Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MED w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MED
w Toruniu
Ilustracja
Widok od strony pn.-wsch.
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Plac 18 Stycznia 2, ul. Piastowska 1

Styl architektoniczny

neogotyk

Ukończenie budowy

1892

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MEDw Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MEDw Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MEDw Toruniu”
Ziemia53°00′41″N 18°37′07″E/53,011389 18,618611
Strona internetowa

Budynek Przychodni Specjalistycznej OLK-MED w Toruniu – dawna siedziba Inspektoratu Kolei Królewskiej, obecnie przychodnia lekarska, która jest spadkobierczynią tradycji lecznictwa kolejowego w Toruniu. Budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków pod nr 2107.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Budynek znajduje się w centrum miasta, na Przedmieściu św. Katarzyny, przy Placu 18 Stycznia 4, w sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego, IV LO, oraz dworca Toruń Miasto z węzłem przesiadkowym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek widziany od strony północnej

Budynek powstał w 1892 roku i pierwotnie był siedzibą Inspektoratu Kolei Królewskiej (Koniglische Eisenbahn Inspektion). Po 1920 roku w przejętym przez władze polskie gmachu umieszczono biura administracji Polskich Kolei Państwowych[1].

Krótko po II wojnie światowej zlokalizowano w nim, na mocy decyzji Dyrekcji Gdańskiej Polskich Kolei Państwowych, Przychodnię Lekarską PKP, którą po kilku miesiącach przekształcono w Obwodową Przychodnię Lekarską. W 1955 roku obiekt wyremontowano, powstały wówczas m.in. nowe gabinety lekarskie, apteka oraz siedziba Kolejowego Pogotowia Ratunkowego[2].

W 1975 roku, w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju, przychodnię przekształcono w Obwód Lecznictwa Kolejowego (OLK) z siedzibą w Toruniu, który swym zasięgiem obejmował wszystkie przychodnie PKP z województw: toruńskiego i włocławskiego[3].

Obecnie w gmachu znajduje się Przychodnia Specjalistyczna OLK- MED, która jest spadkobierczynią tradycji lecznictwa kolejowego w Toruniu[4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek powstał w stylu neogotyckim i przetrwał do czasów współczesnych w niezmienionej formie architektonicznej[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]