Manannan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manannan
Inne imiona Manannan mac Lir, Manawyddan ap Llyr (Walia), Barinthus, Manannan, Manawydan, Mannan (Wyspa Man)
Celtycki bóg
morza i pogody
Ojciec Lir
Matka Penarddun
Żona Fand
Dzieci Niam Złotowłosa

Manannan mac Lir – według mitologii celtyckiej bóg morza i pogody. Był jednym z Tuatha de Danaan, choć uważano go za starszego od nich. Jego ojcem był Lir, matką Penarddun, a żoną – Fand (córka Flidais). Rządził Błogosławionymi Wyspami, jak i światem umarłych, Mag Mell. Ojciec Niam Złotowłosej. Był właścicielem Ziemi obiecanej, jednej z krain w zaświatach celtyckich.

Manannan miał wiele magicznych przedmiotów. Podarował Cormacowi swój magiczny kielich prawdy. Miał statek, który nie potrzebował żagli, płaszcz, który dawał mu niewidzialność, płonący hełm oraz miecz, który nigdy nie chybiał celu.

Manannan porzucił swoją żonę, Fand, która z wzajemnością zakochała się w Cuchulainnie. Ponieważ śmiertelnik (którym był Cuchulainn) i elfowa kobieta (którą była Fand) nie mogli zostać razem (bo elfy zostałyby zniszczone), Manannan usunął ich sobie nawzajem z pamięci.

Wychował dwoje przyrodnich dzieci (synów), o imionach:

  1. Egobail
  2. Lugh

Na Wyspie Man Manannan mac Lir był znany jako Mannan. Podczas Midsummer Eve jej mieszkańcy ofiarowali zieloną trawę Mannan-beg-mac-y-Leirowi i modlili się o błogosławieństwo w podróżach morskich i połowach ryb. Wierzono, że Manannan jest magiem, który może stworzyć iluzję floty ze strączków grochu, aby odstraszyć potencjalnych najeźdźców.

Inne imiona: Manawyddan ap Llyr (walijskie), Barinthus, Manannan, Manawydan, Mannan (manx).