Chwytnica cudaczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chwytnica cudaczna
Cruziohyla craspedopus[1]
(Funkhouser, 1957)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

Phyllomedusidae

Rodzaj

Cruziohyla

Gatunek

chwytnica cudaczna

Synonimy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Chwytnica cudaczna (Cruziohyla craspedopus) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Phyllomedusidae.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Chwytnica cudaczna opisana została przez Anne Funkhouser w 1957 w publikacji pod tytułem A review of the Neotropical tree frogs of the genus Phyllomedusa[4]. Gatunek ten zaliczano do rodzaju Agalychnis w obrębie rodziny rzekotkowatych. Dopiero dzięki publikacji zespołu pod kierownictwem Juliána Faivovicha z 2005 gatunek przeniesiono do rodzaju Cruziohyla[5]. Wszystkie trzy rodzaje umieszcza się w rodzinie Phyllomedusidae[6].

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę zamieszkuje korony drzew. Schodzi niżej tylko w celu rozrodu. Płaz znajduje wtedy powalone drzewa zapewniające zagłębienia z wodą, jak też niewielkie zbiorniki wodne w glebie, w których rozwijają się larwy (kijanki)[3].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Płaza spotykano na rozległym terenie. Jego zasięg występowania obejmuje terytoria czterech krajów Ameryki Południowej, chociaż nie można wykluczyć, że łącznie pięć. W Kolumbii i Ekwadorze oraz w niektórych departamentach Peru (Amazonas, Loreto i Madre de Dios) gatunek ten zasiedla tereny nizinne leżące w Amazonii. W świetle nowszych danych, zebranych w Brazylii, płaza tego odnotowano również w centralnych rejonach kraju, na południowy zachód od miasta Manaus. Prawdopodobnie chwytnica cudaczna może występować także w Boliwii[3].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Płaz żyje na wysokościach od 50 do 600 m nad poziomem morza. Jego siedliskiem są korony drzew nizinnego, pierwotnego lasu deszczowego. Chwytnice cudaczne spotyka się też niżej, gdy schodzą w związku z rozrodem. Rzekotkowate te widywano na pniach i krzewach, m.in. w Parku Narodowym Yasuní. Spotyka się je zwłaszcza nad niewielkimi zbiornikami wodnymi[3].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Całkowita liczebność jego populacji spada, a przedstawicieli tego gatunku spotyka się rzadko. Biorąc pod uwagę szeroki zasięg występowania gatunku, jego prawdopodobnie dużą liczebność i małe prawdopodobieństwo, by ta liczebność ulegała znacznemu spadkowi, IUCN przyznało gatunkowi status najmniejszej troski (LC – Least Concern)[3].

International Union for Conservation of Nature nie wymienia żadnych większych zagrożeń dla tego gatunku. Zwraca tutaj uwagę, że w obrębie dużego zasięgu tego gatunku znajduje się wiele miejsc, które zapewniają mu odpowiednie siedlisko, pomimo faktu, że w części tego zasięgu siedlisko ulega degradacji z uwagi na działalność człowieka. Chodzi tutaj głównie o rolnictwo, a więc uprawę roślin czy wypas zwierząt[3].

Płaz ten zamieszkuje obszary chronione[3]:

IUCN nie wymienia żadnych terenów chronionych zamieszkanych przez płaza w Brazylii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cruziohyla craspedopus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Cruziohyla craspedopus. [w:] Catalogue of Life: 28th April 2014 [on-line]. [dostęp 2014-05-25].
  3. a b c d e f g h Cruziohyla craspedopus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Anne Black Funkhouser. A review of the Neotropical tree frogs of the genus Phyllomedusa. „Occasional Papers of the Natural History Museum of Stanford University”. 5, s. 1–90, 1957. (ang.). 
  5. Julián Faivovich i inni, Systematic review of the frog family Hylidae, with special reference to Hylinae: Phylogenetic analysis and taxonomic revision, „Bulletin of the American Museum of Natural History”, 294, Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, 2005, s. 1-240, ISSN 0003-0090 [dostęp 2014-05-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-09] (ang.).
  6. Phyllomedusinae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [dostęp 2014-05-24] (ang.).