Przejdź do zawartości

Admirał Ackbar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gial Ackbar
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Kostium admirała Ackbara
Grany przez

Timothy M. Rose

Dane biograficzne
Pochodzenie

Kalamar

Przynależność

Sojusz Rebeliantów, Nowa Republika

Data urodzenia

44 BBY

Data śmierci

34 ABY

Inne informacje
Wzrost

1,8 m

Zajęcie

dowódca floty Sojuszu Rebeliantów

Atrybuty

Kalamariańska włócznia blasterowa

Admirał Gial Ackbar – fikcyjna postać filmów i książek z serii Gwiezdne wojny, dowódca wojskowy Sojuszu Rebeliantów oraz Nowej Republiki.

Pierwszy raz pojawia się w Powrocie Jedi, występuje też w Przebudzeniu Mocy, w serialach animowanych: Gwiezdne wojny: Wojny klonów, i Lego Star Wars: Kroniki Yody, w grach komputerowych: Star Wars: X-Wing, X-Wing Alliance, Star Wars: Battlefront, Star Wars: Empire at War, a także w produkcjach Lego Star Wars.

Postać Ackbara przeniknęła też do szerszej kultury. Wypowiadane przez niego zdanie It’s a trap! (To pułapka!), które Ackbar wykrzykuje w jednej ze scen Powrotu Jedi, stało się modne wśród memów internetowych, było też parodiowane lub wykorzystywane w takich produkcjach jak Teoria wielkiego podrywu, Robot Chicken[1] czy stając się tytułem specjalnego odcinka serialu Family Guy wydanego jako direct-to-video: It’s a trap![2].

Ackbar był uważany za jednego z najzdolniejszych strategów i taktyków w służbie Sojuszu, a następnie Nowej Republiki. Z zasady nie brał udziału w rozgrywkach politycznych i nie żywił do większości polityków specjalnego szacunku. Nie podobały mu się szczególnie wewnętrzne intrygi toczone w chwilach, w których najważniejsze było wspólne działanie przeciw nieprzyjacielowi. Był również przeciwny korzystaniu z pomocy przemytników oraz korsarzy. Ma wodoodporną skórę nie bielejącą ani nie marszczącą się pod długotrwałym wpływem wody jak u ludzi. Ubrany jest w przyczepne buty, spodnie i kurtkę z tkaniny utrzymującej wilgoć. Nosi insygnia dowódcy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ackbar należał do wodnej rasy Kalamarian. W czasie wojny między Imperium a rebelią szybko został głównodowodzącym Floty Sojuszu. W czasie bitwy pod Endorem dowodził atakiem na drugą Gwiazdę Śmierci z pokładu swojego okrętu flagowego Home One.

W filmie Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi ginie podczas ataku Kylo Rena na jego krążownik.

Expanded Universe (Legendy)[edytuj | edytuj kod]

Ackbar w młodości po zabraniu z rodzinnej planety przez kilka lat był osobistym służącym Wielkiego Moffa Tarkina, co pozwoliło mu poznać doktryny wojsk imperialnych. Był jednym z najlepszych przywódców rebelii. Czuwał nad całością działania kosmicznych sił zbrojnych, opracował standardowe taktyki bojowe stosowane przez okręty Sojuszu, z jego inicjatywy zbudowano także myśliwiec kosmiczny typu B-wing. Jedynym z bardziej znaczących osiągnięć Ackbara było pokonanie w walce dwóch imperialnych Wielkich Admirałów. Wymyślił specjalny manewr taktyczny, zwany „Cięciem Ackbara”, polegającym na szybkim przelocie między jednostkami wroga, w taki sposób, by doprowadzić do sytuacji, gdzie te ostrzeliwały się wzajemnie[3]. Po zwycięstwie w bitwie o Endor został głównodowodzącym floty Nowej Republiki, brał też osobisty udział w kilku kampaniach przeciw pozostałościom Imperium. Jedynym, który okazał się być lepszym od niego strategiem, był Wielki Admirał Thrawn. Odszedł na emeryturę po podpisaniu traktaktu pokojowego z Resztkami Imperium. Kiedy nastąpiła inwazja Yuuzhan, zrezygnował z emerytury, aby zaplanować zasadzkę przeciwko Yuuzhanom w Jądrze Galaktyki. Plan ten powiódł się, przynosząc Republice zwycięstwo pod Ebaq 9. Do końca wojny pozostawał on w swoim domu na planecie Mon Calamari i zmarł śmiercią naturalną na krótko przed rozstrzygnięciem konfliktu.

Niedługi czas później dla uczczenia jego pamięci jego imieniem nazwano jeden z republikańskich okrętów kosmicznych.

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • Australijski browar Fortitude Brewing Company stworzyło piwo na cześć Admiarała Ackbara - Noisy Minor Admiral Ackbar. Piwo bardzo dobrze oceniane przez konserów piw typu American Strong Ale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Admiral Ackbar stars in animated 'Star Wars'. usatoday.com/. [dostęp 2017-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-23)]. (ang.).
  2. It’s a trap! w bazie IMDb (ang.)
  3. Cięcie Ackbara – Biblioteka Ossus [online], ossus.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]