Lir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy celtyckiego boga. Zobacz też: Lir włoski.
Lir
bóg morza
Występowanie mitologia celtycka
Rodzina
Ojciec Beli
Matka Danu
Żona Penarddun
Dzieci Manannan mac Lir, Bran, Branwen

Lir ("morze") – w mitologii celtyckiej bóg morza. Jego rodzicami byli Danu i Beli, a dziećmi (wszystkie ze związku z Penarddun - Manannan mac Lir, Bran i Branwen. Jego tożsamość z Learem/Lirem, ojcem dzieci zamienionych według legendy "Dzieci Lira" - "Clann Lir" ("Children of Lir") w łabędzie przez ciotkę macochę nie jest do końca pewna. Do czwórki tych dzieci należała Fionnuala. (Imię jej matki to: "Aoibh" a jej siostry - czarownicy macochy - to: "Aoife", imiona trzech braci Fionnuali to: Aodh, Fiachra i Conn).

Lir popadł w niewolę Eurosswydda, który więził go, aż jego żona, Penarddun, zgodziła się spędzić noc z jego opresorem. Dziećmi Eurosswydda i Penarddun byli bliźniacy: Nisien i Efnisien.

Inne imiona[edytuj | edytuj kod]


Llyr Llediaith (Llyr Lleddiarth, Król Lear, Lear II, Tasciovanus, Half-Speech) był, wg opowieści, synem Barana lub Ceri. Słowo Llediaith oznacza "mówić po walijsku z obcym akcentem" - stąd przydomek "Half-Speech". Pobierał nauki u Oktawiana Augusta w Rzymie. Jego domem był Zamek Dunraven, usytuowany na leżącym w Glamorgan wzgórzu Twyn Rhyvan (Wzgórze Rzymu).