nazwę Lúnasa (irl. sierpień)[1] i obchodzone jest w Irlandii w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (irl. Lá Lúnasa). Zwane jest festiwalem miłości[1]. Wyznacza początek zbiorów pszenicy i jęczmienia[1] oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego.

Chrześcijanie zmienili Lughnasadh w Lammas (od „hlafmasse” – „loaf mass”)[1]. Do odprawienia mszy w ten dzień bierze się chleb ze świeżo zebranego zboża[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Święta Irlandzkie - Lughnasadh. Warszawski Oddział Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, 10 października 2007. [zarchiwizowane z tego adresu (20 maja 2008)].
  2. Patrick S. Dinneen: Foclóir Gaedhilge agus Béarla. Dublin: Irish Texts Society, 1927.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]