G8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skład grupy G8
Kraje tworzące G8

 Stany Zjednoczone
Prezydent Barack Obama
 Francja
Prezydent François Hollande
 Japonia
Premier Shinzō Abe
 Kanada
Premier Stephen Harper
 Niemcy
Kanclerz Angela Merkel
 Rosja
Prezydent Władimir Putin (zawieszone)
 Wielka Brytania
Premier David Cameron
 Włochy
Premier Matteo Renzi

Dodatkowo
 Unia Europejska
Przewodniczący KE
Jean-Claude Juncker
Przewodniczący RE
Donald Tusk

Grupa ośmiu najbardziej wpływowych państw świata (ang. Group of Eight, ros. Большая восьмёрка), G8 – istniejące do 2014 roku forum polityczno-gospodarcze zrzeszające państwa: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone (G6, od 1975), Kanada (G7, od 1976) i Rosja (G8 od 1997). Na szczyty G8 zapraszany był także Przewodniczący Komisji Europejskiej, który jest przedstawicielem Unii Europejskiej. Przywódcy państw G8 spotykali się na corocznych szczytach gospodarczych i politycznych. Szczyty te były okazją do protestów organizowanych przez alterglobalistów. Lokalizacja szczytu zmieniała się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada, Rosja. Po aneksji Krymu przez Rosję, pozostałe państwa grupy postanowiły 24 marca 2014 r. o zawieszeniu Rosji[1].

Przyjmuje się, że w skład G8 wchodziły państwa najbardziej wpływowe i najbogatsze, co nie jest ścisłe, ponieważ nie obejmuje ona np. Chin - obecnie drugiej potęgi gospodarczej świata. Dlatego też, w celu zwiększenia reprezentatywności forum, od 2005 odbywały się spotkania określane jako G8+5, z udziałem przedstawicieli Chin, Brazylii, Meksyku, Indii i RPA. Przed zaproszeniem Rosji do składu grupy w 1997, od 1994 odbywały się spotkania po szczytach G7 z przedstawicielami Rosji, określane wówczas jako G7+1.

Należy jednocześnie wspomnieć, że G8 nie jest organizacją międzynarodową, a tylko grupą państw spotykających się na szczytach gospodarczo-ekonomicznych - to z tego względu, iż nie posiada chociażby swoich stałych organów ani sformalizowanej struktury. Prezydencja w grupie obejmowana jest co roku przez kolejne państwo, które jest odpowiedzialne za organizację spotkań ministerialnych i szczytu, w którym uczestniczą szefowie państw.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

To jedyna w swoim rodzaju instytucja kontrolowana przez osiem osób. Kraje wchodzące w skład grupy G8 stanowią zaledwie 14% ludności świata, ale dysponują jednocześnie 65% bogactwa świata. Mając pieniądze, kraje te mogą wywierać znaczący wpływ na gospodarkę i politykę światową. Grupa G8 wyznacza kierunek polityki takich instytucji globalnych, jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Światowa Organizacja Handlu (WTO).

Grupa rozpoczęła swoją działalność w gronie 6 krajów. Później została rozszerzona do 7 i w końcu 8 krajów. Spotkania grupy odbywają się nieprzerwanie od 1975 r. Ta instytucja stała się centralnym forum globalnych rządów i globalnej polityki gospodarczej.

Protesty i krytyka G8[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich latach przy okazji szczytów G8 odbywają się protesty społeczne. Po raz pierwszy protesty na dużą skalę odbyły się w Genui w 2001 roku, kiedy jeden z demonstrantów, działacz anarchistyczny Carlo Giuliani, został zastrzelony przez policjanta. Duże protesty także odbyły się podczas szczytu G8 w 2005 roku w Szkocji.

Jednym z argumentów wysuwanych przez krytyków G8 jest jej niedemokratyczność. Grupa nie jest odpowiedzialna przed żadną międzynarodową organizacją i nie posiada formalnego statutu. Grupa, zdaniem krytyków, podejmuje jednostronnie decyzje, które mają globalne skutki dla wszystkich. Pozostała krytyka dotyczy odpowiedzialności za problemy związane z globalizacją ekonomiczną - biedę krajów globalnego Południa przez kraje Północy, które są zdaniem krytyków, odpowiedzialne za biedę i kryzys zadłużenia krajów południa, problemy ekologiczne, koncentrację kapitału w rękach korporacji i pojedynczych osób, etc.


Powrót do formuły G7[edytuj | edytuj kod]

Po inwazji Rosji na ukraiński Krym, kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że idea grupy G8 straciła rację bytu, uznając, że grupa przestała istnieć. W czerwcu 2014 nie odbył się szczyt G8 w Soczi (Rosja), ale zamiast niego szczyt G7 (bez udziału Rosji) w Brukseli. Formalnie Rosja została zawieszona 24 marca 2014 r.

Przypisy

  1. Jim Acosta: U.S., other powers kick Russia out of G8. CNN, 2014-03-25. [dostęp 2014-03-25].