Łagiewniki (osiedle administracyjne w Łodzi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Łagiewnikiosiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) w północnej części Łodzi, w dawnej dzielnicy Bałuty, zamieszkiwane przez 1 733 osoby[1], włączone do Łodzi 20 grudnia 1945[2]. Do 1946 miejscowość była siedzibą gminy Łagiewniki.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości wywodzi się od łagiewnika czyli wczesnośredniowiecznego zawodu rzemieślniczego, którego członkowie zajmowali się wyrobem naczyń klepkowych.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

XVII wieczna, zabytkowa kapliczka św. Rocha na osiedlu Łagiewniki

Osiedle Łagiewniki położone jest w peryferyjnej części miasta; od północy graniczy z gminą Zgierz, a na północnym zachodzie – z miastem Zgierz.

Osiedle obejmuje głównie dawne podłódzkie wsie, obecnie osiedla, m.in. Łagiewniki i Nowe Moskule.

Zdecydowaną większość terenu osiedla zajmuje największy łódzki obszar leśny – Las Łagiewnicki. Pozostały teren to obszar dawnych podłódzkich wsi, obecnie osiedli, spośród których największym są Łagiewniki Małe. Na terenie osiedla, w pobliżu zabudowań znajdują się niewielkie obszary pól i łąk. Przez teren osiedla przepływa kilka cieków wodnych, spośród których największym jest rzeka Bzura.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla znajdują się zabytki pochodzące z czasów sprzed wcielenia tego obszaru w skład Łodzi. Najcenniejszym jest kompleks klasztorno-kościelny oo. franciszkanów a w nim m.in.: kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, klasztor przy ul. Okólnej oraz dwie kapliczki św. Rocha i św. Antoniego. Adres rady osiedla:

91-511 Łódź, ul. Pszczelna 84
(siedziba OSP "Łagiewniki")
tel.: 42.659.03.85

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2014 r.
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).