Brama Łazienna w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brama Łazienna
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Toruń
Typ budynku Brama
Styl architektoniczny Gotyk
Rozpoczęcie budowy XIII wiek
Ukończenie budowy XIV wiek
Zniszczono 1895 - 1900
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Brama Łazienna
Brama Łazienna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brama Łazienna
Brama Łazienna
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Brama Łazienna
Brama Łazienna
Ziemia53°00′30,49″N 18°36′27,44″E/53,008469 18,607622

Brama Łazienna w Toruniu – jedna z ośmiu bram Starego Miasta. Obecnie nie istnieje.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brama ta, podobnie jak bramy sąsiednie – Żeglarska, czy Klasztorna, została wzniesiona najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Była jedną z czterech bram broniących dostępu do miasta od strony Wisły; prowadziła na nabrzeże portowe.

Trudno jest dokładnie określić wygląd bramy, gdyż nie zachowały się niemalże żadne podobizny budynku. Brama widoczna jest jedynie na kilku panoramach, w tym na pochodzącej z powstałego w 1861 r. cyklu 11 pierwszych fotografii Torunia, autorstwa Eduarda Flottwella juniora. Z zachowanych źródeł można wnioskować, że brama przypominała Bramę Żeglarską, a więc była to najprawdopodobniej ceglana brama wzniesiona na planie prostokąta. Tuż przed zburzeniem posiadała hełm podobny do tego, jaki podczas przebudowy w XIX wieku otrzymała bliźniacza Brama Żeglarska. Możliwe zatem, że obie bramy przechodziły analogiczne modyfikacje. Jeżeli chodzi o zdobienia, to pod koniec swojego istnienia brama od strony Wisły wykończona była gotycką blendą.

Nie jest znana dokładna data wyburzenia bramy, jednak budynek został jeszcze uwieczniony na widokówce, na której znalazła się również budowa wieży kościoła Świętego Ducha. Wieżę tę wzniesiono w latach 1893-1899. Rozbiórka Bramy Łaziennej była jednym z elementów planu likwidacji murów staromiejskich, oddzielających w XIX wieku centrum od rozwijających się przedmieści.

Obecnie ulica Łazienna bezpośrednio dochodzi do Bulwaru Filadelfijskiego, a mur po obu stronach dawnej bramy został zabezpieczony w formie ceglanych kolumn.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Swą nazwę (niem. Baderthor), podobnie jak cała ulica do niej prowadząca, wzięła od miejskiej łaźni stojącej nad pobliskim brzegiem rzeki. Niekiedy nazywana była także Bramą Szkolną (Schulthor), z uwagi na mieszczącą nieopodal szkołę staromiejską, lub Bramą Białą (Weiße Thor).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]