Łukasz Kuropaczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukasz Kuropaczewski
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1981
Gniezno
Instrumenty gitara
Gatunki muzyka poważna
Zawód gitarzysta
Strona internetowa

Łukasz Kuropaczewski (ur. 20 sierpnia 1981 w Gnieźnie) – polski gitarzysta klasyczny. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce i na świecie. W 2009 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję Polish Market[1]. W 2011 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Syn Zbigniewa Kuropaczewskiego (nauczyciela techniki w szkole podstawowej w Strzałkowie) i Krystyny Kuropaczewskiej (dyrektorka szkoły podstawowej w Strzałkowie). Szkołę podstawową ukończył w Strzałkowie, następnie naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy. Jednak ze względu na rozwój kariery w połowie drugiej klasy przeniósł się do liceum w Poznaniu.

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy. Od 1993 jego edukacją muzyczną kierował profesor Piotr Zaleski[2], który obok maestro Manuela Barrueco, na zawsze pozostanie najważniejszą osobą w muzycznej karierze Łukasza[potrzebny przypis]. W 2003 Kuropaczewski rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w prestiżowym Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA.

Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci[3].

Koncerty[edytuj | edytuj kod]

Występował z recitalami w Polsce, Białorusi, Czechach, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Kanadzie, USA oraz Panamie. Ponadto koncertował w Warszawie (Filharmonia Narodowa), Poznaniu (Aula UAM, koncert z cyklu Wielkie Recitale), Londynie (Royal Festival Hall), Berlinie, Rostocku, Hof, Weimarze, Almerii, La Hondarribii, Ubedzie, Las Palmas, Ingenio, Paryżu, Bordeaux, Reykjavíku, Pradze, Baltimore, Filadelfii, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Norfolk, Hartford, St. Louis, San Luis Obispo, San Francisco, San Jose, Sacramento, San Antonio, Austin, Winnipeg, Waterloo, Toronto, Panama City.

W październiku 2007 wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Duety[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Łukasz Kuropaczewski współpracował z kameralistami takimi jak:

Ponadto odbywał występy z muzykami z Concerto Avenna, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony, Cleveland Symphony (wykonując Kwintety Boccheriniego oraz Koncerty Vivaldiego), a także z Poznańskim Chórem Chłopięcym Jacka Sykulskiego. Wielokrotnie wykonywał słynne "Concierto de Aranjuez", między innymi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, pod batutą Marka Fitz-Geralda, z którymi wystąpił podczas koncertu "Last Night of the Proms" w Krakowie. W 2004 ukazała się płyta z Concierto, nagrana wraz z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Współtwórca oraz dyrektor Akademii Gitary: festiwal[4].

Praca dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

Kuropaczewski prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na Uniwersytetach w Reykjavíku, Hartford, Winnipeg, Baltimore, Panamie. Na co dzień pełni funkcje asystenta Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory, gdzie prowadzi lekcje gitary oraz zajęcia z literatury muzycznej.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Guitar Recital
  • Lukasz Kuropaczewski plays Spanish Music
  • Concierto de Aranjuez
  • Portrait
  • Polish Music – 2008

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laureaci z poprzednich edycji, polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-12-03].
  2. Łukasz Kuropaczewski w serwisie Culture.pl
  3. Młodzi Wirtuozi - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci” [dostęp 2018-08-13] (pol.).
  4. Akademia Gitary: festiwal- Idea. [dostęp 2014-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]