Łódź ratunkowa (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łódź ratunkowa
Lifeboat
Ilustracja
Gatunek

wojenny, psychologiczny, dramat

Rok produkcji

1944

Data premiery

18 stycznia 1944

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

96 min

Reżyseria

Alfred Hitchcock

Scenariusz

Jo Swerling
John Steinbeck

Muzyka

Hugo Friedhofer

Zdjęcia

Glen MacWilliams
Arthur C. Miller

Wytwórnia

20th Century Fox

Dystrybucja

20th Century Fox

Łódź ratunkowa (ang. Lifeboat) – amerykański film wojenny z 1944 roku w reżyserii Alfreda Hitchcocka, zrealizowany na podstawie opowiadania Johna Steinbecka. Film znany też w Polsce pod alternatywnym tytułem Tratwa ratunkowa.

"Łódź ratunkowa" jest jedynym wojennym filmem Alfreda Hitchcocka. Bardziej jednak niż tło polityczne reżysera interesowała psychologia sytuacji konfliktowych między ludźmi zamkniętymi na ograniczonej przestrzeni. Sam twórca powiedział o filmie: "To mikrokosmos wojny"[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa. Aliancki statek tonie na morzu, zatopiony niemiecką torpedą. Na łodzi ratunkowej znajduje się dziewięć ocalonych osób: 3 kobiety i 6 mężczyzn. Jednym z rozbitków jest kapitan niemieckiego okrętu, który wystrzelił torpedę. Stopniowo Niemiec przejmuje dowodzenie i stara się skrycie kierować w kierunku okrętu niemieckiego. Jeden z mężczyzn dostrzega tę groźbę, jednak Niemiec wyrzuca go nocą za burtę. Pozostali rozbitkowie rozszyfrowują jednak zamiary kapitana i zabijają go na krótko przed dopłynięciem do niemieckiego statku. Ten zostaje zatopiony przez krążący w pobliżu okręt amerykański.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Alfred Hitchcock we wszystkich swoich filmach tradycyjnie pokazywał się na moment na ekranie. W filmie Lifeboat miał z tym kłopot, ponieważ cała akcja filmu toczy się na łodzi ratunkowej. Wymyślił więc scenę, w której rozbitkowie znajdują na dnie łodzi starą gazetę, a w niej reklamę środka odchudzającego ze zdjęciami dwóch ludzi, grubego (przed kuracją) i szczupłego (po kuracji). Obydwa zdjęcia przedstawiają samego reżysera, do wizerunku przed kuracją wykorzystano zdjęcie reżysera z 1943 roku, kiedy odchudzał się na ścisłej diecie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paula Apanowicz, Najlepsze filmy Alfreda Hitchcocka – Top 25 produkcji Hitcha, Historia filmu, stare kino - OldCamera.pl, 30 września 2020 [dostęp 2020-09-30] (pol.).
  2. Lifeboat (1944) - Hitchcock's cameo - The Alfred Hitchcock Wiki, the.hitchcock.zone [dostęp 2016-12-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]