Grimlord

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grimlord
Ilustracja
Rok założenia 1999
Pochodzenie  Polska, Wrocław
Gatunek melodic death metal, heavy metal, power metal[1]
Wydawnictwo muzyczne Legacy Records
Strona internetowa

Grimlord (pol. Okrutny Władca) – polska grupa muzyczna z Wrocławia wykonująca wszechstronną muzykę heavymetalową[2]. Założycielami są gitarzysta Bartosz Źrebiec „Barth La Picard”[3] i perkusista Jacek Bagiński „Quithe”. Zespół funkcjonuje od 1999 roku, ale duet spotkał się już wcześniej w black metalowym zespole Vallachia w roku 1993[4]. Tematyka utworów inspirowana jest przeżyciami jakie towarzyszą człowiekowi w czasie zagrożenia wojną, kataklizmem lub wyczynem heroicznym.

Z zespołem współpracują m.in. Michał „Xaay” Loranz[5], autor okładki V-Column i oprawy graficznej strony internetowej[6], fotograficy Łukasz Stelczyk i Jacek Buller oraz programista strony grimlord.eu „Tomi”[7].

Styl[edytuj | edytuj kod]

Bartosz Źrebiec w udzielonym wywiadzie dla Franka V z holenderskiego serwisu "Lords Of Metal" powiedział że jest zwolennikiem mieszania wielu stylów. Twierdzi że ograniczając się na jeden gatunek, nie jesteś w stanie się w pełni wyrazić[8]. Zespół przyjął termin Metal jako uniwersalny rodzaj swojej muzyki. Frontman porównywany jest do Paula Di'Anno, Mille Petrozzy i Dave'a Mustaine'a[9]. Redaktor jednego z muzycznych magazynów porównuje Grimlord do grupy Children Of Bodom[10].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Nocna Wizyta 2003[edytuj | edytuj kod]

Latem 2003 roku Grimlord zarejestrował demo "Nocna Wizyta". Jest to produkt obracający się w hardrockowo/heavymetalowej stylistyce, miejscami ocierający się ze swoimi partiami gitar o thrash metal[11]. Demo zawiera między innymi kompozycje takie jak: "Miejsce Spoczynku", "Nocna wizyta". Teksty na wydawnictwie poruszają głównie egzystencjalizm. Dodatkowymi ozdobnikami są elementy czystych gitar i delikatnie akcentujących niektóre frazy klawiszy, za które odpowiedzialny był Paweł Jakubowski. Na czele instrumentarium stoi wokalista o delikatnie ochrypłej i melodyjnej barwie głosu, śpiewający w języku polskim[12]. W muzyce zespołu wyraźne są wpływy prekursorów gatunku heavy metal i thrash metal Iron Maiden, Mercyful Fate, Metallica, Megadeth.

Zaćmienie 2005[edytuj | edytuj kod]

Singiel "Zaćmienie" został zarejestrowany latem 2005 roku w podwrocławskim studiu "Echo"[13][14]. Inżynierem dźwięku był Maciej Prokopowicz który współpracuje z zespołem Mikromusic[15]. Recenzent magazynu muzycznego Metal Centre podkreślał że muzyka zbliżona jest do zespołu KAT[16] a materiał jest lepiej wyprodukowany i o wiele "cięższy" niż poprzednie wydawnictwo. Pojawiają się gniotące riffy, zwroty akcji, przyspieszenia, dużo solówek oraz o wiele "niższe" linie wokalne niż wcześniej. Całość zagrana jest w stylu Hard n' Heavy dodaje Łukasz Dubaniowski z magazynu Gery muzyka[17].Głównie na temat singla "Zaćmienie" wypowiadali się polscy krytycy[18][19].

Blood runneth over 2007[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku pojawił się produkt "Blood Runneth Over" nagrany we wrocławskim Hellsound studio[20]. Od tego momentu Grimlord występuje jako Trio. Na albumie swoje ślady zarejestrował basista Bartosz "Orson" Koprowski, jest to również pierwszy album nagrany z perkusistą Łukaszem "Lukasem" Boratynem. Wyraźnie słychać ogólną zmianę w aranżacjach i strukturach utworów. Zmienił się dotychczasowy charakter ze względu na użycie "blastów" i innych ozdobników perkusyjnych takich jak "china" czy "splash". Występują tutaj ciężkie linie basu, mocne uderzenia w perkusję, i ogólnie przemyślana jest praca wokali oraz obu gitar nad którą zespół posiadł pełną kontrolę[21][22]. Krytycy muzyczni porównali muzykę do Stormwitch[23][24]. Running Wild[24], Talon, Sinner i Gravestone[25]. Barwę głosu solisty porównują do wokalistów takich jak Paul Di'Anno, Rolf Kasparek[26], Kai Hansen czy Andi Deris[27]. W muzyce odnaleźć możemy kilka elementów z gatunku jazz[28]. Album dla wielu zagranicznych recenzentów okazał się dużym zaskoczeniem gdyż Polska nie słynie z gatunku power metal[29] według nich[30][31]. Na tym wydawnictwie pojawił się utwór Miejsce Spoczynku w angielskiej wersji językowej.

Dolce vita sath an as 2009[edytuj | edytuj kod]

Płyta "Dolce Vita Sath An As" znalazła się w gronie 100 najważniejszych płyt 2009 roku na łamach serwisu Axunarts[32]. Miksem i masteringiem tego albumu zajął się Tomasz Zalewski z olkuskiego studia "Zed"[33]. Podczas sesji nagraniowej zespół Grimlord używał więcej blastów i technicznych riffów niż wcześniej.

Dolce Vita Sath An As to epicka opowieść, która składa się z dziewięciu kompozycji łącząc klasyczne patenty z elementami thrash oraz death metalu[34]. Słychać różnicę w sposobie realizacji i technicznego zagrania pomiędzy poprzednim wydawnictwem a nowym. Utwory są bardziej rozbudowane, progresywne. Na albumie wykorzystano instrumenty klawiszowe, które wzbogaciły metalowe brzmienie zespołu. Nie jest to typowy heavy metal zanotował recenzent na łamach serwisu Metal.pra.pl[35]. Janusz Kos porównał Grimlord do nadjeżdżającego walca[36]. Duński dziennikarz serwisu Metal Revolution nadał zespołowi przydomek "bezbożne trio"[37]. Płyta dostała wysoką notę w magazynie Dangerdog. Craig Hartranft ocenił materiał w skali 4,5 na 5[38].

W czasopiśmie muzycznym Progressor, Olav M Bjornsen porównał trio do Mercyful Fate, Disturbed, Slipknot, Manowar, Destruction[39]. Redaktor węgierskiego serwisu muzycznego Miklós.M widział podobieństwa do dzieł producenta muzyki komputerowej Sonic Mayhem[40]. Natomiast Michael Meade na łamach serwisu Taste like rock porównuje muzykę do ścieżek dźwiękowych z filmów Hitchcock'a i Ingrid Bergman[41]. Gitary są potężne, ale i pełne melodii dodaje redaktor Diego Ramirez na łamach serwisu Mundo rock[42]. Sporo mamy tu progresywnych[43] zagrywek i pasaży w stylu Dream Theater czy Pain of Salvation[44]. Wokalista przypomina Klausa Meine jeżeli chodzi o wyrazistość i akcent[45]. Intro kompozycji "Dolce Vita Sath An as" krytykowi Kánya Ferenc przypomina dźwięki z salonów gier komputerowych takich pozycji jak Quake, Unreal[46].

Historia[edytuj | edytuj kod]

1999 - 2005[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał pod koniec 1999[47] roku kiedy to Bartosz Źrebiec i Jacek Bagiński zaprosili do współpracy Julię Rudnicką[48], która objęła rolę wokalistki[49].W początkowym okresie działalności występowali pod nazwami, Hornet, Sinfull Face[50], Grimond[51]. Lider uznał, że są mało wymowne i zadecydował nadać grupie nazwę Grimlord czyli okrutny władca. Zespół wsparli dodatkowo Bartosz "Saper" Nowak - bas i Piotr "Karaś" Karaś - gitara. Razem zarejestrowali swoje pierwsze demo "She's a witch"[52]. Oficjalny debiut koncertowy odbył się w klubie "Skrzydlaci"[53] w 2000 roku. Grimlord w oławskim ośrodku kultury zarejestrował kolejne demo "Robactwo" w 2001 roku. Inspiracją oraz bodźcem do tworzenia materiału był zamach na WTC w Nowym Yorku. Do kolejnego poważnego koncertu doszło w maju 2002 roku w nieistniejącym już oławskim Amfiteatrze. Wystąpili w składzie: Bartosz Źrebiec - gitara, wokal, Krzysztof "Pijo" Koszykowski - perkusja, Bartosz "Saper" Nowak - bas i Krzysztof "Mysza" Myszkowski - gitara rytmiczna. W 2003 występowali w klubach na Dolnym Śląsku z grupą Hollow Sign[54]. Zespół na początku nagrywał dema, do bardziej znanych należy "Nocna Wizyta"[55]. Wyróżniającym się utworem z tamtego okresu był utwór "Miejsce Spoczynku"[56]. Numer ten był często grany na żywo i gościł w rozgłośniach radiowych zyskując pochlebne recenzje[57]. W okresie 2002-2005 Grimlord dał ponad 54 koncerty. Brali udział w festiwalach takich jak Metal Crusader Fest II (Chorzów), VIII Rock Festiwal (Bielawa)[58]. Grupa zaprezentowała się w Jeleniej Górze na festiwalu "Liga Rocka". Dostali wyróżnienie za zespół, który rozruszał najbardziej publiczność[59]. Sala prób zespołu mieściła się przy Ul. Piotra Skargi na wzgórzu partyzantów, tak zwanej wrocławskiej Reducie[60]. Zespół organizował cykliczne imprezy w klubie "Liverpool" na ul.Świdnickiej. W roku 2004 redaktor gazety Metal Hammer Arek Lerch zaprosił grupę Grimlord na wspólny koncert z zespołami Daemonicium, Obscure. W tym samym roku wystąpili jeszcze na jednych deskach z grupami Percival Schuttenbach, Turbo, Mortal Sanctuary, i TSA[61].

2005 - 2009[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2005 roku zespół wyruszył w trasę "Heavy Metal Ride"[62]. Wspólnie z grupami Witchking (Kraków) i Dragon's Eye (Warszawa) dali koncerty swoim fanom w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław. Pojawili się w Żarach na "Juwenaliach", wystąpili z zespołem Ceti. Bartosz Źrebiec dostał zaproszenie do poznańskiego Radia Merkury, gdzie Grzegorz Kupczyk przeprowadził z nim wywiad. W lipcu 2005 roku Grimlord zarejestrował w podwrocławskim studiu "Echo Studio" singiel "Zaćmienie"[63]. W tym studiu nagrywali min: Jeff Slaughter (Stany zjednoczone) i Leszek Możdżer. W 2006 w zespole doszło do rewolucji personalnej. Pojawiły się nowe osoby takie jak Bartosz "Orson" Koprowski - bas i Leszek "Lesmus" Musik - perkusja. Od tamtego momentu Grimlord funkcjonował jako Trio. Latem 2007 roku zespół w składzie: Bartosz "Barth La Picard" Źrebiec - gitary, śpiew. Łukasz "Lucass" Boratyn - perkusja oraz Bartosz "Orson" Koprowski - bas weszli do wrocławskiego "Hellsound Studio" i rozpoczęli rejestrowanie śladów do kolejnego albumu "Blood Runneth Over"[64]. Realizatorem był Tomasz "Bractus" a za Miks i Mastering odpowiedzialny był Jarek Wysocki. Od kwietnia do Listopada 2008 roku Trio wyruszyło w trasę "Bloodrunnethover Tour 2008"[65] i The "Fury is back"[66]. Wystąpili z grupami Årabrot (Norwegia)[67], Quo Vadis (Polska)[68], Stormental[69][70] (Brazylia)[69], Stos (Polska). Lider dostał zaproszenie do wrocławskiej audycji „House of Rock” w Radiu LUZ. Zimą w tym samym składzie zespół zarejestrował kolejny album "Dolce Vita Sath An As"[71]. W kwietniu 2009 roku lider negocjował z Andersem Allhagenem[72] w celu zakończenia Masteringu w "Sonic Train Studio". Ostatecznie zespół Grimlord zdecydował się na Tomasza Zalewskiego z olkuskiego "Studia ZED". W 2009 roku zespołem interesował się Juliusz Żebrowski z Agencji Artystycznej Ma-in. W rezultacie tego porozumienia Grimlord pojawił się na trasie "High Seas & Low Lands Tour" z Heidevolk (Holandia), Tyr (Wyspy Owcze), Alestorm (Szkocja)[73]. Później wystąpili w Głogowie na "XIII Rock festival" gdzie główną atrakcją był Paul Di'Anno (Wielka Brytania)[74]. W grudniu zespół Grimlord zasilił drugi gitarzysta Rafał "Ryshak" Kowalski.

2009 - 2013[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2010 roku zespół rozpoczął nagrywanie materiału „V-Column”[75] w "Sonic Loft Studio"[76]. Tematem przewodnim albumu była II wojna światowa[77]. Przy produkcji swój udział miały osoby takie jak Irek "Irass" Seredyński - gitara basowa z zespołu Victory Vain oraz gościnnie Integer Valor - Instrumenty klawiszowe. W grudniu 2010 roku grający na co dzień w poznańskim zespole Pathfinder Kacper "Caspero" Stachowiak[78], zarejestrował swoje własne partie bębnów do utworu Faithful avenger till the remainder. W maju 2010 roku równolegle z nagraniami studyjnymi Bartosz Źrebiec napisał scenariusz do swojego projektu filmowego pt: Rutterkin - Defender of the scythe. Ścieżką dźwiękową do filmu była muzyka Grimlord ze wszystkich dotychczasowych albumów[79]. W grudniu 2012 wytwórnia Legacy Records zawarła umowę z zespołem[80]. W połowie grudnia 2012 za basistę Irassa do zespołu dołączył Rafał "Leviathan" Krent. W maju 2013 zespół zarejestrował w nowym składzie oficjalny teledysk Mass Delusions & Hysterias[81], którego premiera odbyła się pierwszego listopada 2013 roku[82].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu
Muzycy sesyjni
 • Kacper "Caspero" Stachowiak - perkusja (2011)
 • Paweł "Integer Valor" Jakubowski - instrumenty klawiszowe (2005, 2011)
Byli członkowie zespołu
 • Irek "Irass" Seredyński - gitara basowa (2010-2011)
 • Adam "Adams" Piszcz - gitara basowa, (2009)
 • Łukasz "Lukass" Boratyn - perkusja (2007-2009)
 • Bartosz "Orson" Koprowski - gitara basowa, wokal wspierający (2006-2009)
 • Krzysztof "Dr.O" Drozd - perkusja (2006-2007)
 • Paweł Chodera - perkusja (2002-2005)
 • Tomasz "Andros" Rzońca - gitara, wokal wspierający (2002-2005)
 • Artur "Gryzli" Zieliński - gitara basowa (2002-2005)
 • Paweł "Pijo" Koszykowski - perkusja (2000-2002)
 • Bartosz "Saper" Nowak - gitara basowa, wokal wspierający (1999-2002)
 • Krzystof "Mysza" Myszkowski - gitara, wokal wspierający (2001-2002)
 • Julia Rudnicka - śpiew (1999-2001)
 • Piotr "Karaś" Karaś - gitara rytmiczna (1999-2000)
 • Jacek "Quithe" Bagiński (zmarły) - perkusja (1999-2000)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Blood Runneth Over (2007)
 • Dolce Vita Sath An As (2009)
 • V-Column (2012)

Single, Dema, Promo[edytuj | edytuj kod]

 • Nocna wizyta (2003, wydanie własne)
 • Zaćmienie (2005, wydanie własne)
 • Beast we are keeping under cover (2007, promo)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. GRIMLORD – V-Column – Thoughts Of Metal, www.thoughtsofmetal.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 2. Portal Radio Wrocław - Ewa Zając PRW.pl Muzyczna Bitwa 2008.03.05
 3. muzyka - lista porad - Zakumaj.pl, www.muzyka.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 4. Vallachia (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2005-05-18]
 5. NetFan.pl - serwis muzyczny, Konkursy, Fotorelacje, Wywiady, Muzyka, Nowości wydawnicze, www.netfan.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 6. http://xaay.pl/flash/splash.swf
 7. Kontakt z heavy metalowym zespołem Grimlord, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-15].
 8. Lords of Metal ezine, www.lordsofmetal.nl [dostęp 2017-11-23] (niderl.).
 9. heavymetal.no Plateanmeldelser - Grimlord - Dolce Vita
 10. Review: "Grimlord: Dolce Vita Sath-anas " - Sea of Tranquility - The Web Destination for Progressive Music!, www.seaoftranquility.org [dostęp 2017-11-23].
 11. Grimlord - Nocna wizyta - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-23].
 12. NEW - Born To Die'zine
 13. archaic-magazine.com
 14. Grimlord - Zacmienie [Demo] - Metal Storm, www.metalstorm.net [dostęp 2017-11-23].
 15. discography, musicial recordings, the II world war, cd album, mp3, studio - Grimlord band, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-23].
 16. METAL CENTRE Webzine: News, Gallery, Reviews, Interviews etc. - 23.11.2017, www.metalcentre.pl [dostęp 2017-11-23].
 17. Netshare.pl, muzyka.gery.pl [dostęp 2017-11-23].
 18. ::: The Nocturnal Battle of Chariots :: metal and art webmagazine :: www.nbc.art.pl :::
 19. Metal PL recenzja: Grimlord "Zaćmienie", metal.pl [dostęp 2017-11-23].
 20. Portal TOYA, nie ma strony o podanym adresie
 21. Metal heart webzine
 22. Blood runneth over review by Sean Anthony /ang/ Apr 14 2008
 23. METALGLORY Magazine - Reviews - Blood Runneth Over CD Review Rezension, www.metalglory.de [dostęp 2017-11-23].
 24. a b http://www.sleaze-metal.com/reviews/read/cd/grimlord-blood_renneth_over.html
 25. Grimlord - Blood Runneth Over (CD) review - Metal-Temple.com, www.metal-temple.com [dostęp 2017-11-23].
 26. Grimlord : Blood Runneth Over Recensione - TrueMetal.it
 27. :: MetalSide :: Grimlord - Blood Runneth Over :: Recenzja ::, www.metalside.pl [dostęp 2017-11-23].
 28. metal-invader.com - Ce site est en vente! - Portail d'informations, www.metal-invader.com [dostęp 2017-11-23].
 29. GRIMLORD – V-Column – Thoughts Of Metal, www.thoughtsofmetal.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 30. Grimlord - Blood Runneth Over review - Metal Storm, www.metalstorm.net [dostęp 2017-11-23].
 31. The Metal Forge >> Review >> Grimlord - Blood Runneth Over, www.themetalforge.com [dostęp 2017-11-23].
 32. 100 najważniejszych płyt 2009 roku | AxunArts, axunarts.wordpress.com [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 33. Grimlord - Dolce Vita Sath-anas - muzyka.pl
 34. Grimlord - "Dolce Vita Sath-an as" 2cd 2009 (Polska) - Masterful Magazine
 35. GRIMLORD – „Dolce Vita Sath - an as” - METAL.MPRA.PL - wszystko o muzyce metalowej
 36. Okrutny pan wrócił - "Dolce Vita Sath - an as", Grimlord, recenzje, rock, metal - Muzyka
 37. Content / Singles, Promos, Demos / Grimlord - Dolce Vita Sath-anas - Metal Revolution Webzine
 38. Review Grimlord Dolce Vita Sath anas : 2009 : Hard Rock Heavy Metal Progressive Music Review, www.dangerdog.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 39. Short Reviews [Grimlord - 2009 - "Dolce Vita Sath-an as"] - ProgressoR
 40. Fémforgács - Kritika - Grimlord - Dolce Vita Sath-anas - 2009, www.femforgacs.hu [dostęp 2017-11-23] (węg.).
 41. Tastes Like Rock! Archives - 2009 Reviews, www.tasteslikerock.com [dostęp 2017-11-23].
 42. Mundorock.org (Crítica por Diego Ramírez, Noviembre 2009)
 43. GRIMLORD Dolce Vita Sath-An As reviews, www.progarchives.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 44. Mundo Rock - Webzine del rock melódico
 45. Live 4 Metal - Reviews
 46. VASKARC - Online Rockzenei Magazin - Cikkek: Grimlord - Dolce Vita Sath-anas 2009
 47. METAL CENTRE Webzine: News, Gallery, Reviews, Interviews etc. - 23.11.2017, www.metalcentre.pl [dostęp 2017-11-23].
 48. Julia Rudnicka - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-23].
 49. Grimlord, ROCK.Klubowa.pl: Muzyka, imprezy, galerie, wywiady, relacje, www.rock.klubowa.pl [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 50. HardZone.pl
 51. GRIMOND Scena - muzyka mp3 informacje
 52. http://www.spirit-of-metal.com/album-groupe-Grimlord_%28PL%29-nom_album-She%27s_a_Witch-l-en.html
 53. Metal Mundus - Lepsza strona Rocka - Artykuły, www.metalmundus.pl [dostęp 2017-11-23].
 54. Relacje i opinie z koncertów zespołu metalowego Grimlord, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-23].
 55. http://www.metallyrica.com/lyrica/grimond/nocna_wizyta.html
 56. Muzyczny Portal Informacyjny http://www.drwoo.ovh.org ROCK / METAL / ALTERNATIVE .:: drWOOmusicinfo ::
 57. melodic heavy metal, death metal, media, wywiady, recenzje, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-15].
 58. Zespoły Grimlord Wrocław Rock Portal, wrock.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 59. Newsletter - Muzyk.net, www.muzyk.net [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 60. Baza zespołów - Rock - Rock progresywny - Grimlord
 61. Relations and opinions from concerts of the metal band Grimlord, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-23].
 62. Spis najważniejszych występów i tras koncertowych zespołu Grimlord, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-23].
 63. Wrocławska Sekcja Alternatywna - wiadomości - Ruszyła nowa strona zespołu Grimlord [www], www.wsa.org.pl [dostęp 2017-11-23].
 64. Grimlord - Blood Runneth Over (CD) review - Metal-Temple.com, www.metal-temple.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 65. Netshare.pl, muzyka.gery.pl [dostęp 2017-11-23].
 66. The Fury Is Back Tour 2009- Grimlord wraca na dechy sceniczne! | eMz | everMetal maga'zine, www.evermetalzine.com [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 67. Wrocławska Sekcja Alternatywna - wiadomości - ARABROT & GRIMLORD & FRAGILE [Madness], www.wsa.org.pl [dostęp 2017-11-23].
 68. ::::Mroczna Strefa:::: ::::Serwis Muzyki Metalowej I Ekstremalnej::::
 69. a b AntyPortal.net - Materia pracuje nad nową płytą, www.antyportal.net [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 70. Brazylijski Stormental w Polsce - Muzyka - WP.PL, muzyka.wp.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 71. Grimlord - Dolce Vita Sath-an as, www.bleeding4metal.de [dostęp 2017-11-23].
 72. heavy metal, death metal, rock metal, black metal - polish metal group Grimlord, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-23].
 73. http://www.darkplanet.pl/High-Seas-Low-Lands-Tour-Tyr--Alestorm--Heidevolk--Grimlord-7225_event.html
 74. Mayday Rock Festival
 75. Grimlord - Grimlord pracuje nad nowym albumem. - muzyka.pl
 76. http://www.sonicloftstudio.com.pl/nagrywali.html
 77. http://www.nbc.art.pl/recenzje.php?id=2197
 78. Metal-Rules.com News » GRIMLORD Announce New Drummer
 79. http://www.metalzine.pl/readarticle.php?article_id=466
 80. http://www.legacy-records.net.pl/portfolio/grimlord/
 81. http://www.legacy-records.de/here-is-new-grimlord-video-grimlord-mass-delusions-hysterias/
 82. Premiera 01.11.2013 | GRIMBLOG – Blog zespołu GRIMLORD, www.grimlord.eu [dostęp 2017-11-15] (pol.).