Przejdź do zawartości

BB-8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BB-8
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Dane biograficzne
Przynależność

Ruch Oporu

Inne informacje
Atrybuty

paralizator

BB-8postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojendroid astromechaniczny. Po raz pierwszy pojawił się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku.

Ma kształt kuli, na szczycie której znajduje się coś w rodzaju głowy. Maszyna porusza się tocząc po ziemi, podczas gdy głowa pozostaje zawsze na górze. Droid jest w stanie bardzo szybko się poruszać. Należał do pilota Ruchu Oporu – Poe Damerona. Podczas pobytu na planecie Jakku, około 30 lat po bitwie o Endor, połączył siły z uciekającymi przed zagrożeniem Rey i Finnem. W jego pamięć został wgrany fragment mapy zawierającej kryjówkę Luke’a Skywalkera. Był poszukiwany przez szturmowców Najwyższego Porządku i Kylo Rena.

BB-8 został zaprojektowany przez Neala Scanlana[1]. Na planie filmowym używano zdalnie sterowanego robota, w trudniejszych scenach został wygenerowany komputerowo[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. OLIVER FRANKLIN-WALLIS: How Neal Scanlan built the aliens and droids in The Force Awakens. wired.co.uk, 2015-11-17. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  2. Jędrzej Skrzypczyk: Mnóstwo szczegółów na temat efektów specjalnych w Przebudzeniu Mocy. naekranie.pl, 2016-01-15. [dostęp 2016-01-15]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]