Betelgeza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Betelgeza
α Orionis
Zdjęcie Betelgezy (Digitized Sky Survey)
Zdjęcie Betelgezy (Digitized Sky Survey)
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór Orion
Rektascensja 05h 55m 10,3s
Deklinacja +07° 24′ 25″
Odległość 427 ly
131 pc
Wielkość obserwowana 0,45m
Charakterystyka fizyczna
Rodzaj gwiazdy czerwony nadolbrzym
Typ widmowy M1-2 Ia-Iab
Promień ~750 mln km ≈ 5 au
Wielkość absolutna −5,14m
Alternatywne oznaczenia
Oznaczenie Flamsteeda: 58 Ori
Bonner Durchmusterung: BD +07 1055
Fundamentalny katalog gwiazd: FK5 224
Boss General Catalogue: GC 7451
Katalog Henry’ego Drapera: HD 39801
Katalog Hipparcosa: HIP 27989
Katalog Jasnych Gwiazd: HR 2061
SAO Star Catalog: SAO 113271
Betelgeuse

Betelgeza (Betelgeuse, alfa Orionis) – gwiazda w gwiazdozbiorze Oriona.

Nazwa pochodzi od arabskiego يد الجوزاء („Jad al-Dżauzā”, „Ręka [gwiazdozbioru] Bliźniąt”, „Ręka olbrzymki”). Nazwa ta występuje już w książce arabskiego astronoma Abda Al-Rahmana Al Sufiego opisującej gwiazdozbiory i gwiazdy stałe.

Pomimo że gwiazda jest alfą Oriona, nie jest najjaśniejszą gwiazdą gwiazdozbioru. Na pierwszym miejscu jest gwiazda beta Oriona, Rigel.

Właściwości fizyczne[edytuj]

Położenie w gwiazdozbiorze, zdjęcie samej gwiazdy i obraz Betelgezy uzyskany dzięki VLT

Betelgeza to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, jak również jedna z najbardziej interesujących dla astronomów. Jest ogromnym czerwonym nadolbrzymem, jej masę ocenia się na 15–20 mas Słońca[1]. Jej promień jest tak duży (ok. 950–1200 razy większy od promienia Słońca[1], tj. wynosi ok. 5 au), że za pomocą ziemskich teleskopów widać jej powierzchnię jako dysk, a nie punkt. Gdyby znajdowała się na miejscu Słońca, to wypełniałaby Układ Słoneczny aż do orbity Jowisza. Pomiaru średnicy kątowej Betelgezy dokonali po raz pierwszy Francis Pease oraz Albert Michelson, stosując interferometrię optyczną[2]. Był to pierwszy pomiar rozmiaru gwiazdy. Barwa gwiazdy jest wyraźnie czerwona, co z łatwością można zauważyć gołym okiem.

Odległość gwiazdy od Ziemi wynosi 427 ±92 lat świetlnych. Jako jedyna wśród najjaśniejszych gwiazd, Betelgeza jest gwiazdą zmienną (średnia wielkość widoma: +0,45m, typowe wahania od +0,3m do +0,6m, ekstremalne do +1,3m). Zmiany jasności spowodowane są głównie zmianami w średnicy i temperaturze powierzchni gwiazdy (pomiary wykazały wahania średnicy od 290 do 480 mln km). Do zmian w jasności przyczyniają się też plamy na powierzchni gwiazdy (analogiczne do plam słonecznych, ale dużo większe i prawdopodobnie spowodowane przez nieco inny mechanizm fizyczny). Temperatura powierzchni tej gwiazdy sięga 3100 K, jasność zaś przewyższa jasność Słońca od 40 000 do 100 000 razy. Na jeden obrót wokół własnej osi Betelgeza potrzebuje 17 lat.

Położenie Betelgezy w gwiazdozbiorze Oriona

Astronomowie przewidują, że gwiazda ta, znajdująca się przy końcu swojej ewolucji, w stosunkowo niedalekiej przyszłości (w skali astronomicznej) wybuchnie jako supernowa[3], osiągając wówczas jasność równą w przybliżeniu jasności Księżyca[4].

Fala uderzeniowa wokół gwiazdy[edytuj]

Obserwacje w wysokiej rozdzielczości wykonane przez teleskop satelitarny AKARI ujawniły falę uderzeniową wokół Betelgezy, powstającą w wyniku ruchu gwiazdy względem materii międzygwiazdowej. Intensywny wiatr gwiazdowy, zjawisko charakterystyczne dla gwiazd w późnym stadium ewolucji, zderza się z otaczającym ośrodkiem. Na zdjęciach w dalekiej podczerwieni jest to widoczne w postaci łuków wokół gwiazdy. Rozmiar i kształt tych łuków pozwoliły na oszacowanie prędkości Betelgezy względem otaczającego ośrodka: wynosi ona około 30 km/s[5].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]