Ahsoka Tano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ahsoka Tano
Postać z Gwiezdnych wojen
ilustracja
Twórca

Dave Filoni

Grany przez

Ashley Eckstein (głos), Rosario Dawson

Dubbing

Agnieszka Kudelska

Dane biograficzne
Pochodzenie

Shili

Przynależność

Republika Galaktyczna

Data i miejsce urodzenia

36 BBY
Shili

Inne informacje
Wzrost

1,7 m[1]

Zajęcie

Jedi

Atrybuty

miecz świetlny

Ahsoka Tano – postać ze świata Gwiezdnych wojen, togrutańska Jedi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w 36 BBY na Shili, rodzinnej planecie Togrutan. Została odkryta przez mistrza Jedi, Plo Koona. W młodym wieku została zabrana do Świątyni Jedi, a gdy rozgorzały Wojny klonów, w wieku czternastu lat, została przydzielona do Anakina Skywalkera. Częściowo było to spowodowane trwającymi wokół Wojnami klonów, a częściowo dlatego, że Yoda pragnął, by „nauczyła” swojego mistrza – Anakina Skywalkera – większego poczucia odpowiedzialności. Ponieważ przeszła rygorystyczne szkolenie, starała się rozwiązywać sytuacje bardziej podręcznikowo, niż robił to jej nowy nauczyciel.

Wojny klonów[edytuj | edytuj kod]

Zadanie Ahsoki i Anakina podczas bitwy o Christophsis polegało na zniszczeniu generatorów. Podczas misji Ahsoka następuje na pułapkę uruchamiającą droidy, przez co jej mistrz znalazł się w tarapatach. Po podłożeniu ładunku używa Mocy, by zrzucić ścianę na droidy i ratuje tym sposobem mistrza. Po tym zdarzeniu Anakin zmienia nastawienie do bohaterki, która zostaje jego uczennicą.

Wykonanie zadania przyczyniło się do wygrania bitwy przez Republikę. Po tych wydarzeniach razem z Anakinem podejmuje się misji odnalezienia syna Jabby Hutta. Jej żywiołowy charakter zaskakuje Mistrza. Pod koniec filmu Anakin ujawnia sympatię dla swojej nowej praktykantki, rezygnując z pojedynku z Dooku, kiedy uważa, że jej życie jest w niebezpieczeństwie.

Około roku 22 BBY, w świątyni Jedi doszło do ataku terrorystycznego. Po śledztwie Ahsoka i jej mistrz dotarli do zamachowca, który działał na zlecenie jednego z Jedi. Po jakimś czasie zatrzymana poprosiła o spotkanie z Ahsoką. Gdy chciała jej wyjawić, który Jedi zlecił jej podłożenie bomby, nagle ktoś zaczął ją dusić Mocą. Na nagraniu wyglądało to tak, jakby młoda padawanka zabiła więźnia. Po wyjaśnieniu sprawy i uniewinnieniu Ahsoki, Rada zaproponowała jej powrót. Ahsoka odrzuciła propozycję i ostatecznie odeszła z Zakonu.


 Pod koniec Wojen klonów, Ahsoka spotyka siostrę królowej mandalory , Bo Catan Crize i pomaga jej w odbiciu tej że planety z rąk dartha maula. Zastanwiająca się nad powrotem do zakonu Ahsoka wraca na coruscant niestety jej statek zostaje zaatakowany przez klony wykonujące rozkaz 66. Ahsoka rozbija się na nieznanej bliżej planecie gdzie chowa zmarłych przyjaciół zakopuje miecze i odchodzi.

Rebelianci[edytuj | edytuj kod]

Nienależąca już do Zakonu Tano uniknęła śmierci w wyniku rozkazu 66. Około roku 4 BBY wraz z senatorem Bailem Organą pełniła rolę koordynatora działań stawiających opór Imperium komórek rebeliantów, w tym również załogantów statku Duch. Ukrywała swoją prawdziwą tożsamość, posługując się pseudonimem Fulcrum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ahsoka Tano [online], StarWars.com [dostęp 2019-04-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]