Przejdź do zawartości

Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

…który architekt zaprojektował krakowski kościół Matki Bożej Zwycięskiej? (na zdjęciu)

…czym, jeśli nie katedrą, może być Notre-Dame?

…gdzie w zachodniopomorskim znajdziesz dworek we francuskim stylu?

…kim był autor Alles neu macht der Mai, jednej z najpopularniejszych niemieckich pieśni ludowych?

…jak nazywała się taktyka stosowana przez Microsoft i odkryta przez Departament Sprawiedliwości USA w drodze postępowania antymonopolowego?

Rocznice

24 lipca: imieniny obchodzą m.in.: Kinga, Krystyna i Zyglinda
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Flagi gmin w województwie małopolskim – lista symboli gminnych w postaci flagi, obowiązujących w województwie małopolskim. Zgodnie z definicją, flaga to płat tkaniny określonego kształtu, barwy i znaczenia, przymocowywany do drzewca lub masztu. Może on również zawierać herb lub godło danej jednostki administracyjnej. W Polsce jednostki terytorialne mogą ustanawiać flagi zgodnie z Ustawą z dnia 21 grudnia 1978 roku o odznakach i mundurach. W pierwotnej wersji pozwalała ona jednostkom terytorialnym jedynie na ustanawianie herbów. Mimo to wiele miast i gmin podejmowało uchwały i używało flagi jako swojego symbolu. Dopiero Ustawa z dnia 29 grudnia 1998 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem reformy ustrojowej państwa oficjalnie potwierdziła prawo województw, powiatów i gmin do ustanawiania tego symbolu jednostki terytorialnej. W 2024 roku w województwie małopolskim swoją flagę miały 134 ze 182 gmin. Symbol ten, od 1999, ma ustanowione samo województwo. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

ORP Krakowiakpolski okręt podwodny z okresu zimnej wojny, a wcześniej radziecki M-279, jeden z sześciu pozyskanych przez Polskę okrętów serii XV typu M. Okręt wypierał 283 tony w położeniu nawodnym oraz 353 tony pod wodą, a jego główną bronią były cztery torpedy kalibru 533 mm wystrzeliwane z czterech wewnętrznych wyrzutni. Jednostka rozwijała na powierzchni prędkość ponad 15 węzłów, osiągając zasięg 4500 Mm przy prędkości 8 węzłów. Okręt został zwodowany w lutym 1951 roku w stoczni w Leningradzie, a do służby w Marynarce Wojennej ZSRR wcielono go w czerwcu 1951 roku, z przydziałem do Floty Bałtyckiej. W 1954 roku jednostka została wydzierżawiona przez Polskę i 18 października tego roku weszła w skład Marynarki Wojennej. Okręt, oznaczony znakami burtowymi M-102, P-102 i 303, po intensywnej eksploatacji został wycofany ze służby w marcu 1965 roku i następnie złomowany. Czytaj więcej…