Przejdź do zawartości

Augusts Kirhenšteins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Augusts Kirhenšteins
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 września 1872
Waldenberg

Data i miejsce śmierci

3 listopada 1963
Ryga

Premier Łotwy
Okres

od 21 czerwca 1940
do 25 sierpnia 1940

Poprzednik

Kārlis Ulmanis

Następca

urząd zlikwidowany

podpis
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Augusts Kirhenšteins (ur. 18 września 1872 w Mazsalaca, wówczas Waldenberg, w Inflantach, zm. 3 listopada 1963 w Rydze) – łotewski naukowiec, profesor biologii, premier i prezydent Łotwy w 1940, przewodniczący Rady Najwyższej Łotewskiej SRR (1940–1952), Bohater Pracy Socjalistycznej (1957).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny chłopskiej o korzeniach niemieckich. Po ukończeniu gimnazjum w Rydze studiował weterynarię w Dorpacie. W 1905 wziął udział w rewolucji na Łotwie.

Kształcił się na uczelni w Zurychu w zakresie medycyny, po czym wyjechał do Serbii, gdzie w czasie I wojny światowej służył jako lekarz w wojsku.

Po powrocie na Łotwę objął Katedrę Weterynarii na Uniwersytecie w Rydze. Oprócz działalności naukowej angażował się w sprawy społeczne i polityczne — był zwolennikiem socjaldemokracji, stał na czele Towarzystwa Przyjaźni Łotewsko-Radzieckiej.

W 1940 wyznaczony przez prezydenta Ulmanisa (pod naciskiem Andrieja Wyszynskiego) na szefa rządu Łotwy, objął też funkcję prezydenta. Popierał przyłączenie kraju do ZSRR, w wyniku którego objął urząd przewodniczącego Rady Najwyższej Łotewskiej SRR (quasi–prezydenta). Funkcję szefa parlamentu sprawował do 1952.

Po ataku III Rzeszy na ZSRR ewakuował się do Moskwy, gdzie powołano go na wiceprzewodniczącego Rady Najwyższej ZSRR.

W latach 1945–1962 prezes Łotewskiego Instytutu Mikrobiologii i Wirologii w Rydze. Obecnie Instytut nosi jego imię.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]