Gwydion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gwydion
postać w mitologii celtyckiej
Ojciec Beli
Matka Danu

Gwydion – w mitologii celtyckiej syn Beli i Danu. Pomógł Gilfaethwy zgwałcić Goewin, która podtrzymywała stopy króla Math ap Mathonwy. Wykonał to okradając króla Pryderi ze świń Dyfed'a, co skłoniło Matha do wyruszenia na wojnę. Gwydion i Gilfaethwy mieli być razem z nim, ale się wycofali.

Gwydion zmusił Goewin, aby została z Gilfaethwy, który następnie ją zgwałcił. Goewin poskarżyła się Mathowi, który zamienił obu złoczyńców w zwierzęta. Gwydion co roku, po kolei stawał się jeleniem, maciorą i wilkiem; Gilfaethwy zaś – łanią, dzikiem i wilczycą. Każdego roku rodziło im się wspólne dziecko; troje z ich dzieci Math zamienił w ludzi.

Podczas bitwy pod Cath Godeau Gwydion zamieniał drzewa w wojowników, wygrywając tym wojnę rozpoczętą przez swego brata o imieniu Amaethon.

Gwydion wychowywał swego siostrzeńca, który urodził się jako kropelka. Umieścił go w skrzyni. Matka kropelki, Arianrhod, rzuciła na niego trzy klątwy zwane geasa: (1) że tylko ona będzie mogła nadać mu imię, (2) tylko od niej może otrzymać broń, i (3), że nie nie będzie miał ludzkiej żony – pozbawiła go więc trzech aspektów męskości. Mimo to, Gwydion go wychował, choć chłopiec nie miał imienia. Później Arianrhod zobaczyła, jak kropelka zabija strzyżyka jednym uderzeniem kamienia. Stwierdziła, iż jest on jasnym lwem o pewnej ręce i nadała mu imię Llew Llaw Gyffes ("jasny lew o pewnej ręce"). Później Gwydion użył podstępu, na skutek którego matka uzbroiła chłopca. Llew stworzył sobie z kwiatów własną kobietę o imieniu Blodeuwedd. Po tym, jak Llew został zabity przez Blodeuwedd, Gwydion go wskrzesił, a ją zamienił w sowę.

Gwydion pojawia się w będącej pastiszem mitologii walijskiej książce The Chronicles of Prydain, której autorem jest Lloyd Alexander. W utworze tym jednak postać Gwydiona jest znacząco inna pod względem moralności.