Lughnasadh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lughnasadh
ilustracja
Dzień

1 sierpnia

Państwa

 Irlandia

Typ święta

celtyckie, wiccańskie

Znaczenie

wyznacza początek żniw oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego

Inne nazwy

Lúnasa, Lammas, Święto Sierpniowe, Chlebowa Uczta, Dom Zbiorów, Lughnasa, Święto Chleba

Podobne święta

Samhain

Lughnasadh (wym. [luːnəsə]) – przypadające na 1 sierpnia celtyckie święto poświęcone niegdyś bogini Tailtiu – przybranej matce Lugha[1]. W tradycji iryjskiej również określane jest jako Brón Troghain – dosł. „Smutek/Boleść porodu” (irl. troghan – „poród”, „bóle porodowe”, „narodziny”)[2], określenie prawdopodobnie związane z wydawaniem plonów przez ziemię w tym okresie i porównaniem tego do cierpień przy porodzie.

Obecnie święto nosi nazwę Lúnasa (irl. sierpień)[1] i obchodzone jest w Irlandii w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (irl. Lá Lúnasa). Zwane jest festiwalem miłości[1]. Wyznacza początek zbiorów pszenicy i jęczmienia[1] oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego. Wiccanie obchodzą to święto jako jeden z tzw. sabatów większych.

Chrześcijanie zmienili Lughnasadh w Lammas (od „hlafmasse” – „loaf mass”)[1]. Do odprawienia mszy w ten dzień bierze się chleb ze świeżo zebranego zboża[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Święta Irlandzkie - Lughnasadh. Warszawski Oddział Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, 10 października 2007. [zarchiwizowane z tego adresu (20 maja 2008)].
  2. Patrick S. Dinneen: Foclóir Gaedhilge agus Béarla. Dublin: Irish Texts Society, 1927.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]