Foxconn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hon Hai Precision Industry Co. (Ltd.)
Ilustracja
Państwo  Tajwan
Siedziba Tajpej
Data założenia 1974
Prezes Terry Gou
Zatrudnienie 1.3 million (2015)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa
Fabryka w Shenzhen

Foxconn (富士康) – nazwa handlowa tajwańskiej firmy Hon Hai Precision Industry Co. (Ltd.) (chiń. upr. 鸿海精密工业股份有限公司, chiń. trad. 鴻海精密工業股份有限公司). Istotny producent elektroniki i komponentów komputerowych; produkuje głównie na podstawie umowy z innymi firmami, produkuje m.in.:

20 grudnia 2013 kanadyjski producent smartfonów BlackBerry ogłosił, że nawiązał współpracę z Foxconnem. Foxconn ma być w głównej mierze odpowiedzialny za projekt samych urządzeń, natomiast BlackBerry zajmie się głównie stroną systemową.

Foxconn rozwiązał problem z męczącą i słabo płatną dla pracowników pracą (krytykowaną poprzez różne organizacje), zachowując ceny dla odbiorców poprzez automatyzację. W samym 2016 zastąpiono 60 000 pracowników (ze 110 tysięcy zatrudnianych) robotami[2].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Protest przeciwko ignorowaniu przez Apple warunków pracy w Foxconn

W 2006 roku media informowały o naruszaniu prawa pracy przez firmę Foxconn[3]. Firma zmuszała swoich pracowników do dodatkowych 80 godzin pracy miesięcznie. Przedsiębiorstwo nastawione było na zatrudnianie kobiet, które pracowały po 15 godzin dziennie[4]. Władze firmy były przekonane, że kobiety są „bardziej szczere i mniej skłonne do narzekań”. Jak podała organizacja Reporterzy bez Granic, gdy przypadki łamania prawa zostały zauważone przez media, władze Chińskiej Republiki Ludowej poczyniły starania, by informacje o tym nie były dalej rozpowszechniane[4].

W lipcu 2009 Sun Danyong, jeden z pracowników firmy Foxconn w Chinach, popełnił samobójstwo. Był on rzekomo odpowiedzialny za dostarczenie 16 prototypowych iPhone’ów do Apple’a. Gdy zorientował się, że jednego urządzenia mu brakuje, zgłosił ten fakt Foxconnowi. Pojawiły się przypuszczenia, że Sun Danyong znalazł się pod dużą presją władz firmy Foxconn, które oskarżyły go o zatrzymanie urządzenia dla siebie, i dlatego ostatecznie odebrał sobie życie[5][6].

19 maja 2010 pojawiły się informacje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w fabryce Foxconn w Shenzhen w Chinach doszło do 9 prób samobójczych, z czego 7 było udanych. „Southern Weekly”, jedna z chińskich gazet, wysłała reportera do fabryki produkującej dla Apple’a komputery, iPody, iPady i iPhone’y. Miał on, udając pracownika, udokumentować panujące w fabryce warunki pracy. Za męczącą i monotonną pracę pracownicy dostają jedynie około 130 USD miesięcznie[7]. Fabryka jest dobrze strzeżona, o czym przekonali się dziennikarze z agencji Reutera, którzy zostali zaatakowani przez ochronę. Gdy na miejsce przybyła policja, dziennikarze ci usłyszeli, że Foxconn traktowany jest w mieście „w szczególny sposób”[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hon Hai Precision Industry Co., Ltd. (ang.).
  2. Foxconn replaces '60,000 factory workers with robots' - BBC News, www.bbc.com [dostęp 2019-02-27] (ang.).
  3. Nick Farrell: iPod maker admits breaking Chinese labour laws (ang.). 26 czerwca 2006 r.. [dostęp 20 maja 2010].
  4. a b Jonny Evans: Reports on Chinese iPod Sweatshop Suppressed (ang.). PCWorld. [dostęp 2017-07-13].
  5. Owen Fletcher, Dan Nystedt: Foxconn Hands iPhone Suicide Case to Chinese Police (ang.). 22 lipca 2009 r.. [dostęp 20 maja 2010].
  6. Jim Dalrymple: Apple confirms death of iPhone worker in China (ang.). 21 lipca 2009 r.. [dostęp 20 maja 2010].
  7. Chris Chang: The Shocking Conditions Inside China’s Brutal Foxconn Factory (ang.). 19 maja 2010 r.. [dostęp 20 maja 2010].
  8. Malcolm Moore: Four suicide attempts in a month at Foxconn, the makers of the iPad (ang.). 7 kwietnia 2010 r.. [dostęp 20 maja 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]