Apoloniusz z Pergi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Apoloniusz z Pergi
ilustracja
Data urodzenia ok. 260 p.n.e.
Data śmierci ok. 190 p.n.e.
Zawód, zajęcie matematyk i astronom

Apoloniusz z Pergi, stgr. Ἀπολλώνιος ὁ Περγαῖος, Apollonios hoe Pergaios (ur. ok. 260 p.n.e., zm. ok. 190 p.n.e.[potrzebny przypis]) – starogrecki uczony: matematyk i astronom, znany z badań nad geometrią krzywych płaskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

O jego życiu wiadomo niewiele. Studiował matematykę w Szkole Aleksandryjskiej u uczniów Euklidesa. Najbardziej aktywny naukowo był około 210 r. p.n.e. Działał na terenie Aleksandrii[1] i Pergamonu[potrzebny przypis].

Dorobek badawczy[edytuj | edytuj kod]

Trzeci z wpływowych matematyków starożytnej Grecji, po Euklidesie i Archimedesie[2]. W starożytności nazywano go „Wielkim Geometrą”[potrzebny przypis]. Apoloniusz interesował się głównie geometrią, a zwłaszcza krzywymi stożkowymi. Napisał traktat Stożkowe (stgr. Κωνικά, Konika), w którym opisał krzywe jak elipsa, parabola i hiperbola oraz nadał im nazwy[1]. Wprowadził też blisko powiązane z hiperbolą pojęcie asymptoty[1]. W dziele tym naukę o krzywych stożkowych doprowadził prawie do poziomu nowożytnego[3]. Stworzył podwaliny geometrii analitycznej[4]. Opisał też problem Apoloniusza konstrukcji okręgu stycznego do trzech zadanych. Zajmował się również badaniem ruchu Księżyca i teorią epicykli[1]. Jego księgi tłumaczyli matematycy nowożytni, m.in. Viète, Halley, Fermat, Hilbert[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Apoloniusz z Pergi, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-06].
  2. Krysicki (red.) 1989 ↓, s. 23.
  3. Krysicki (red.) 1989 ↓, s. 24.
  4. Krysicki (red.) 1989 ↓, s. 25.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]