Jar Jar Binks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jar Jar Binks
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
kostium Jar Jar Binksa
Dubbing

Ryszard Olesiński (I, III)
Mieczysław Morański (II, Wojny Klonów)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Naboo

Przynależność

Republika Galaktyczna

Inne informacje
Wzrost

1,96 m

Zajęcie

ambasador

Jar Jar Binks – bohater filmu George’a Lucasa Gwiezdne wojny: Części I Mroczne widmo, Części II Atak klonów i Części III Zemsta Sithów.

Przedstawiciel rasy gungańskiej z jej ojczystej planety – Naboo. W Części I przyczynia się do pojednania ludzi i Gungan, za co zostaje mianowany przez Boss Nassa generałem Armii Gungan. Według Gungan wsławił się szczególnym męstwem w bitwie pod Theed, lecz w rzeczywistości jego osiągnięcia były jedynie dziełem przypadku.

W Części II Jar Jar Binks jest asystentem senator Amidali, a pod jej nieobecność zastępuje ją. Na forum Senatu pod wpływem Palpatine’a składa w jej imieniu wniosek o przyznanie nadzwyczajnych uprawnień Wielkiemu Kanclerzowi Palpatine'owi, co było równoznaczne z utworzeniem Wielkiej Armii Republiki i wybuchem wojny z Separatystami.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Przedstawienie postaci Jar Jar Binksa było powszechnie krytykowane za infantylność i przesadny ukłon producentów filmu w kierunku najmłodszej widowni. Wcześniej podobna krytyka spadła na postacie ewoków w filmie Powrót Jedi. Jar Jar Binks został uznany przez ABC News za jedną z najgorszych postaci filmowych i telewizyjnych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A.B.C. News, The Top 10 Worst TV and Film Characters [online], ABC News, 4 czerwca 2010 [dostęp 2017-01-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]