Przejdź do zawartości

Sznur (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sznur
Rope
Ilustracja
Gatunek

kryminał, thriller

Rok produkcji

1948

Data premiery

23 sierpnia 1948

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Reżyseria

Alfred Hitchcock

Scenariusz

Ben Hecht, Hume Cronyn, Arthur Laurents

Muzyka

David Buttolph

Zdjęcia

William V. Skall, Joseph A. Valentine

Zwiastun filmu (ang.)

Sznur (ang. Rope) – amerykański film kryminalny z 1948 roku, w reżyserii Alfreda Hitchcocka, bazujący na sztuce Patricka Hamiltona. Film znany jest też pod alternatywnym tytułem Lina.

Był to pierwszy film Hitchcocka w technicolorze. Scenariusz bazuje na brytyjskiej sztuce Patricka Hamiltona, opartej na historii morderstwa dokonanego przez Leopolda i Loeba w Chicago w 1924 roku. Sznur przeszedł do historii za sprawą eksperymentalnej techniki filmowania bez przerw w ujęciach[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Dwaj współlokatorzy, Brandon i Phillip, przy użyciu sznura, zabijają swojego szkolnego kolegę, Davida. Następnie wydają przyjęcie, na które zapraszają również dziewczynę i rodziców zamordowanego Davida. Jednym z zaproszonych gości jest ich dawny nauczyciel, Rupert Cadell, którego poglądy o filozofii Friedricha Nietzschego doprowadziły ich do morderstwa. Chcieli w ten sposób udowodnić przynależność do kasty nadludzi i pogardy dla przyjętych norm. Po rozmowie z Brandonem, przerażony dyrektor Cadell zaczyna domyślać się prawdy.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paula Apanowicz: „Sznur” – Hitchcockowska anatomia zbrodni w jednym ujęciu. OldCamera.pl. [dostęp 2020-09-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]