Linia kolejowa nr 18

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 18
Kutno – Piła Główna
Mapa przebiegu linii kolejowej 18
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 18
Tabela SRJP 124 (Piła Główna – Bydgoszcz Główna), 420 (Bydgoszcz Główna – Kutno)
Długość 246,867 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3000 V DC
Prędkość maksymalna 140[1] km/h
Zdjęcie LK18
Linia kolejowa nr 18 oraz linia kolejowa nr 281 w Nakle nad Notecią
Portal Portal Transport szynowy
Linia kolejowa nr 18
Przystanek osobowy Toruń Czerniewice na linii kolejowej nr 18
Kilometr 158,2 linii kolejowej nr 18 widok w kierunku stacji Bydgoszcz Leśna
Most kolejowy na nowym Kanale Bydgoskim w Bydgoszczy
Linia kolejowa nr 18: PiłaBydgoszczToruńWłocławekKutno
Most kolejowy na Słodowie nad rzeką Zgłowiączką
Skrzyżowanie linii kolejowych nr 131 i 18 w Bydgoszczy na 162,3 km linii

Linia kolejowa nr 18 KutnoPiła Główna – zelektryfikowana dwutorowa linia kolejowa o długości 246,867 km[2]. Przebiega przez obszar województwa łódzkiego, województwa kujawsko-pomorskiego i województwa wielkopolskiego, zaliczona do linii o znaczeniu państwowym[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odcinek linii kolejowej Piła GłównaNakło nad NoteciąBydgoszcz Główna jest jednym z najstarszych na ziemiach polskich. Powstał już w 1851 roku jako część Pruskiej Kolei Wschodniej KrzyżPiłaBydgoszczTczew, której celem było połączenie Berlina z Prusami Wschodnimi. Toruń i Włocławek uzyskały połączenie kolejowe 10 lat później w wyniku budowy Kolei Warszawsko-Bydgoskiej.

Do końca lat 20. XX wieku, czyli do wybudowania najkrótszego połączenia Poznania z Warszawą (przez Konin), wszystkie pociągi łączące zachodnią Europę z Warszawą kursowały na odcinku PoznańWarszawa przez Gniezno, Inowrocław, Toruń i Kutno. Do zakończenia magistrali węglowej (Śląsk – port w Gdyni, 1930 r.) linia stanowiła też ważną drogę wywozu polskiego węgla do portów bałtyckich.

W 1984 roku zelektryfikowano linię na odcinku KutnoToruńBydgoszcz, a w 1989 roku zakończono elektryfikację odcinka BydgoszczPiła.

19 sierpnia 1980 roku na odcinku między Toruniem Głównym a Aleksandrowem Kujawskim miała miejsce największa w historii powojennej Polski katastrofa kolejowa pod Otłoczynem.

W drugiej połowie 2012 roku ruszyła modernizacja linii na odcinku Bydgoszcz – Toruń, która zakończyła się na początku marca 2014 roku. W trakcie dwuletnich prac wyremontowano zostało 92 km torów i 18 przejazdów kolejowych. Zamontowano 54 nowe rozjazdy na stacjach Toruń Główny, Cierpice, Solec Kujawski, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Wschód oraz Bydgoszcz Leśna. Wymieniono zostały również urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz systemy zasilające.

Po zakończeniu prac pociągi przyspieszyły do 120 km/h, a czas podróży między miastami skrócił się do około 40 minut. Rewitalizacja linii kolejowej Toruń–Bydgoszcz realizowana była w ramach projektu POIiŚ 7.1 – „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 18 Kutno–Piła na odcinku Toruń–Bydgoszcz”. Dzięki umowie podpisanej przez PKP PLK projekt otrzymał unijne dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości 147 354 791,84 PLN. Całkowita kwota inwestycji wynosi 225 985 848,73 PLN.[4][5]. 12 czerwca 2016 otwarto nowy przystanek Cierpice Kąkol[6].

W czerwcu 2016 roku została podpisana umowa z firmą Torpol na remont odcinka Włocławek - Aleksandrów Kujawski. Wymianie uległo 14 km torów, rozjazdy, przebudowane zostaną perony w Lubaniach, Turznie Kujawskim i Nieszawie Waganiec. Dzięki pracom prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie ze 120 do 140 km/h[7][8]

W czerwcu 2017 PKP PLK podpisało z Torpolem umowę na modernizację linii na odcinku OstrowyOtłoczyn[9].

Maksymalne prędkości[edytuj | edytuj kod]

Prędkość szlakowa - 140 km/h obowiązuje na odcinku Włocławek BrzezieAleksandrów Kujawski, natomiast 120 km/h obowiązuje na większości linii tj. na odcinku KutnoWłocławek Brzezie i Aleksandrów Kujawski- Toruń GłównyBydgoszcz GłównaPrądy. Na odcinku Prądy – Nakło nad NoteciąPiła Główna prędkość maksymalna wynosi 100 km/h[10].

Przewoźnicy[edytuj | edytuj kod]

Przewozy Regionalne[edytuj | edytuj kod]

Spółka wykonuje przewozy na odcinkach Kutno - Toruń Główny, Włocławek - Toruń Gł. - Bydgoszcz Główna oraz Toruń Gł. - Bydgoszcz Gł. - Piła Główna. Na odcinku Bydgoszcz – Toruń pociągi Regio kursują w ramach oferty; BiTCity. Natomiast na odcinku Toruń - Włocławek w ramach oferty WiTCity. Od 13 grudnia 2015r. na odcinkach Toruń Gł. - Rutkowice oraz Bydgoszcz - Wyrzysk Osiek w pociągach tego przewoźnika obowiązuje specjalna oferta cenowa w ramach taryfy województwa kujawsko-pomorskiego.

PKP Intercity[edytuj | edytuj kod]

Uruchamia wszystkie pociągi TLK oraz IC kursujące po tej linii. Na odcinku Kutno – Toruń – Bydgoszcz linia stanowi jedną z głównych osi komunikacyjnych kraju.
Główne relacje pociągów IC na tym odcinku to:
Warszawa – Kutno – Toruń – Bydgoszcz
Katowice – Częstochowa – Łódź – Kutno – Toruń – Bydgoszcz – Gdańsk/Gdynia
Uruchomiane są także pociągi TLK/IC do Szczecina, Rzeszowa, Przemyśla, Lublina i Krakowa
W okresie ferii oraz wakacji do składów TLK/IC regularnie kursujących po linii dołączane są wagony do Ustki, Łeby, Helu, Kołobrzegu i Zakopanego.

PKP Cargo[edytuj | edytuj kod]

Spółka korzysta z linii do przewozów towarów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]