Przejdź do zawartości

Osiedle Wzniesień Łódzkich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wzniesień Łódzkich
Osiedle administracyjne Łodzi
Ilustracja
Krajobraz Wzniesień Łódzkich
Państwo

 Polska

Miasto

Łódź

Zarządzający

Alicja Cieślak

Powierzchnia

20,4 km²

Populacja (2014)
• liczba ludności


1350

Położenie na mapie Łodzi
Położenie na mapie

Osiedle Wzniesień Łódzkichosiedle administracyjne w północno-wschodniej Łodzi, w dawnej dzielnicy Bałuty, zamieszkiwane przez 1 350 osób[1].

Położenie i granice osiedla[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Wzniesień Łódzkich znajduje się na peryferiach miasta w Łodzi w jego północno-wschodniej części. Granice północną i wschodnią stanowią granice administracyjne Łodzi z gminami Nowosolna i Stryków, a także na krótkim odcinku z miastem Zgierz. Południowa granica przebiega od granicy z gminą wiejską Nowosolna w okolicy wzgórza Radary ulicą Nad Niemnem w kierunku północno-zachodnim aż do ulicy Okólnej, którą kieruje się na północ, następnie ulicą Strykowską na południowy zachód aż do krawędzi Lasu Łagiewnickiego. Wschodnią granicę stanowi krawędź Lasu Łagiewnickiego.

Rozważane zmiany granic osiedla[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy osiedla chcą odłączenia jego części od Łodzi i przyłączenia do gminy Stryków (petycję podpisało ok. 800 osób) z uwagi na „historyczne i emocjonalne związki" z gminą Stryków[2]. W prasie wskazuje się, że wniosek mieszkańców ma związek z przyjęciem przez władze Łodzi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który ogranicza zabudowę na terenie osiedla[2].

Charakter osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle ma charakter podmiejski i obejmuje tereny dawnych podłódzkich wsi inkorporowanej w 1946 roku do Łodzi gminy Łagiewniki[3]. Owe wsie pełnią obecnie funkcję osiedli i są to m.in. Modrzew, Nowy Imielnik, Wilanów, Nowe Moskule, czy Łodzianka. W wielu miejscach osiedle ma charakter wiejski i dużą powierzchnię zajmują nieużytki (głównie łąki) oraz pola uprawne, a tereny zabudowane skupiają się jedynie w dawnych centrach wsi.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Krajobraz wyżynny PK Wzniesień Łódzkich.

Od zachodu osiedle Wzniesień Łódzkich jest ograniczone przez krawędź Lasu Łagiewnickiego. Całe osiedle znajduje się w krainie Wzniesień Łódzkich, stanowiących część Wzniesień Południowomazowieckich, które charakteryzuje krajobraz wyżynny. Większość obszaru osiedla stanowią łąki, pola, śródpolne zadrzewienia i zarośla na pagórkowatym terenie. Tuż za granicą Łodzi i osiedla znajduje się najwyższy szczyt tej krainy - wzgórze „Radary” o wysokości 284 m n.p.m.[4] Prawie połowa powierzchni osiedla Wzniesień Łódzkich (północna i północno-wschodnia część osiedla) są objęte ochroną - funkcjonuje tutaj utworzony w 1996 roku Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich[5]. Ponadto na terenie osiedla na wschód od osiedla Nowe Moskule utworzono Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Sucha Dolina w Moskulach”. Obejmuje on dolinę jednej z odnóg źródliskowego odcinka rzeki Młynówki, które okresowo prowadzi wodę przez tereny przylegające do Lasu Łagiewnickiego.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Tablica SIM z nazwą osiedla Wzniesienia Łódzkie.

Osiedle Wzniesień Łódzkich, mimo że znajduje się w peryferyjnej części Łodzi to jest stosunkowo dobrze skomunikowane zarówno z resztą Łodzi jak i z pobliskim Strykowem. Przebiega przez nie ulica Strykowska w ciągu drogi krajowej nr 14, która łączy Łódź ze Strykowem i wjazdem na Autostradę A1 w Strykowie. Pozostałymi ważnymi ulicami osiedla są ulice: Okólna, Jana i Cecylii, Żółwiowa, Moskule i Łodzianka.

Przez osiedle przebiegają trasy linii autobusowych MPK: 60 (warianty A, B i C) oraz 66[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tabela nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2014 r.
  2. a b Marcin Darda, Łódź straci Osiedle Wzniesień Łódzkich? Stryków bada możliwość przejęcia łódzkiego osiedla do gminy [online], Dziennik Łódzki, 8 lutego 2022 [dostęp 2022-02-09] (pol.).
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
  4. Geologia I geomorfologia [online], parkilodzkie.pl [dostęp 2020-12-23] (pol.).
  5. Informacje ogólne [online], parkilodzkie.pl [dostęp 2020-12-23] (pol.).
  6. Rozkłady jazdy - MPK-Łódź Spółka z o.o. [online], www.mpk.lodz.pl [dostęp 2020-12-23].