James Chadwick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James Chadwick
Ilustracja
Państwo działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

20 października 1891
Cheshire

Data i miejsce śmierci

24 lipca 1974
Cambridge

profesor
Specjalność: fizyka
Alma Mater

University of Manchester, University of Cambridge

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki
Medal Copleya

James Chadwick (ur. 20 października 1891 w Cheshire, zm. 24 lipca 1974 w Cambridge[1]) – angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1935 za odkrycie neutronu[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył uniwersytety w Manchesterze i Cambridge, w 1914 udał się do Niemiec, aby studiować u boku Hansa Geigera, w czasie I wojny światowej został internowany jako obcokrajowiec.

James Chadwick został studentem fizyki przez pomyłkę, której nie był śmiały sprostować. Otóż chciał zdawać egzamin wstępny na matematykę, ale pomylił się i usiadł wśród kandydatów na fizykę. Po pomyślnym egzaminie oznajmiono mu, ku jego zdumieniu, że dostał się na fizykę, a że był bardzo nieśmiały nie sprostował pomyłki[3].

Po wojnie powrócił do Cambridge, gdzie rozpoczął współpracę z Ernestem Rutherfordem, badając emisję promieni gamma z materiałów radioaktywnych. W 1932 dokonał fundamentalnego odkrycia w dziedzinie fizyki nuklearnej, na podstawie eksperymentów odkrył i opisał nową cząstkę w jądrze atomu, która została nazwana neutronem. Za swoje epokowe odkrycie otrzymał w tym samym roku Medal Hughesa od Królewskiego Towarzystwa Naukowego, a w 1935 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

W późniejszym czasie Chadwick dowiedział się, że w tym samym czasie identycznego odkrycia dokonał niemiecki uczony Hans Falkenhagen, który jednak obawiał się opublikowania tego odkrycia. Chadwick pragnął podzielić się z niemieckim naukowcem Nagrodą Nobla (zarówno samą nagrodą, jak i gratyfikacją pieniężną z nią związaną), skromny Falkenhagen odmówił.

W czasie II wojny światowej wziął udział w projekcie Manhattan przy budowie pierwszych bomb atomowych. W 1945 z rąk królowej Anglii otrzymał tytuł szlachecki sir. Laureat Medalu Copleya.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]