Ceridwen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ceridwen
Walijska bogini
płodności
Dzieci Afagddu, Gwion Bach, Taliesin, Morfan

Ceridwen – bogini płodności w walijskiej mitologii, matka Afagddu, który uchodził za najbrzydszego człowieka na Ziemi.

Aby zrekompensować mu jego wygląd, . Dzięki temu Afagddu zyskał mądrość i powszechny szacunek od Ceridwen jako rekompensatę za swój wygląd. Stało się to po tym jak przez rok i jeden dzień bogini gotowała magiczny napój w kotle wiedzy. Afagddu nie otrzymał jednak daru proroczego, ponieważ drugi syn Ceridwen, Gwion Bach, któremu bogini kazała strzec kotła, bezmyślnie zlizał kroplę, która prysnęła z kotła na jego palec. W zburzeniu Ceridwen schwytała i zjadła Gwiona Bacha.

Później dała mu nowe wcielenie, Taliesina, największego ze wszystkich walijskich bardów. Ceridwen miała jeszcze jednego, równie brzydkiego syna - strasznego wojownika Morfana. Walczył on po stronie króla Artura, w jego ostatniej bitwie pod Kamlan i początkowo żaden z ludzi Mordreda, nie chciał się z nim zmierzyć, gdyż uważali, że tak brzydki mógł być tylko diabeł.

Bibliografia[edytuj]

  • Dorota Nowak, Piotr Warsiński: Podręczna miniencyklopedia mitologii : Grecy, Rzymianie, Celtowie. Tomasz Andziak. Wyd. pierwsze. Warszawa: Wydawnictwo RTW, 2001, s. 214-215. ISBN 83-7294-019-3. (pol.)