Georgina von Wilczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Georgina von Liechtenstein
Georgina Norberta Johanna Franziska Antonie Marie Raphaela
Jej Najjaśniejsza Wysokość księżna Liechtensteinu, książna opawska i karniowska, hrabina Rietbergu.
Ilustracja
Wizerunek herbu
Księżna Liechtensteinu
Okres

od 7 marca 1943
do 18 października 1989

Jako żona

Franciszka Józefa II

Poprzedniczka

Elżbieta von Gutmann

Następczyni

Marie-Aglaë Liechtenstein

Dane biograficzne
Dynastia

Wilczkowie

Data i miejsce urodzenia

24 października 1921
Graz

Data i miejsce śmierci

18 października 1989
Grabs

Przyczyna śmierci

nowotwór

Ojciec

Ferdynand von Wilczek

Matka

Norbertine Kinsky von Wchinitz und Tettau

Małżeństwo

Franciszek Józef II
od 7 marca 1943
do 18 października 1989

Dzieci

Jan Adam II, Filip Erazm, Mikołaj Ferdynand, Nora Elżbieta, Wacław Franciszek Józef

Odznaczenia
Wielka Gwiazda Orderu Zasługi Księstwa Liechtenstein Medal Pamiątkowy Złotego Jubileuszu Księcia Franciszka Józefa II (Liechtenstein) Medal Pamiątkowy z Okazji 70. Urodzin Księcia Franciszka Józefa II (Liechtenstein) Order Krzyża Gwiaździstego Order Świętych Olgi i Zofii I Klasy (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Dobroczynności (Grecja) Dama Wielkiego Krzyża Orderu Grobu Świętego Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (od 1908) Medal 2500-lecia Imperium Perskiego

Georgina von Liechtenstein, właśc. Georgina Norberta Johanna Franziska Antonie Marie Raphaela von und zu Liechtenstein, urodzona jako Georgina von Wilczek (ur. 24 października 1921 w Grazu, zm. 18 października 1989 w Grabs) – księżna Liechtensteinu w latach 1943–1989, żona księcia Franciszka Józefa II.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Georgina przyszła na świat w austriackim Graz jako córka hrabiego Ferdynanda von Wilczka i jego żony Norbertine z rodu Kinsky[1][2]. Uczyła się w prywatnym gimnazjum Sacré Cœur w Wiedniu, a następnie w szkole dla dziewcząt z internatem w Rzymie[1]. Po ukończeniu szkoły średniej odbyła studia językowe na Uniwersytecie Wiedeńskim, zdając egzaminy z języków angielskiego, francuskiego i włoskiego[1].

7 marca 1943 roku wyszła za mąż za księcia Liechtensteinu Franciszka Józefa II, który już od pięciu lat rządził w kraju. Miała z nim pięcioro dzieci[3]:

  • książę Jan Adam II (ur. 14 lutego 1945) – późniejszy książę Liechtensteinu;
  • książę Filip Erazm (ur. 19 sierpnia 1946)
  • książę Mikołaj Ferdynand (ur. 24 października 1947)
  • księżniczka Nora Elżbieta (ur. 31 października 1950)
  • książę Wacław Franciszek Józef (ur. 1962)

Po ślubie wprowadziła się wraz z mężem do zamku w Vaduz i jako pierwsza księżna w historii zamieszkała w Księstwie. Była znana ze swojego bardzo dużego zaangażowania w życie mieszkańców, którzy nazywali ją księżną Giną. W 1945 roku osobiście pomagała uchodźcom na granicy z Austrią w Schaanwaldzie[1]. 30 kwietnia 1945 roku z jej inicjatywy powstał Liechtensteiński Czerwony Krzyż, któremu przewodniczyła w latach 1945–1985[1]. Organizacja angażowała się w pomoc humanitarną w krajach rozdartych wojną, a później także w pomoc na terenie Liechtensteinu. W 1956 roku księżna Gina otworzyła pierwszy dom dziecka pod protektoratem LCK w Triesen, a w 1972 roku pierwsze pogotowie ratunkowe[1]. Udzielała się również w lokalnym Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie. Angażowała się także w pomoc osobom starszym i przewlekle chorym, a także osobom niepełnosprawnym[1]. Wspierała harcerstwo i często uczestniczyła w harcerskich imprezach. Prowadziła kampanie na rzecz wprowadzenia praw wyborczych kobiet[1]. Pasjonowała się turystyką górską i odbyła wiele górskich wędrówek po Alpach. Jej imieniem został nazwany jeden z najważniejszych szlaków górskich w kraju Fürstin Gina Weg (Sareis w MalbunAugstenbergPfälzerhütte)[1]. Całe zaangażowanie sprawiło, że była bardzo lubiana przez Liechtensteińczyków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]