Mała Wieś (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Mała Wieś)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mała Wieś
gmina wiejska
Herb
Herb gminy
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat płocki
Wójt Zygmunt Grzegorz Wojnarowski
Powierzchnia 108,91 km²
Liczba sołectw 24
Liczba miejscowości 31
Ludność (2010)
 • liczba ludności
 • gęstość

6286
58,7 osób/km²
Strefa numeracyjna 24
Tablice rejestracyjne WPL
Położenie gminy na mapie powiatu
POL powiat plocki gmina mala wies map.svg
Plan gminy
Mała Wieś (gmina) location map.png
TERYT 1419082
Urząd gminy
09-460 Mała Wieś
ul. Kochanowskiego 1 
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Mała Wieś (do 1948 gmina Święcice[1]) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie płockim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie płockim.

Siedziba gminy to Mała Wieś.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wsie gminy, położone niedaleko Płocka ściśle związane były z historią Polski. Dzieliły one losy całego Mazowsza. Przykładem burzliwych dziejów jest zdobycie i spalenie grodu w Orszymowie przez wojska księcia litewskiego Trojnata w 1258 r. Pod koniec średniowiecza nasze tereny wróciły do Korony Polskiej jako część Ziemi Wyszogrodzkiej. Wioski często zmieniały właścicieli, gdyż je dziedziczono, dzielono lub sprzedawano. Były one własnością króla, biskupów, a szczególnie drobnej szlachty. W 1793 roku okolice Małej Wsi zostały przejęte na kilka lat przez Prusy. Po kongresie wiedeńskim trafiły one pod zabór rosyjski i trwało to do I wojny światowej. Na przełomie XIX i XX wieku okoliczne wioski należały do powiatu płockiego guberni płockiej. Większość wchodziła w skład gminy Święcice.

Lata 60. XIX wieku przyniosły chłopom własność ziemi. W następnych dziesięcioleciach łączono tradycyjny tryb życia na wsi z uprzemysłowieniem. W 1898 roku na granicy Niździna i Małej Wsi powstała cukrownia wzniesiona przez Stanisława Sonnenberga. Zakład zatrudniał sporą liczbę pracowników. Większość z nich przeprowadziła się do przyfabrycznej osady. Taki wzrost ludności spowodował, że w 1948 roku Mała Wieś stała się siedzibą gminy. Cukrownię zniszczono zarówno w czasie I, jak i II wojny światowej. Konieczna stała się jej odbudowa. Mała Wieś po raz pierwszy została wymieniona w dokumentach w 1435 roku. Była to wzmianka o części Niździna (Nyeszdzino Malowyeskye). Z biegiem lat zmieniały się nazwy wsi na:

  • Nyeszdzino Minor
  • Nyeszdzino alias Malavyesh
  • Malavyesz
  • Parva Villa Nyeszdzino

Na początkach ubiegłego stulecia pojawiała się łączna pisownia nazwy tej miejscowości- Maławieś. Mała Wieś to gniazdo rodzinne Małowieskich herbu Gozdawa. Później, w XVIII w. stała się własnością najznakomitszego rodu Ziemi Wyszogrodzkiej- Nakwaskich, z którego wywodzili się m.in. Klemens Nakwaski (1720-1801)- podkomorzy wyszogrodzki i Franciszek Salezy Nakwaski - prefekt departamentu stołecznego Księstwa Warszawskiego, a później senator i wojewoda Królestwa Polskiego. Mała Wieś była posiadłością Nakwaskich przez większość XIX w.; około 1870 majątek trafił w ręce Aleksandra Przeździeckiego, a następnie Lucyny i Wojciecha Białosukniów. W dwudziestoleciu międzywojennym należała do Zygmunta Kittla. Po II wojnie światowej, w okresie wprowadzania komunizmu, w 1948 roku we wsi Gałki rozbity został jeden z ostatnich oddziałów partyzanckich Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Dowodził nim Wiktor Stryjewski pseud. „Cacko”

Według danych z 30 czerwca 2004[2] gminę zamieszkiwało 6397 osób.

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2002[3] gmina Mała Wieś ma obszar 108,91 km², w tym:

  • użytki rolne: 74%
  • użytki leśne: 16%

Gmina stanowi 6,05% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Ludność poszczególnych wsi[4][edytuj | edytuj kod]

Stan na dzień 31 marca 2010:

Wiek[edytuj | edytuj kod]

Średni wiek mieszkańca Gminy Mała Wieś to 39,5 lat.

Dochody[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Bodzanów, Bulkowo, Iłów, Naruszewo, Słubice, Wyszogród

Przypisy