Wilhuff Tarkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy fikcyjnej postaci z cyklu Gwiezdne wojny. Zobacz też: Tarkin (kodek).
Wilhuff Tarkin
Wilhuff Tarkin
Peter Cushing, odtwórca roli Tarkina
Data urodzin 64 BBY
Data śmierci 0 BBY
Ranga Wielki moff, dowódca pierwszej Gwiazdy Śmierci
Planeta Eriadu
Rasa Człowiek
Przynależność Imperium Galaktyczne
Broń Blaster
Aktor Wayne Pygram (Epizod III)
Peter Cushing (Epizod IV)

Wilhuff Tarkin to jedna z postaci z sagi Gwiezdnych wojen. Pochodzący z planety Eriadu imperialny dostojnik, wielki moff i dowódca wojskowy, twórca Doktryny Tarkina oraz dowódca pierwszej Gwiazdy Śmierci. W filmie Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja postać ta była odgrywana przez Petera Cushinga.

Historia[edytuj]

Młody Tarkin niemal od początku związał swoją karierę z działaniami Palpatine'a i aktywnie popierał tworzenie jego Nowego Ładu.

Na kilka lat po stworzeniu Imperium, jako kapitan Marynarki Imperialnej, Tarkin stał się sprawcą masakry na Ghorman, kiedy to wylądował dowodzonym przez siebie okrętem bezpośrednio w tłumie blokujących port kosmiczny demonstrantów. Doprowadził tym do śmierci i ciężkich obrażeń u wielu cywilów, nie został jednak za to ukarany, lecz mianowany przez Imperatora gubernatorem sektora Seswenna.

Kariera Tarkina rozwijała się dalej - z jego propozycji Palpatine utworzył stanowisko Wielkiego Moffa i mianował Tarkina pierwszym Wielkim Moffem. Tarkin zasłynął też jako twórca doktryny nazwanej jego imieniem, zakładającej rządzenie dzięki groźbie użycia siły, a nie stosowaniu samej siły. Zgodnie z nią, był jednym z głównych inicjatorów i zwolenników wprowadzenia do służby Gwiazdy Śmierci. Osobiście rozkazał i nadzorował zniszczenie przez tę stację bojową planet Horuz i Alderaan. Zginął podczas Bitwy o Yavin, gdy Gwiazda Śmierci została zniszczona przez siły Rebelii.

Po śmierci Tarkina jego mianem nazwano jedną z superbroni imperialnych - okrojoną wersję superlasera o konstrukcji podobnej do tego wykorzystanego w Gwieździe Śmierci. Stacja ta została wkrótce zniszczona przez rebeliantów.

Relacje osobiste i rodzina[edytuj]

  • Tarkin był głównym promotorem kariery Admirał Daali w Marynarce Imperialnej, a także jej kochankiem (mimo posiadania żony, pochodzącej z rodu Motti).
  • Siostrzenica Moffa, Rivoche Tarkin, odgrywała rolę ważnej agentki Sojuszu Rebeliantów, wykorzystując swoje umocowanie w wyższych sferach Imperium i arystokracji dla pozyskiwania ważkich informacji. Po zdekonspirowaniu została uratowana przez rebelianckich agentów i ostatecznie wyszła za mąż za Vorena Na'ala.

Ciekawostki[edytuj]

  • Tarkin i swobodna interpretacja jego losów są motywem przewodnim utworu Komandor Tarkin Kazika na albumie Melassa.
  • Podczas kręcenia Nowej Nadziei Peter Cushing początkowo nosił wysokie buty, w których czuł się niewygodnie. W celu zmniejszenia dyskomfortu aktora pozwolono mu występować w pantoflach. Z tego powodu Cushing był filmowany od pasa w górę.
  • Wayne Pygram został zatrudniony do roli Tarkina w Zemście Sithów ze względu na uderzające podobieństwo do młodego Petera Cushinga.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]