Adam Ferguson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Ferguson
Ilustracja
Data urodzenia

1723

Data śmierci

1816

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

szkocka

Adam Ferguson (ur. 9 czerwca?/20 czerwca 1723 w Perth (Szkocja), zm. 22 lutego 1816 w Saint Andrews[1]) – szkocki ekonomista i myśliciel polityczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do szkoły chodził w Perth (Szkocja), a później uczęszczał na Uniwersytet Św. Andrzeja w Edynburgu. Po studiach został kapelanem wojskowym. W 1745 podczas bitwy pod Fontenoy odmówił wykonania rozkazu wycofania się.

W 1754 zrezygnował z działalności duchownej. W styczniu 1757 został bibliotekarzem wydziału prawa na Uniwersytecie Św. Andrzeja w Edynburgu. Przed nim to stanowisko zajmował David Hume. W 1759 został profesorem-wykładowcą filozofii naturalnej na uczelni edynburskiej.

W 1767 wydał swe pierwsze dzieło Essay of Civil Society. W 1776, w odpowiedzi na pisma Richarda Price'a opublikował anonimowo: replikę popierającą żądania parlamentu w Londynie względem kolonistów.

W 1783 ukazało się jego dzieło historyczne History of the Progress and Termination of the Roman Republic, dotyczące historii antycznego Rzymu.

Myśl polityczna i ekonomiczna[edytuj | edytuj kod]

Ferguson był zwolennikiem wolnego handlu i wolnego rynku. W polityce był raczej konserwatywny, choć popierał postulowane przez Monteskiusza reformy rządów.

Tak jak Thomas Hobbes, Bernard de Mandeville i David Hume (jeden z nielicznych autorów krytycznie odnoszących się do Fergusona) Ferguson uważał egoizm za siłę napędową społeczeństwa, lecz był zdania – w przeciwieństwie do deisty Hume'a – iż nad wszystkim czuwa opatrzność Boska. Według niego ludzkość zmierza do swego przeznaczenia (destiny) i do wzniosłego końca (supreme end). Jednocześnie popierał też francuską teorię stałego postępu wiedzy i umiejętności ludzkich, którą we Francji głosił przede wszystkim Jean Condorcet.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ferguson Adam, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]