Bawarski Order Maksymiliana za Wiedzę i Sztukę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bawarski Order Maksymiliana)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bawarski Order Maksymiliana za Wiedzę i Sztukę
Bayerische Maximiliansorden
für Wissenschaft und Kunst
Awers
Awers orderu w 1918
Awers
Awers orderu od 1980
Baretka
Baretka
Ustanowiono 18 marca 1980

Bawarski Order Maksymiliana za Wiedzę i Sztukę (niem. Der Bayerische Maximiliansorden für Wissenschaft und Kunst) – wysokie bawarskie odznaczenie za zasługi w dziedzinie nauki i sztuki.

Historia[edytuj kod]

Order został wznowiony 18 marca 1980 uchwałą landtagu bawarskiego w celu nagradzania wybitnych osiągnięć na polu nauki i sztuki. Jest kontynuacją orderu o tej samej nazwie, ustanowionego 28 listopada 1853 przez króla Maksymiliana II, a zniesionego przez władze III Rzeszy w 1933. Order otrzymał dwie kategorie – naukową i artystyczną – a nadawany jest przede wszystkim niemieckim naukowcom i artystom, zarówno mężczyznom jak i kobietom. Liczba żyjących odznaczonych nie może przekroczyć 100 osób.

Order nadaje premier Wolnego Kraju Bawarii, po zasięgnięciu opinii Rady Orderu, która składa się z marszałka landtagu, marszałka senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, ministrów edukacji i kultury, prezesa Akademii Nauk, prezesa Akademii Sztuk Pięknych oraz rektorów jednej z wyższych uczelni nauk ścisłych oraz jednej z wyższych uczelni sztuk pięknych, a także powołanego przez prezesa Rady Ministrów przedstawiciela nauk ścisłych. Nadanie może być odwołane przez premiera, jeśli odznaczony zostanie skazany wyrokiem sądowym na karę za poważne przestępstwo.

Insygnium[edytuj kod]

Oznaka jednoklasowego orderu to emaliowany obustronnie na niebiesko krzyż trójlistny, z białą bordiurą i z biało-złotymi pojedynczymi promieniami między ramionami krzyża, otoczony białym pierścieniem ze złotą bordiurą. W medalionie środkowym awersu widnieje w białym polu kroczący na prawo złoty lew bawarski z godła państwowego, otoczony wyrytym we frakturze czarnym napisem: "Für Wissenschaft und Kunst". Medalion środkowy rewersu to biało-niebieski bawarski herb rautowy.

Order noszony jest na białej wstędze z obustronnymi trzema wąskimi i jedną szerszą niebieską bordiurą, przez mężczyzn na szyi, przez kobiety na damskiej kokardzie nad lewą piersią poniżej obojczyka.

Niektórzy odznaczeni[edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Maksymiliana.

Bibliografia[edytuj kod]